چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تحصیل در هنرستان اجباری نیست

danesheroz1 آذر ۱, ۱۳۹۲ ۰
تحصیل در هنرستان اجباری نیست

دانش روز: معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش از تشکیل کارگروه بررسی تعطیلی پنج شنبه‌ ها برای مقطع راهنمایی و متوسطه در این معاونت خبر داد و گفت: تعطیلی پنج شنبه های مدارس در همه مقاطع در سال تحصیلی جاری اجرا می شود اما برای سال آینده کارگروهی متشکل از کارشناسان مختلف تشکیل شده است تا این موضوع را بررسی کند و اگر نیاز به تغییر در قانون بود باید این تصمیم در شورای عالی آموزش و پرورش مطرح شود

 به گزارش دانش روز، علی زرافشان گفت: تعطیلی پنجشنبه های مدارس در دولت گذشته تصمیم وزیر آموزش و پرورش بوده است، در این دوره نیز وزیر آموزش و پرورش پس از بررسی نظرات کارشناسی و جمع آوری آنها تصمیم خود را اعلام می کند.

وی افزود: برای ارائه نظرات کارشناسی، در معاونت متوسطه کارگروهی برای تعطیلی پنجشنبه های مقطع متوسطه و راهنمایی در سال تحصیلی آینده تشکیل شده است که این تیم قطعاً نظر معلم، دانش آموز و والدین را نیز کسب می کند و سپس نظر نهایی خود را اعلام خواهد کرد.

زرافشان با بیان اینکه تعطیلی پنج شنبه های مدارس برای افزایش رفاه همکاران فرهنگی بوده است، تصریح کرد: ساعات تدریس معلمان مقاطع متوسطه و راهنمایی ۲۴ ساعت در هفته است و آنها فرصت کافی برای رسیدگی به مسائل خانوادگی و شخصی را دارند. باید ساعات آموزشی برای این مقاطع بگونه ای تقسیم شود که معلم فرصت کافی برای تدریس کتابهای درسی را داشته باشد.

اجبار دانش آموز برای رفتن به هنرستان معنا ندارد

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش درباره برنامه های خود برای توسعه و تجهیز هنرستانها گفت: توسعه و تجهیز هنرستانها در طول برنامه پنجم توسعه در نظر گرفته شده است و اینکه برخی ها می گویند در زمینه افزایش تعداد دانش آموزان هنرستانی جلوتر از برنامه هستیم، ضعف است زیرا اگر قرار بود اهداف مورد نظر در دو سال محقق شود، قطعا در برنامه  پنجم توسعه، زمان مورد نیاز ۲ سال اعلام می شد نه ۵ سال.

وی درباره اینکه در دولت گذشته بسیاری از دانش آموزان براساس برگه هدایت تحصیلی مجبور به تحصیل در رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش می شدند، گفت: اجبار در انتخاب رشته تحصیلی هنگامیکه شرایط و امکانات لازم در هنرستان ها ایجاد نشده است، معنا ندارد. در زمان باقی مانده از برنامه پنجم توسعه با تدبیر بیشتر به سمت تجهیز و ایجاد امکانات در هنرستانها می رویم تا دانش آموز با معیارهای مشخص خود به صورت داوطلبانه رشته های هنرستانی را انتخاب کند.

زرافشان در مورد اصلاح برگه هدایت تحصیلی دانش آموزان گفت: اگر قانون تکلیف کرده که تا پایان برنامه پنجم، ۴۶ درصد دانش  آموزان باید در رشته های هنرستانی تحصیل کنند، باید در هدایت تحصیلی تغییراتی ایجاد کرد و شرایط لازم را برای ورود دانش آموز به هنرستان با تسهیلات ویژه فراهم کرد.

ایجاد تسهیلات ویژه شرط ورود دانش آموزان به هنرستان است

وی ادامه داد: نمی توان با یک بخشنامه  به دانش آموزی که می تواند رشته ریاضی را انتخاب کند گفت که باید به هنرستان برود. این موضوع خلاف قانون است و بخشنامه نمی تواند قانون را نقض کند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش در پایان یکی از محوری ترین برنامه های خود را کیفیت بخشی در محتوای، تجهیزات و فضا و معلم عنوان کرد و گفت: وزیر آموزش و پرورش کیفیت بخشی را در بخش های مختلف سرلوحه برنامه های خود قرار داده و به همین دلیل است که دفتر بهبود منابع انسانی در وزارتخانه ایجاد شده است و ما نیز  ارتقای سطح علمی معلمان، محتوای کتاب های درسی و تجهیزات را در راس برنامه ها قرار دادیم.

وی گفت: اجرای مطلوب برنامه ها و کم کردن فاصله برنامه ریزی و اجرا از دیگر اهداف ما در معاونت آموزش متوسطه است.

منبع: مهر

جمعه ۱ آذر ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۷
کد خبر : 75231
بازدیدها: 383

پاسخی بگذارید »