جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تاثیر ورزش بر سلامت مغز شما

danesheroz فروردین ۹, ۱۳۹۲ ۰
تاثیر ورزش بر سلامت مغز شما

فتیله مغزتان را بالا بکشید

فواید ورزش تنها منحصر به جسم نیست و ذهن و مغز را هم درست به همان اندازه بهرمند می کند؛ به خصوص ورزش برای اضطراب و استرس، مانند ـآبی است بر آتش. بدون شک کمتر فردی پیدا می شود که از فواید ورزش ناآگاه باشد اما باز هم افراد به ورزش کردن علاقه ای نشان نمی دهند.از آنجا که به قول قدیمی ها شروع هر کاری سخت تر است، این افراد نیاز به یک انگیزه خوب برای شروع برنامه ورزشی شان دارند. شاید به نظر شما هم پیگیری مداوم تمرین های ورزشی در وهله اول کار چندان راحتی به نظر نرسد اما به محض اینکه آن را شروع می کنید احساس بهتری پیدا می کنید و می توانید با ذهن و روانی آرام تر به کارهای روزمره بپردازید.

اگر میگرن داری، بدو

برای شروع ورزش انگیزه می خواهید؟ شاید این یافته پژوهشی به شما کمک کند؛ آخرین بررسی ها نشان داده اند افرادی که فعالیت های ورزشی مداوم مانند دویدن یا شنا را به طور منظم انجام می دهند، کمتر از دیگران به مشکلاتی مانند ناراحتی های روحی و ذهنی مبتلا می شوند. آیا ورزش کردن واقعاً تاثیرهای جانبی مثبتی بر مغز ما می گذارد؟ دانشمندان به نتایج جالبی رسیده اند. ورزش می تواند بیماری هایی را که به مغز انسان مربوط می شود تا حدی کاهش دهد. پژوهش های جدید نشان می دهند ورزش می تواند علائم مشکلاتی مانند میگرن و دوبینی را که منشا مغزی دارند تا حدی کاهش دهد. همین مطالعه ها نشان می دهند انجام ورزش هایی مانند بدمینتون و اسکی که هنگام انجام آنها مغز باید در کسری از ثانیه تصمیم بگیرد، می تواند روی عملکرد کلی مغز تاثیر مثبتی بگذارد. در حقیقت با محاسبه عکس العمل های بیشتر هنگام ورزش، مغز نیز به فعالیت و واکنش وادار می شود. فعالیت بیشتر مغز در نهایت ممکن است علائم بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون را نیز تا حدی کاهش دهد.

تا دیر نشده دست به کار شوید

هیچ کس از افرادی که به دلیل افسردگی شدید، قادر به انجام دادن فعالیت های روزمره خود نیستند انتظار ندارد تا تمرین های ورزشی شان را با سختکوشی پیگیری کنند اما با این حال، ورزش می تواند در مراحل خفیف تر افسردگی بسیار سودمند باشد و شخص را از وارد شدن به مراحل بالاتر نجات دهد. اگر احساس می کنید به معاشرت با دیگران علاقمند نیستید یا بیشتر از حد می خوابید یا امیدی به آینده ندارید، زودتر دست به کار شوید و برای خودتان یک فعالیت روزمره ورزشی برنامه ریزی کنید. این فعالیت حتی می تواند راه رفتن در پارک نزدیک محل سکونت تان یا نرمش های روزمره باشد. برای رسیدن به این هدف، روی ورزش های آرامش بخشی تمرکز کنید که باعث هماهنگی بدن و ذهن می شوند.

فعالیت مغز

درست همان طور که آتش با اکسیژن بیشتر، شعله ورتر می شود ورزش هم با رساندن اکسیژن بیشتر به خون،‌ باعث افزایش جریان خون و عملکرد بهتر مغز می شود. وقتی مغزمان در بالاترین حد عملکرد خود است، ما نیز در خانه یا محل کار، انرژی و خلاقیت بیشتری داریم. حداقل به همین دلیل ورزش را به عنوان ابزار و سرمایه ای برای عملکرد بهتر خود ببینید؛ نه چیزی که وقت و انرژی تان را هدر می دهد.

تاثیر ورزش بر هوش؟

بعضی از دانشمندان این احتمال را مطرح می کنند که ورزش ممکن است روی هوش فرد نیز تاثیر مثبت بگذارد. با این حال، درباره تاثیر ورزش و هوش، هنوز پژوهش های متمرکزی انجام نشده است زیرا نتایج این بررسی ها ممکن است با عوامل دیگری مانند تغذیه و شرایط فرهنگی اجتماعی هم پوشانی داشته باشد. با این وجود، پژوهش ها نشان می دهند افراد ۱۸ ساله ای که تناسب اندام بیشتری دارند، نسبت به کسانی که چاق یا کم تحرک هستند، عملکرد بهتری در امتحان ها و زمینه های دیگر دارند. هر چند این بررسی ها در نهایت درباره تاثیر مستقیم ورزش بر شناخت و عملکرد هوشی با احتیاط اعلام بی طرفی می کنند اما تاکید دوباره ای بر لزوم داشتن تحرک در سنین کودکی دارند.

این توصیه ها یادتان باش

به طور کلی هر ورزشی که برای قلب خوب است بر مغز هم تاثیر مثبتی دارد.
تمرین های ایروبیک برای مغز و بدن عالی هستند. این حرکت ها برای بازسازی سلول های مغز نیز موثرند.
ورزش زمان به خصوصی ندارد اما انجام دادن تمرین های ورزشی صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب، به داشتن انرژی و خلاقیت بیشتر در طول روز کمک فراوانی می کند.
اگر وقت و هزینه رفتن به کلاس های ورزشی را ندارید، ورزشی که ذهن و بدن را در هماهنگی قرار می دهد انتخاب کنید و آن را در خانه انجام دهید.
اگر از کار و فعالیت روزانه آن قدر خسته هستید که حتی نمی توانید درست فکر کنید. کافی است چند بار بالا و پایین بپرید. این کار باعث می شود تا خون بیشتری به مغزتان برسد و عملکرد آن به سرعت افزایش پیدا کند.
ذهن تان را به ورزش عادت دهید. درست وقتی که ذهن تان شروع به بهانه تراشی می کند او را نادیده بگیرید. می بینید که به تدریج خود ذهن به جای اینکه مانعی باشد، شما را برای از جا بلند شدن تشویق می کند.

هفته نامه همشهری تندرستی/ شماره ۹۹/ ۱۷ اسفند ۹۱/ گلنار بختیاری/ صفحه ۵۳

جمعه ۹ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۰
کد خبر : 10327
بازدیدها: 228

پاسخی بگذارید »