شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تحصیل ۲۴۹ هزار دانش آموز عراقی و افغانستانی در ایران

danesheroz1 اسفند ۲۷, ۱۳۹۲ ۰
تحصیل ۲۴۹ هزار دانش آموز عراقی و افغانستانی در ایران

دانش روز: عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی کشورمان گفت: ۲۴۹ هزار دانش آموز عراقی و افغانستانی در ایران تحصیل می کنند

به گزارش دانش روز، عبدالرضا مصری در سخنانی در نشست کمیته حقوق کودکان مهاجر با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران توانسته است به عنوان یکی از اعضای کنوانسیون حقوق کودک در سال های اخیر به دستاوردهای مهمی در این باره دست یابد گفت.

ایران به دلیل قرار گرفتن در وضع جغرافیایی و سیاسی خاص همواره بدون کمک و یاری موثر دیگر کشورها و سازمان های بین المللی در مدت سه دهه گذشته، پذیرای پناهندگانی از کشورهای همسایه بوده است.

وی به هزینه تحصیل هر یک از فرزندان اتباع خارجی در ایران اشاره کرد و گفت: هزینه سالانه هر دانش اموز خارجی در مدارس ایران برای دولت از یک میلیون و سیصد تا یک میلیون و هشتصد هزار تومان است که رقم قابل توجهی است.

مصری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به بسیاری از معاهدات بین المللی در زمینه حقوق کودکان پیوسته است و در قالب موافقتنامه های دو جانبه با دیگر کشورها نیز حمایت از کودکان مهاجر را مورد توجه قرار داده است گفت .. غیر از این برخی قوانین داخلی در حمایت از کودکان مهاجر وضع شده است که از ان جمله می توان به قانون ایجاد شرایط تسهیل زمینه های ادامه تحصیل دانش اموزان و دانشجویان افغانی و عراقی مقیم ایران اشاره کرد.

وی از طرح بیمه خدمات درمانی پناهندگان به عنوان یکی دیگر از طرح های حمایتی دولت از مهاجران در ایران نام برد و گفت این طرح برای نخستین بار در جهان در ایران اجرا شده است.
مصری در ادامه به آوارگی کودکان در برخی از کشورهای منطقه اشاره کرد و افزود .. آنچه اکنون بیش از هر زمان دیگری برای حمایت از حقوق کودکان ضروری است توجه به وضع انان در ناارامی ها در مناطق مختلف دنیا به خصوص در خاورمیانه است.

نماینده مجلس شورای اسلامی کشورمان گفت: جنگ افروزی و اشغال گری از عوامل محرک مهاجرت هستند که باید از میان برود. آوارگی کودکان در افغانستان، عراق، فلسطین و سوریه از منابع مهاجرت در منطقه خاورمیانه هستند.

وی استفاده از کودکان به عنوان سپر انسانی از طرف گروههای تروریستی، اذیت و آزار و تجاوز به نوجوانان دختر و پسر، ترغیب افراد به حملات انتحاری، کشتار زنان و کودکان بی دفاع توسط هواپیماهای بدون سرنشین تنها بخشی از نقض حقوق کودکان دانست و گفت: دفاع از حرمت انسانی کودکان دنیا، دفاع ار حقوق آنان و تامین زندگی شایسته در گرو تلاش همه نمایندگان است.

 

منبع: واحد مرکزی خبر

سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۶
کد خبر : 99034
بازدیدها: 220

پاسخی بگذارید »