دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تایید انجام نخستین آزمایش بالینی سلول درمانی در دنیا

danesheroz1 تیر ۷, ۱۳۹۲ ۰
تایید انجام نخستین آزمایش بالینی سلول درمانی در دنیا

دانش روز: یک هیات دولتی ژاپن انجام نخستین تحقیقات بالینی جهان را برای استفاده از سلول های بنیادی پرتوان القایی انسانی تایید کرده است

به گزارش دانش روز، هیاتی از وزارت بهداشت ژاپن، این تاییدیه را برای موسسه دولتی تحقیقات علمی “ریکن” و بنیاد ابتکارات و تحقیقات زیست پزشکی صادر کرده تا از سلولهای پرتوان القایی برای باززایی شبکیه، دست به تحقیقات بالینی بزنند.

شینیا یاماناکا استاد دانشگاه کیوتو برای تحقیقات در تولید سلول های پرتوان القایی، جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۲ را دریافت کرد. این سلول های پرتوان القایی می توانند به هر نوع بافت انسانی تبدیل شده و زمینه برای پزشکی باززایی و توسعه دارویی فراهم آورند.

این گروه تحقیقات بالینی قصد دارند شیوه های درمانی را با استفاده از سلول های بنیادی پرتوان القایی برای درمان تحلیل ماکولای مرتبط با سالخوردگی- بیماری که می تواند به طور ناگهانی و به دلیل آسیب دیدگی به شبکیه موجب نابینایی شود- ارائه کنند.

این گروه می گوید احتمالا سلول های پوستی را از چندین بیمار گرفته تا از آن برای تولید سلول های پرتوان القایی استفاده کند. سپس این سلول ها به اپیتلیوم رنگدانه ای شبکیه رشد داده شده و به شبکیه بیمار پیوند زده می شود.

دانش پژوهان ژاپنی می گویند این پیوند سال آینده انجام خواهد شد.

 

منبع:مهر

جمعه ۷ تیر ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۶
کد خبر : 32821
بازدیدها: 197

پاسخی بگذارید »