چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تب سوزان ولنتاین در کرج/ «ولنتاین»، تهاجم فرهنگی یا خلا فرهنگی؟!

danesheroz1 بهمن ۲۴, ۱۳۹۲ ۰
تب سوزان ولنتاین در کرج/ «ولنتاین»، تهاجم فرهنگی یا خلا فرهنگی؟!

دانش روز: کرج نیز مانند تمام شهرهای کشور در تب ولنتاین میسوزد که امشب به اوج خود خواهد رسید

 

 

به گزارش دانش روز، روز ولنتاین یا در واقع مناسبت گرامیداشت موضوع عشق و دوست داشتن تقریبا یکی از مناسبت‌هایی است که در سراسر جهان طرفداران خودش را دارد و در هرکشوری تاریخی مخصوص به آن اختصاص پیدا کرده است ، حالا این تاریخ ، آداب و پایبندی به آن ، آنهم با نمادهای غربی چگونه در ایران به این شدت اپیدمی شده است ، ما هم حیرانیم.

البته به عنوان گزارشگر این مطلب به پشت پرده های ولنتاین برای از هم پاشیدن بنیان خانواده ها و ترفند مکاّران برای جلوگیری از ازدواج و ترویج دوست یابی ، دوست گزینی به جای انتخاب همسر و تشکیل خانواده  به این شکلی که برخی از منتقدان به تحلیل آن میپردازند ، اعتقادی ندارم و گرچه آن را ناشی از نفوذ فرهنگ غرب و تهاجم فرهنگی میدانم ولی ، به خلاء فرهنگی جامعه  و جایگزین و معرفی نشدن روزی به این مناسبت ، اعتقاد بیشتری دارم.

 روز مادر، روز پدر، روز دختر، روز ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س) تنها نمونه های مناسبتهای شیرین و هم سنخ با فرهنگ و آیین دینی ما است و باید قبول کرد با توجه به برخی مسائل رو به گسترش در جهان و ناگزیری از ورود آن به لایه های اجتماع جوان و حتی میانسال ، راهکاری موثر جز فرهنگ‌سازی صحیح و برنامه ریزی شده بر اساس آیین ها و باورهای مذهبی چاره ای نخواهد داشت.
هرچه هست سکوت و جلوگیری ، چاره آن نیست.

سری به برخی قسمتهای شهر زدیم که در تب و تاب ولنتاین قرار دارد و امشب به اوج خود خواهد رسید. از ویترین مغازه ها با رنگهای ولنتاینی گرفته تا حال و هوای خیابانها و اجناس دست فروشان و حتی لباس بعضی از دختران و پسران به طور کاملأ برنامه ریزی شده تم قرمز و مشکی گرفته است .

حال و هوای مردم نیز با روزهای گذشته فرق دارد

400

دختری که قلبی از نامزد خود دریافت کرده است ، شادمانه آن را در دست میگیرد و دوست دارد تا همه ببینند عاشق است و مورد عشق کسی قرار دارد

مادربزرگی که در حال خرید عروسک برای نوه ۱۵ ساله اش است و میگوید میخواهم عشقم را به او نشان دهم

مردی که برای همسرش عروسک ولنتاین و شکلات میخرد در حالی که فرزندی ۱۷ ساله دارند و میگوید همسرش از اینکار بسیار شاد میشود

مادری که برای دخترش هدیه عشق میگیرد و بالعکس

و دختران و پسرانی که برای عشقشان خرید میکنند

در ادامه…..

با دختر و پسری که برای خرید به مغازه ای در خیابان  درختی آمده بودند به گفتگو نشستیم

پیمان دانشجو است و آمده تا برای دوست خود !!! خرید کند.
با خجالت میگوید که دوستش از جنس مخالف است.
در جواب سوأل من که میپرسم آیا دوستی های اینچنینی چقدر در عرف جامعه ما جای دارد گفت : این دوستی ها در ایران به آن معنی و شکلی که در غرب رواج دارد نیست و بیشتر آن مقدمه ای برای آشنایی و ازدواج میشود ولی متأسفانه اگر توجهی به اخلاقیات نشود ،شکل  بدی از دوستی های اینچنین به وجود می آید که برای خود جوانان نیز مشکل آفرین است.
وی ادامه داد: هدیه دادن به این مناسبت به عنوان نشانه ای برای اثبات علاقه در حال جا افتادن است و در خانواده ها و میان مردم نیز جایگاه قانونی و عرفی ندارد ولی برای جوانان در حال تبدیل شدن به امری لازم است.
پیمان گفت : اثبات عشق و علاقه به فردی که مورد محبت در دل قرار دارد ، به هدیه دادن با ویژگی های خاص نیست بلکه احترام به شخصیت و بروز رفتار با اخلاق ، از هر کادویی برای عرضه کردن به فرد مورد علاقه ارزشمند تر  و بهتر است.

دختری در همان مغازه میگوید ، در حال خرید برای پسر مورد علاقه خود هستم و روز ولنتاین هم مخصوص هر فرهنگ و یا کشوری باشد برایم مهم نیست ، همین که چنین مناسبتی برای ابراز عشق وجود دارد برایم کافی است زیرا این نیازی است که نمیتوان آن را انکار کرد.

وی که مریم نام دارد و فارغ التحصیل رشته حسابداری است اظهار میکند : توجه به جنس مخالف در سنین ما چیزی عادی است و نمیتوان منکر آن شد و متأسفانه در حال حاضر به سنین کمتر در حال انتقال است.
این دختر در ادامه میگوید : با وجود ماهواره ها و رشد روابط اجتماعی انکار و جلوگیری از این امر که دختر و پسری با هم به صورت غیر شرعی در ارتباط باشند چیزی محال است ولی به خود آنها و تربیت صحیح در خانواده آنان بستگی دارد که بتوانند در این روابط ،  اخلاقیات را رعایت کنند که در هرصورت به نفع دختر است.
مریم با بیان اینکه دختران از سطح آسیب پذیری بیشتری نسبت به پسران برخوردار هستند گفت : دوستان زیادی را میشناسم که تا به حال کادوهای زیادی برای روز ولنتاین دریافت کرده اند ولی تنها قلبی شکسته عایدشان شده است.
وی در انتهای کلام خود گفت : مناسبات بین دو جوان از دو جنس مخالف را نمیشود به کلی انکارکرد ولی میتوان آن را هدایت نمود و با آگاهی بخشی از صدمات روحی و روانی و جسمی آن کاست.

آنطرف قضیه ظاهرأ فروشندگان روزهای خوب و پر رونقی دارند و دوست دارند که از این مناسبتها چندین بار در سال تکرار شود و به فرهنگ و ضد فرهنگ و آسیبهای اجتماعی کاری ندارند.

ابراهیم فروشنده جوانی که بساط خود را در یکی از خیابانهای شلوغ کرج پهن کرده و کاسبی خوبی را در این شبها دارد به خبرنگار ما گفت : یک دختر از ۳۰ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان برای خرید هدیه هزینه میکند و معمولأ از هر سطح مالی که برخوردار باشد قیمت برایش مهم نیست وتنها به رضایت فرد مورد علاقه فکر میکند.

وی میگوید ولی پسرها اکثرأ میخواهند با کمترین قیمت سرو ته قضیه را هم بیاورند و گاهی برای دو یا سه نفر همزمان خرید می کنند .

فروشنده دیگری میگوید خرید این اجناس تنها به وسیله دختران و پسران انجام نمیشود بلکه از تمام سنین و اقشار به این مناسبت هدیه تهیه میکنند تا علاقه خود را به هم نشان دهند و به نظر من این قضیه کاری زیبا و ارزشمند است ولی کاش ما نیز ، مناسبتی به این موضوع داشتیم تا فرهنگ غرب در جامعه ما رسوخ نکند.

این شب نیز به پایان خواهد رسید و مطالب مختلف از مناسبت تازه وارد و نامأنوس و در عین حال آشنای ولنتاین بر روی خروجی رسانه ها قرار خواهد گرفت ولی ……

میمونک عشق با چشمهای درخشان که امسال سوگولی این مناسبت است مطمئنأ سال بعد جایش را به یک نماد دیگر خواهد داد و بازهم ما از ورود فرهنگ غرب و آسیبهای این ورود به عرف و آیین و جامعه خواهیم نوشت. حالا چقدر با این گامهای کوچک ، جذابیت این اشکال و معانی از بین خواهد رفت نمیدانیم و نمیتوانیم هم خود را فریب دهیم

و….!!!!

چاره کار معرفی شایسته رسوم و آیین‌ها متناسب با اندیشه و افکار چهره‌های شاخص و الگوهای مذهبی ما است تا هم هویت‌بخش فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی  و هم پلتیکی به کار گرفته شده برای مقابله با هجمه گران اینگونه فرهنگها باشد.

چراکه عشق و دوست داشتن موهبتی شیرین وجهانی است .

منبع: تیتر۱

پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۹:۴۷
کد خبر : 93493
بازدیدها: 465

پاسخی بگذارید »