پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تاثیرات یک داروی فشار خون بر موفقیت درمان سرطان

danesheroz1 مهر ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
تاثیرات یک داروی فشار خون بر موفقیت درمان سرطان

دانش روز: یک داروی رایج درمان فشار خون می تواند با باز کردن عروق خونی در تومورهای جامد به درمان سرطان کمک کند

به گزارش دانش روز، پژوهشگران معتقدند این دارو در کنار دیگر داروهای ضد سرطان معمولی، می تواند به افزایش طول عمر بیمار منجر شود. پزشکان با انجام آزمایش های موفقیت آمیز بر روی موش ها ، اکنون قصد دارند “لوزارتان” را برای گروهی از بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده بکارگیرند تا ببینند آیا این دارو می تواند با این بیماری صعب العلاج مبارزه کند یا خیر.

نتایج این تحقیقات درنشریه ارتباطات نیچر منتشر شده است.

در حال حاضر فقط پنج درصد از بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده به مدت دستکم پنج سال زنده می مانند چرا که فقط ۱۰ درصد مبتلایان به این سرطان، دارای تومورهای قابل جراحی هستند.

پژوهشگران بیمارستان عمومی ماساچوست آمریکا در تلاش برای تشکیل گروهی از داوطلبان هستند که سرطان لوزالمعده آنها غیر قابل جراحی است تا بتوانند این ترکیب دارویی جدید از شیمی درمانی و لوزارتان را بر روی آنها آزمایش کنند.

اگر چه این شیوه نوین آنها را درمان نخواهد کرد اما محققان امیدوارند چند ماه یا چند سال به طول عمر آنها بیافزاید.

بیش از یک دهه است که پزشکان داروی لوزارتان را به عنوان یک داروی بی خطر برای کنترل فشار خون بالا تحویز می کنند. این دارو موجب آرامش رگهای خونی شده از این رو می توانند خون بیشتری را حمل کرده و فشار را کاهش دهند.

محققان بیمارستان ماساچوست دریافته اند این دارو در موشهای مبتلا به سرطان سینه و لوزالمعده موثر واقع شد. این دارو جریان خون را درون و در اطراف تومورها بهبود بخشیده و رسیدن داروهای شیمی درمانی را به سوی تومورها تسهیل می کند.

موش هایی که این دارو را دریافت کرده بودند بیش از آنهایی که فقط تحت شیمی درمانی قرار داشتند، زنده ماندند.

دکتر “اما اسمیت” از مرکز تحقیقات سرطان انگلیس می گوید: این مطالعه جالبی بر روی موش هاست که نشان می دهد چرا داروهای درمان فشار خون بالا می تواند تاثیر شیمی درمانی را بهبود بخشد اما هنوز نمی دانیم ایا این شیوه بر روی انسان نیز به همین میزان موثر است یا خیر.

وی افزود: این حقیقت که این داروها در حال حاضر به طور وسیعی برای درمان فشار خون بالا مصرف می شوند، میزان زمان آزمایش قابلیت این دارو بر درمان سرطان را کاهش می دهد اما ممکن است این دارو وقتی با دیگر درمانهای سرطان ترکیب می شود شیوه بی خطری برای تمامی بیماران نباشد از این رو باید منتظر بمانیم تا نتایج آزمایش های دانشمندان به تایید برسد.

منبع:مهر

جمعه ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ۱۹:۳۸
کد خبر : 64643
بازدیدها: 274

پاسخی بگذارید »