شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تحصیل ۳۲۰ هزار دانش آموز افغانی در ایران

danesheroz1 بهمن ۲۸, ۱۳۹۲ ۰
تحصیل ۳۲۰ هزار دانش آموز افغانی در ایران

دانش روز: مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: ۳۲۰هزار دانش آموز افغانی در مقاطع مختلف در ایران تحصیل می کنند

به گزارش دانش روز، «عزیزکاظمی» دوشنبه شب در نشست خبری مشترک خود با کمیسر عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد در جمع خبرنگاران، افزود:۸۵۰ هزار پناهنده جمعی افغانی و عراقی در ایران حضور دارند و ایران با بیش از ۳۰ سال پذیرایی رکورد دار طولانی ترین زمان پذیرش پناهنده در بین کشور های جهان است.

وی افزود: کشور ایران خدمات مورد نیاز آنان از جمله تحصیل، بهداشت، درمان و نظایر آن را تامین می کند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با اشاره به برخی اخبار غیر واقعی منتشر شده در رسانه های خارجی، گفت: این رسانه های معاند درصدد القا این موضوع هستند که در ایران پناهندگان از بسیاری از امکانات مانند آموزش بی بهره هستند و جمهوری اسلامی مانع تحصیل آنان است.

کاظمی افزود: در حالیکه ۳۲۰ هزار کودک افغانی در مقاطع مختلف در ایران مشغول تحصیل هستند.

وی بیان داشت: ۲۶ هزار پناهنده در مهمان شهرهای استان های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس و ۱۴ استان دیگر ساکن هستند و از خدمات آموزشی ، بهداشتی و حمایتی استفاده می کنند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ برنامه ای برای بیرون راندن پناهندگان از کشور ندارد و امیدواریم کشورهای همسایه به مرحله ای از ثبات و امنیت برسند که پناهندگان براحتی و بصورت داوطلبانه به کشور خود باز گردند.

کاظمی افزود: ما از اتباع کشورافغانستان می خواهیم بصورت قانونی وارد ایران شوند زیرا ما از ورود اتباع کشور های دیگر بصورت غیر قانونی جلوگیری می کنیم.

وی ادامه داد: انتظار ما از رسانه های جمعی ایران و افغانستان اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در خصوص ورود قانونی به دیگر کشورهاست، ورود به دیگر کشورها نیازمند گذرنامه و رواید است.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشورگفت: در سه سال گذشته دولت ایران ۲۲۰ هزار نفر از پناهندگان آسیب پذیر را بیمه کرده تا آن ها بتوانند از خدمات کلینیکی و پاراکلینیکی بهره مند شوند در صورتی که این گونه اقدامات بشر دوستانه ایران در هیچ جای دنیا مشاهده نمی شود.

وی بیان داشت: انتظار ما از کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد، حمایت بیشتر از پناهندگان و فرهنگ سازی برای بازگشت داوطلبانه آنان به کشور خود است.

کاظمی تصریح کرد: ما از دولت افغانستان می خواهیم که مقدمات بازگشت داوطلبانه پناهندگان افغانی را به کشورشان فراهم کند.

وی افزود: سالانه حدود ۶۰۰ میلیون ریال صرف هزینه های جاری خدمات رسانی به هر پناهنده می شود که از سوی این اداره کل و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل تامین می شود.

منبع: ایرنا
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ۲۲:۰۲
کد خبر : 94180
بازدیدها: 249

پاسخی بگذارید »