پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد قشم:

تامین آب شیرین و برق، لازمه توسعه جزیره قشم است

sheida92 اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۲ ۰
تامین آب شیرین و برق، لازمه توسعه جزیره قشم است

تهران – معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد قشم گفت: تامین آب شیرین این جزیره که هیچ رودخانه آب شیرینی ندارد و همین طور برق، از مقدمات توسعه جزیره قشم است

به گزارش روز شنبه ایرنا، ˈمحمدهادی کاشانچیˈ افزود: قشم یکی از جزایر بکر خلیج فارس با طبیعتی زیبا و شگفت انگیز است که برای تبدیل شدن به یک جزیره مدرن با امکانات رفاهی مناسب، نیاز به تامین زیرساخت هایی دارد.

وی در خصوص برنامه هایی که برای توسعه این زیرساخت ها مورد نیاز است، گفت: در خلیج فارس و جزیره قشم، سفره های گاز بسیار غنی وجود دارد ضمن اینکه در این جزیره سفره مشترکی با امارات وجود دارد و شرکت نفت در حال ساخت پالایشگاه گاز در جزیره است تا همه مخازن گاز خلیج فارس گردآوری، پالایش و توسط مجموعه دیگری به نام شرکت مپنا از این گاز طبیعی برای تولید برق استفاده شود.

وی با اشاره به فرآیند بهره برداری از گاز طبیعی و تبدیل آن به انرژی برق و آب شیرین، گفت: شرکت مپنا برای تولید برق و آب شیرین پروژه ای دارد که طی آن روزانه ۵۰ مگاوات برق و ۱۸ هزار مترمکعب آب شیرین تولید می شود و عملیات اجرایی این پرو‍ژه حدود ۹ ماه است که شروع شده و قرار است ۱۲ ماهه به اتمام برسد.

کاشانچی ادامه داد: در حال حاضر روزانه ۱۲ هزار مترمکعب آب شیرین تولید می شود که اضافه شدن ۱۸ هزار مترمکعب دیگر آب شیرین، وضعیت آبرسانی به روستاها را بهتر می کند.

معاون عمران سازمان منطقه آزاد قشم یادآور شد: سالانه حدود یکصد میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح های عمرانی زیربنایی منطقه آزاد قشم اختصاص داده می شود که این طرح ها برای چهار بخش راه ها و اتوبان ها، ساختمانها، اسکله ها، بنادر و پرو‍ژ های آب و کشتی و نیز پرو‍ژه های خدمات شهری هزینه می شود.

وی با اشاره به زمینه توسعه راه ها و اتوبان های جزیره گفت: در حال حاضر سه اتوبان در جزیره در حال احداث است که هرکدام ۱۰ کیلومتر هستند و این سه اتوبان، حدفاصل میدان حافظ تا شاه شهید، بندر بهمن تا اتوبان معلم و ادامه اتوبان خلیج فارس از میدان شهر درگهان تا فرودگاه است.

وی درباره پرو‍ژه بیمارستان جدیدی که در قشم در حال ساخت است، گفت: سازمان منطقه آزاد قشم در حال ساخت بیمارستان ۹۶ تختخوابه پیامبر اکرم (ص) است که چهار فاز برای آن تعریف شده و ساخت ساختمان آن تاکنون ۸۰ درصد پیشرفت داشته است.

کاشانچی؛ توسعه سالن و برج فرودگاه بین المللی قشم را یکی از پروژه های عمرانی و مهم سازمان منطقه آزاد قشم عنوان کرد و گفت که قرار است این پروژه با مشارکت بخش خصوصی انجام شود.

وی با اشاره به موقعیت استراتزیک اسکله کاوه، گفت: این اسکله قابلیت پهلوگیری کشتی های بزرگ، تعمیرات کشتی های عبوری و بانکرینگ تخلیه و بارگیری کانتینر را دارد و ظرفیت تعریف شده برای آن، دو میلیون TEU است که این میزان قابلیت گسترش به ۲۰ میلیون TEU را دارد.

بر اساس گزارش پایگاه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد قشم استفاده از انر‍ژی های پاک در این جزیره را ضروری دانست و افزود: با توجه به اینکه قشم نخستین ژئوپارک ایران به شمار می رود و بحث های زیست محیطی در این جزیره اهمیت زیادی دارد، بهره برداری از انرژی های تجدید پذیر و پاک نظیر انر‍ژی باد، خورشید و امواج دریا محور جدیدی از توسعه است.

شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۲
کد خبر : 14642
بازدیدها: 186

پاسخی بگذارید »