چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تزریق چربی، مطمئن‌ترین پرکننده بافت زیرجلدی

danesheroz1 آبان ۳, ۱۳۹۲ ۰
تزریق چربی، مطمئن‌ترین پرکننده بافت زیرجلدی

دانش روز: یک متخصص پوست با بیان اینکه درمیان تمام پرکننده های بافت زیر جلدی، چربی کم خطرترین و مطمئن ترین روش است گفت: وقتی تزریق چربی به طور صحیح انجام شود درحقیقت حدود ۴۰تا ۸۰ درصداز سلولهای پیوندی درمحل زنده مانده و ماندگار خواهند بود

به گزارش دانش روز، دکتر محمد گلشنی  متخصص پوست با بیان اینکه برداشت چربی از یک قسمت بدن و انتقال آن به ناحیه دیگر بدن برای درمان اسکارهای فرورفته، کاهش چین و چروک، اضافه کردن حجم و بازسازی اجزا مختلف بدن (لب، گونه و ….)،جوانسازی و پرکردن عدم تقارن صورت به کار می رود  گفت : همچنین تزریق چربی باعث ایجاد ظاهری جوانتر برای دست می باشد.

وی با اشاره به اینکه درمیان تمام پرکننده های بافت زیر جلدی، چربی کم خطرترین و مطمئن ترین روش است ادامه داد :مزیت های این روش نسبت به سایر روش ها شامل  چربی از بدن خود فرد گرفته می شود و دوباره به خود فرد تزریق می شود، وجود مقادیر کافی چربی در اکثر افراد برای تزریق در نواحی موردنظر ، ماندگاری طولانی چربی نسبت به سایر فیلرها و  امکان تکرار و تصحیح محل درمان شده می باشد .

این متخصص پوست ادامه داد : در پالایش چربی برای جلوگیری از تخریب سلول های چربی باید چربی و سایر مایعات از طریق سانتریفیوژ جدا شده و پس از انجام این کار چربی تغلیظ شده و خالص تر شده و پس از جداسازی، چربی به سرنگ های کوچکتر منتقل می یابد .

دکتر گلشنی با بیان اینکه در تزریق چربی محلی را که قرار است در آن تزریق چربی انجام شود با محلول ضدعفونی کننده شستشو داده و سپس بیحسی موضعی انجام میشود و در اطراف ناحیه تزریق تونل های متعددی در جهت های مختلفی ایجاد می شود که بهتر است در هر بار تزریق لوله کانول از یک تونل دست نخورده وارد شود و سپس با استفاده ازسرنگ انسولین وکانولهای مخصوص، تزریق چربی در سطوح چند بافتی انجام می شودکه احتمال ایجاد رگ های جدید  را افزایش داده و این چربی به سطوح استخوانی، ماهیچه ها، زیر پوست و چربی های سطحی تزریق می شود و این چربی تزریق شده باید دوباره اصلاح شود.

وی با بیان اینکه قبل از عمل باید نکاتی را شامل اینکه یک روز قبل از تزریق چربی برای بیمار سفالکسین ۵۰۰ mg هر ۶ ساعت یکبار تجویز می شود و باید یک هفته پس از تزریق چربی هم ادامه پیدا کند ، بیمارباید در صورت داشتن هرگونهآلرژی (اعمازغذایی،داروییو……)  پزشک خود را مطلعسازد،  ازمصرف داروها یا غذاهایی که باعث رقیق شدن خون میشوندخودداری نماید ، در مورد کلیه داروهایی که مصرف میکند پزشک خود را مطلع سازد و  از۲ هفته قبل از تزریق چربی ، باید به تمام دستورات پزشک عمل کند را مورد توجه قرار دهد .

این متخصص پوست یادآور شد : چربی عملا میتواند ازهر محلی که چربی اضافی وجود دارد، برداشت شود که در آقایان بیشتر این چربی از قسمت پهلو و در خانم ها از قسمت پهلویی ران گرفته می شود ولی چون میزان چربی این نواحی به اندازه کافی نمی باشد از چربی اطراف ناف هم استفاده می شود ولی به طور کلی چربی از نواحی دیگر از جمله قسمت تحتانی شکم و قسمت داخلی زانو هم می تواند برداشت شود.

وی با اشاره به اینکه تزریق چربی حتما باید توسط متخصص کارآمد و حرفه ای انجام شود تا  متخصص مراقب باشد که این تزریق ها وارد رگ نشود چرا که ممکن است باعث کوری یا صدمات دیگر شود گفت : توصیه می شود چربی به غشاء میانی پوست هم تزریق نشود زیرا ممکن است باعث تصلب بافتها شده و نیز بعلت عدم امکان تزریق به صورت سطحی تصحیح چروک های خیلی ظریف و سطحی و یا اسکارهای کوچک امکانپذیر نمی باشد.

دکتر گلشنی با اشاره به اینکه نتایج این روش به تکنیک انجام و مهارت جراح بستگی دارد و هرچه بتوان تکنیک برداشت و تزریق را با آسیب کمتری انجام داد تا چربی به دست آمده بیشتر زنده بماند، نتایج به دست آمده نیز بهترخواهد بود اظهار کرد: به طور کلی، عوارض تزریق چربی کم و مانند کبودی و تورم است که گذرا خواهد بود و  معمولا در هفته اول تورم در صورت وجود دارد، سپس میزان آن بسیار کمترشده و به هیچ وجه صورت حالتی غیر عادی نداشته و ورم ها به طور کامل پس از ۵ تا ۶ هفته از بین می رود.

وی ادامه داد : تزریق چربی نوعی پیوند سلولی از یک نقطه ی بدن به نقطه ی دیگر است که بعد از فروکش کردن ورم، قوام چربی پیوند شده عمدتا شبیه بافت خود فرد می شود تا این که کیفیت ساختمانی بافت چربی را حفظ نماید. با تزریق چربی به صورت نوارهای کوچک در سطوح چند بافتی ، چربی به صورت یکپارچه شده و نظیر بافتی که درآن تزریق شده حس می شود.

این متخصص پوست با بیان اینکه وقتی تزریق چربی به طور صحیح انجام شود درحقیقت حدود۴۰تا۸۰ درصداز سلولهای پیوندی درمحل زنده مانده وماندگار خواهند بود گفت : مشکل اساسی که در رابطه با این شیوه وجود دارد این است که چربی گاهی اوقات خیلی سریع توسط بدن جذب می شود و به همین دلیل زمانیکه این چربی تزریق می شود حدود یک سوم آن باقی می ماند .

وی خاطرنشان کرد : اگر تزریق درست انجام نشود چربی فقط به مدت ۲ تا۳ هفته بیشتر باقی نمانده و جذب می شود که نواحی با کمترین تحرک و بالاترین خونرسانی ، بیشترین ماندگاری را داشته و  بیشترین ماندگاری در نواحی پیشانی ،زیر چشم،گونه و پشت دست وکمترین ماندگاری در نواحی مانند لب و دهان و خط اخم میباشد.

 

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

جمعه ۳ آبان ۱۳۹۲ - ۲۱:۵۲
کد خبر : 69301
بازدیدها: 353

پاسخی بگذارید »