جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

با عنوان آ مثل آبادانی، ب مثل بسیج سازندگی:

تجهیز و نوسازی ۱۰هزار واحد آموزشی در طرح هجرت ۳

danesheroz1 آبان ۸, ۱۳۹۲ ۰
تجهیز و نوسازی ۱۰هزار واحد آموزشی در طرح هجرت ۳

دانش روز: در طرح هجرت ۳ بطور متوسط سالانه بیش از ده هزار واحد آموزشی دخترانه و پسرانه در فصل تابستان نوسازی و تجهیز می شود

به گزارش دانش روز، صدای معلم در گوشش می پیچد: موضوع انشای امروز این است، در آینده می خواهید چه کاره شوید؟

برای یک لحظه به فکر فرو می رود، به مادر بیمارش فکرمی کند که چند هفته پیش چند نفر برای معاینه او به خانه شان آمدند، به مسجد روستا که تازه ساخته شده و بالاخره آن ها هم نماز جماعت می خوانند. به خانه هم کلاسی اش علی که سقفش خراب شده بود و چند نفر برای تعمیر آن آمده بودند… برای چند لحظه به همه این ها فکر می کند و روی کاغذ می نویسد: من در آینده می خواهم جهادگر شوم…
ماه مهربانی در کوچه پس کوچه های شهرها و روستاهای دور و نزدیک این خاک و دیار پرسه می زند و چه شیرین است به خاطر آوردن روزهای تابستانی که برای دانش آموزان در جهاد گذشت. آری جهاد! دیوارهایی که به دست خود دانش آموزان طرح و نقش گرفته اند، میز و نیمکت هایی که تعمیر شده اند، راهروهایی که رنگ گرفته اند و تخته سیاهی که روی آن نوشته اند:

آ مثل آبادانی ، ب مثل بسیج سازندگی.

***

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با پایان یافتن جنگ تحمیلی طرح های هجرت ۱ و ۲ در قالب جهاد سازندگی برای ساماندهی خرابی های پیش از وقوع انقلاب و همچنین رفع ویرانی های به جا مانده از جنگ اجرا شد. طرح هجرت ۳ هم با تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر ترغیب دانش آموزان به کار و تلاش و به منظور غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان در فصل تابستان طراحی شد.

رهبر معظم انقلاب در دیدار با گروهی از فرماندهان سپاه و بسیج در سال ۷۹، به تشریح «طرح بسیج سازندگی» پرداختند و تأکید فرمودند: “این سه ماه تابستان بچه‌ها بیکارند، عده‌ای بعد از تابستان هم بیکارند. پشت کنکوری‌ها و … این‌ها را سازماندهی کنید. سازماندهی‌اش با شما، سازماندهی و اعزام با شما. شناسایی‌های قبلی با جهاد سازندگی و دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری و بقیه‌ جاها. بودجه هم با دولت، پول بگذارند بروند روستاهای فراوانی را پیش‌بینی کنند. بروند در این روستاها، اینجا مسجد ندارند، اینجا غسالخانه ندارند، اینجا جاده ندارند، این‌جا مزرعه‌ چهار تا خانواده درو نشده است و … مثل کارهایی که اول انقلاب می‌کردند. بچه‌ها از خدا هم می‌خواهند. … آخر تابستان می‌توانید آمار بدهید: این نیروها رفتند کمک کردند. تعدادی مدرسه در روستاها ساخته شده است و… “

با آغاز به کار سازمان بسیج سازندگی هرساله دانش آموزان در عرصه های مختلف طرح هجرت ۳ این سازمان به فعالیت های محرومیت زدایی و خدمات رسانی می پردازند و همچنین در برنامه های مختلف فرهنگی که برای آنها در نظر گرفته می شود، حضور می یابند.

بنابراین همزمان با فعالیت های بهسازی، پایگاههای فرهنگی نیز برای دانش آموزان پسر و دختر به منظور اموزش و پرورش مبانی اعتقادی و اخلاقی و برگزاری اردوی فرهنگی در نظر گرفته شده تا به نشاط و شادابی این طرح بیفزاید.

بر اساس برنامه های تدوین شده در طرح اردوهای جهادی هجرت ۳ در عرصه های مختلف نسبت به استاندارد سازی و توسعه فضاهای آموزشی با مشارکت و محوریت دانش آموزان و فرهنگیان اقدامات لازم سازماندهی می شود. تعمیر و مرمت تجهیزات مدارس ، رنگ آمیزی، بهینه سازی سیستم های تأسیساتی و زیبا سازی فضاهای مدارس از جمله عرصه های فعالیت در طرح اردوهای جهادی هجرت ۳ می باشد.

زیباسازی مدارس نیز شامل رنگ آمیزی میز و صندلی، دیوارها، خط کشی زمین فوتبال و والیبال، جوشکاری میز و نیمکت، ساماندهی کتابخانه ها و نمازخانه ها و … است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی با بیان اینکه طرح هجرت ۳ طرحی کاربردی و عملیاتی است؛ می گوید: ما در زمینه طرح هجرت ۳ عملکرد ۵۰ کشور دنیا را مورد مطالعه قرار دادیم و با توجه به اینکه طرح هجرت نمونه بارز الگوی موفق حضور جوانان در عرصه سازندگی کشور است، بنا داریم تجربیات خود را به دیگر کشورها انتقال بدهیم.

مرتضی رئیسی، معاون عمرانی وزیر و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس نیز با بیان اینکه در طرح هجرت ۳ بطور متوسط سالانه بیش از ده هزار واحد آموزشی دخترانه و پسرانه در فصل تابستان نوسازی و تجهیز می شود، اظهار می کند: بر اساس قراردادی که هر ساله در این زمینه به امضا می رسد، مقرر شده است که سازمان بسیج سازندگی ضمن تامین نیروی انسانی لازم برای اجرای طرحهای مختلف هزینه حق الزحمه و دستمزد آنان را نیز تقبل نماید. بر اساس همین قرار داد معاونت پرورشی وزارت اموزش و پرورش هم موظف است استادکاران طرحهای مختلف را تامین کرده و ما نیز بعنوان سازمان نوسازی و تجهیز مدارس وظیفه تامین مصالح لازم برای اجرای طرح ها را بر عهده داریم .

وی، سازمان بسیج سازندگی را بازوی قدرتمند و کارای سازمان نوسازی و تجهیز مدارس دانسته و می گوید: سازمان نوسازی مدارس امسال به دلیل مشکلات تخصیص بودجه و تاخیرهای زیاد در این زمینه با مشکل تامین بودجه برای طرحهای مادر مواجه بود اما به دلیل اهمیت اجرای طرح هجرت ۳ به هر قیمتی که بود هزینه اجرای این طرح را تامین کرد و به سرعت تخصیص داد.

رئیسی با بیان اینکه در سالهای گذشته طرح هجرت ۳ با هزینه ای حدود بیست میلیارد تومان اجرا می شده است، می افزاید: سازمان بسیج سازندگی با تامین نیروی انسانی لازم و کار شبانه روزی بسیاری از واحدهای آموزشی را در دورافتاده ترین مناطق کشور و در سخت ترین مناطق از لحاظ آب و هوایی نوسازی و تجهیز می کند. کار در این شرایط اگر قرار باشد به پیمانکار سپرده شود قیمت تعمیر و نوسازی یک واحد آموزشی روستایی به هیچ وجه اقتصادی و با صرفه نخواهد بود .

وی تأثیرات فرهنگی و تقویت روحیه بسیجی و کار جمعی ،همچنین کمک به هم نوع و مردم محروم را از بزرگترین درسهای طرح هجرت ۳ برای دانش آموزان عنوان کرده و ادامه می دهد: هر ساله تیم های مشارکت کننده در طرح هجرت ۳ افزایش قابل توجهی دارد که این نشان دهنده فعالیت خوب و ارزنده سازمان بسیج سازندگی در این زمینه است. کار کردن در شرایط سخت در کنار یکدیگر ان هم برای مردم محروم کشور، فرهنگ سازی عمیق و ریشه داری است که سازمان بسیج سازندگی به خوبی از عهده آن بر آمده و من به جرات می گویم این فرهنگ و این نوع نگرش به مسایل را در هیچ کجای دنیا نمی توان یافت.

محمد حیدری، مدیر آموزش و اشتغال سازمان بسیج سازندگی نیز در خصوص فعالیت های دانش آموزان شرکت کننده در طرح هجرت ۳ در عرصه بهسازی و بازسازی مدارس می گوید: امسال ما در عرصه بهسازی و بازسازی مدارس به نوعی با بحران روبرو بودیم و با وجود مشکلات بسیاری که در بحث بودجه وجود داشت و پیگیری هایی که سازمان بهسازی و نوسازی مدارس از وزارت آموزش و پرورش صورت داد، بودجه مناسبی به طرح طلایی هجرت دانش آموزی اختصاص پیدا نکرد. در سال گذشته ۱۰ هزار و ۷۰۰ مدرسه و آموزشگاه با حضور ۳۰۰ هزار دانش آموز در کشور مورد بازسازی و بهسازی و مرمت قرار گرفت اما در سال جاری با وجود همه مشکلات و همچنین استقبال خود مدارس در استان ها، حدود ۷ هزار و ۶۰۰ مدرسه در ۹۰ درصد استان های سراسر کشور برای عرصه بهسازی و مرمت مورد توافق قرار گرفت و این عرصه به همراه برنامه های فرهنگی در بخش های مختلف کشور پیگیری شد.

بر اساس آمار و اطلاعات مقدماتی که از استان های سراسر کشور استخراج شده است، در ایام تابستان ۱۶۷ هزار نفر از دانش آموزان در ۳۱ استان از کشورمان با شرکت در طرح هجرت ۳ در برنامه های مختلف فرهنگی که برای آن ها در نظر گرفته شده بود شرکت کردند و در مدت زمان حضور در اردوهای طرح هجرت ۳ به مرمت، بهسازی، بازسازی و زیباسازی حدود ۷ هزار و ۱۰۰ مدرسه و آموزشگاه در مناطق مختلف کشورمان پرداختند. علاوه بر

  اینکه اردوهای یک روزه نیز با حضور جمع کثیری از دانش آموزان در سراسر کشور برگزار شد و همچنین به دلیل مشکلات موجود در بحث اختصاص بودجه، بخشی از ظرفیت های دانش آموزی که در سال های گذشته در عرصه بازسازی و بهسازی متمرکز می شد، به سایر عرصه های فعالیت سازمان بسیج سازندگی انتقال یافت.

هجرت دانش آموزانی که روزهای تابستان خود را به فعالیت در عرصه های مختلف سازندگی پرداختند با شروع سال تحصیلی در قالب پیشرفت و رشد تحصیلی آن ها ادامه می یابد تا روزی شاهد اوج گیری این سرمایه های گرانبهای کشورمان بر فراز قله های علمی باشیم.
***

یک روستا، یک مدرسه، یک هجرت

در روستای “امرودک” خراسان رضوی وارد مدرسه ای می شوم. یکی از دانش آموزان روستایی با قلمویی که در دست دارد، رنگ را محکم روی دیوار سیاه می کشد. حالا نیمی از دیوار سیاه کلاس سفید شده است.

این دانش آموز می گوید: هرسال هم خودمان برای شروع سال تحصیلی آماده می شویم و هم کلاس و مدرسه مان را آماده می کنیم.

دانش آموز دیگری قلمویش را در رنگ می زند و می گوید: با معدل ۱۹ در سوم راهنمایی باید ترک تحصیل کنم و بسیاری از دوستانم هم که نتوانسته اند به شهر بروند، مثل من هستند. البته ۳ نفر از ما در مدرسه شبانه روزی قبول شده اند و الان هم درس می خوانند.

در این منطقه علیرغم وجود چند روستا در کنار هم و تعداد بالای کودکان و نوجوانان روستایی، دبیرستانی وجود ندارد و هرکس بخواهد ادامه تحصیل بدهد باید تا مرکز استان یعنی شهر مشهد برود. هنوز هم در روستاهایی نه چندان دور، آرزوی داشتن یک کلاس درس، پشت خنده های دختران و پسران روستا خاک می خورد و ما نیز چشم امید به روزهایی داریم که با همت بسیج سازندگی، راه هجرت برای این سرمایه های کشورمان گشوده شود.

” باز معلم با صدای بلند می گوید: خواستن، توانستن است و صدای زنگ مدرسه که در فریاد بچه ها گم می شود…”

منبع:دانا

چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۲ - ۱۸:۵۳
کد خبر : 70805
بازدیدها: 356

پاسخی بگذارید »