چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختصاصي دانش روز:

ترویج فرهنگ کتابخوانی لازمه تولید دانش است

danesheroz1 آبان ۲۷, ۱۳۹۲ ۰
ترویج فرهنگ کتابخوانی لازمه تولید دانش است

دانش روز: مشاور پارلمانی کانون پرورشی و فکری نوجوانان کشور و مدیر کل کانون استان البرز گفت: همگانی کردن عشق به کتاب و کتابخوانی باید در جامعه استمرار داشته باشد.

به گزارش دانش روز، رمضانخانی  در جلسه ای که امروزبا حضور مدیران و مشاوران و مربیان کانون های استان البرز به مناسبت هفته ی کتاب تشکیل شد با اشاره به ۲۷ آبانماه که روز «کتاب بنیان تعلیم و تولید دانش» نام گذاری شده است،  ارتباط توسعه دانش با فرهنگ مطالعاتی یک جامعه را بسیار مهم عنوان کرد.

وی افزود: عادت به مطالعه در رشد همه جانبه  و در همه سطوح اجتماع جایگاه ویژه ای دارد. دنیای بزرگ و شگفت‌انگیز کتاب وکتابخوانی به گروه خاصی و ویژه‌ای تعلق نداشته و هر فرد باید با کتاب زندگی کند و مطالعه و کتابخوانی،  بعنوان یک نیاز و احساس دایمی در میان عموم رایج و مطرح باشد تا افراد جامعه به خواندن و مطالعه ترغیب و فرهنگ کتابخوانی رواج یابد.

وی در ادامه گفت: افق ما نظام آموزشی است که در آن فرایند تربیتی و آموزشی، به کتاب خوان شدن کودکان و نوجوانان بیانجامد. بی گمان هر تلاش و جنبشی که کتاب را نزد مردم آورد، به کتاب خوان شدن جامعه کمک می‌کند و به دنبال آن افزایش آگاهی‌های همگانی مسیر توسعه‌ی فرهنگی و متعاقبش توسعه در عرصه های دیگر را هموار می‌کند.

رمضانخانی  افزود: رهبر معظم انقلاب درباره بی پایان بودن سرمایه علم می فرمایند:

«آنچه که ما بر آن اصرار می ورزیم و تأکید می کنیم این است که علم برای  کشور یک سرمایه بی پایان و تمام نشدنی است. اگر چرخه تولید علم در یک کشوری به راه افتاد، اگر استعدادی وجود داشت و به جریان افتاد، اگرتمام ظرفیتها شروع کرد به بروز و ظهور، آن وقت این دیگر منبع تمام نشدنی است.»

وی با اشاره به اینکه تولید دانش شرط ضروری و لازم برای توسعه دانش است گفت:  علم و دانش مدرن در بیشتر کشورهای جهان سوم یا در حال توسعه با انتقال دانش از بیرون شکل می گیرد. البته این انتقال بخشی از فرآیند توسعه دانش است و از طرفی یکی از محور های اساسی توسعه، تولید دانش است و متناسب با برنامه های توسعه دانش، باید بین تولید دانش و انتقال دانش پیوند ایجاد کرد. توسعه دانش با هدف پیشبرد علم در یک جامعه صورت می گیرد.

مشاور پارلمانی مدیر عامل کشور در خاتمه گفت: در نسل جوان علی الخصوص دانش آموزان با وجود رسانه های مختلف و جاذبه های فراوانی که در اطرافشان وجود دارد کمتر به مطالعه گسترده می پردازند. کتاب، معلمی ساده و صمیمی و همواره در دسترس است که بی ادعا و بی تکلف، آنچه دارد، در اختیار ما می گذارد و ترغیب و تشویق به خواندن کتاب برای تولید و نشر دانش  مسئولیت بزرگی است که بر عهده تمام  ماست

دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۲ - ۱۳:۴۶
کد خبر : 74461
بازدیدها: 217

پاسخی بگذارید »