جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

علمای بزرگ شیعه و سنی عنوان کردند:

تأکید بر همدلی و بصیرت امت اسلام در روز میلاد رسول الله

danesheroz1 دی ۲۹, ۱۳۹۲ ۰
تأکید بر همدلی و بصیرت امت اسلام در روز میلاد رسول الله

دانش روز: علمای شیعه و سنی سراسر استان کرمانشاه در گفتگو های جداگانه ای در آخرین روز هفته وحدت، بر اتحاد و همدلی ملتهای مسلمان ایران و جهان توصیه و بر ضرورت هوشیاری در مقابل دسیسه ها و تفرقه افکنی دشمن و وهابیت و تکفیری ها تأکید کردند

به گزارش دانش روز، علمای شیعه و سنی سراسر استان کرمانشاه در گفتگو های جداگانه ای در آخرین روز هفته وحدت، بر اتحاد و همدلی ملتهای مسلمان ایران و جهان توصیه و بر ضرورت هوشیاری در مقابل دسیسه ها و تفرقه افکنی دشمن و وهابیت و تکفیری ها  تأکید کردند.

تدابیر مقام معظم رهبری موجب حفظ وحدت و انسجام در میان تمام مذاهب است

امام جمعه اهل سنت قصرشیرین در گفتگو با مرصاد اظهار داشت: حفظ وحدت میان مسلمین رمز پیروزی آنان در جامعه جهانی است واز تفرقه افکنی دشمنان نیز جلوگیری می کند.

وی با اشاره به وجود وحدت و آرامش میان مردم جمهوری اسلامی ایران افزود: این وحدت و آرامش باید در میان تمامی مسلمانان جهان به وجود آمده تا هیچ قدرت استکباری اجازه تعرض به اسلام و مسلمانان را به خود ندهد.
امام جمعه اهل سنت قصرشیرین با اشاره به نامگذاری هفته وحدت توسط امام خمینی (ره) خاطر نشان کرد: هفته وحدت در واقع وسیله ای در جهت تحکیم هر چه بیشتر میان اهل تشیع و تسنن و قرار گرفتن آنها در کنار یکدیگر در نهایت آرامش و اعتماد است.
ماموستا غلامی افزد: ملت ما با بهره مندی از تدابیر هوشمندانه مقام معظم رهبری هدایت می شود، تدابیری که به واقع موجب وحدت و حفظ انسجام میان مذاهب جامعه است.
وی تاکید کرد: افزایش وحدت در کشور مستلزم اعتقاد به آن است، چرا که اگر اعتقاد نباشد تاثیری در انسان به وجود نخواهد آمد و روز به روز اختلاف و تفرقه در میان مردم بیشتر خواهد شد.
غلامی در پایان سخنانش، پیامبر را منادی وحدت و رحمت دانست و افزود: پیامبر گرامی اسلام نعمت بزرگی از سوی خداوند برای بندگانش است وبه عنوان محور وحدت و همدلی در بین مسلمانان قرار دارد.
انقلاب اسلامی منادی وحدت در بین مسلمانان جهان است
امام جمعه سرپلذهاب در گفتگو با مرصاد اظهار داشت: هفته وحدت در بین مسلمانان بسیار ارزشمند و از جایگاه خاصی برخوردار است که باید با حفظ اتحاد و همبستگی گرامی داشته شود.

حجت الاسلام مجید صفدری افزود: در حال حاضر وحدت در میان مسلمانان موج می زند و این امری است که دشمنان را به شدت نگران کرده، لذا آنها از هیچ اقدامی برای بر هم زدن این وحدت کوتاهی نمی کنند.

وی در ادامه به ویژگی های مهم وحدت اشاره و گفت: در طول تاریخ اسلام بحث وحدت مسلمین همیشه مطرح بوده و طرفداران و مخالفان بسیاری را نیز داشته است، اما در انقلاب اسلامی هفته وحدت نشات گرفته از دستور امام راحل (ره) است که آثار ارزشمندی را نیز به دنبال داشته است.

امام جمعه سرپلذهاب ادامه داد: بحث تکریم مذاهب و حفظ ارزشها و مشترکات دین اسلام در جامعه اسلامی توسط امام از مهمترین برکات این هفته بوده که توزیع عادلانه خدمات در بین استانها در همین راستا بوده است.

صفدری در پایان با بیان این مطلب که انقلاب ما منادی خوبی برای حفظ وحدت در جامعه اسلامی بوده خاطر نشان کرد: کسانی که در جامعه ما وحدت بین شیعه و سنی را قبول ندارند با اصل نظام، انقلاب، قانون اساسی و ولایت فقیه مشکل دارند.

بلاد اسلامی از تفرقه افکنی بلاد کفر صدمات زیادی دیده اند

امام جمعه پاوه اظهار داشت: امروز در ممالک اسلامی شاهد لطمات کفر به پیکر امت اسلامی هستیم.

ملا قادر قادری گفت: این شرایط در برخی کشورهای اسلامی در حالی است که در کشور ما به رغم وجود گروه های مختلف مسلمان اعم از شیعه و سنی به دلیل وجود رهبری حکیم و عقلانیت علمای شیعه و سنی شاهد هستیم که مسلمانان در سایه لطف خداوند در کنار یکدیگر با صلح و صفا زندگی می کنند.

وی ادامه داد: هفته وحدت فرصت بسیار مناسبی برای تعامل هرچه بیشتر مسلمانان و تحکیم اتحاد و همبستگی میان آنان است که در این راستا در روزهای اخیر نیز مراسم و جلسات متعددی برگزار شده که به رونق وحدت مسلمانان کمک کرده است.

امام جمعه شهرستان پاوه تصریح کرد: بیش از هزار سال است که مسلمانان در اقصی نقاط کشور در کنار هم با وحدت مثالزدنی زندگی می کنند اما واقعیت این است که در هیچ کجا مثل کرمانشاه شاهد همدلی و صلح و صفا نبوده ایم.

قادری خاطر نشان کرد: اهل سنت در استان کرمانشاه از دیرباز در وحدت و همدلی پیشتاز بوده اند و همواره در کنار برادران اهل تشیع از تندروی و افراط و تفریط دوری کرده و اهل اعتدال بوده اند.

وی در پایان به شرکت بیش از ۸۰ درصدی مردم پاوه در انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: در دوران دفاع مقدس نیز اهل تسنن کنار برادران اهل تشیع به دفاع از مرزهای نظام و انقلاب پرداختند.

وحدت میان مسلمانان نقشی تعین کننده در پیشبرد اهداف اسلامی دارد

امام جمعه اهل سنت جوانرود در گفتگو با مرصاد اظهار داشت: جوانرود وحدت امری اجتناب ناپذیر در اسلام است وخداوند متعال بر اهمیت والای این امر تاکید کرده و می فرماید: همگی به ریسمان خدا چنگ زنید و پراکنده نشوید.

ملا احمد فخری افزود: امروزه نتیجه تفرقه و اختلاف بین مسلمین به خوبی آشکار است و کشتار و ریختن خون بیگناهان امری نیست که بتوان آن را توجیه کرد، در حالی که اسلام به عنوان دین برادری و اتحاد مطرح است.

وی یادآور شد: در مکتب اسلامی مسلمان باید به وحدانیت خدا، رسالت پیامبر (ص) و معاد ایمان داشته و آن را به زبان بیاورند، نه اینکه به سوی توطئه های تاریخی نفاق و تفرقه روی آورده و قتل و کشتار در بین مسلمانان روز به روز افزایش یابد. 

فخری افزود: دشمنان اسلام وحدت بین مسلمین را نشانه گرفته اند، لذا آنهایی که متفرّق و پراکنده شوند قربانی دست درازی های دشمنان شده و اسیر توطئه های آنان خواهند شد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: تفرقه و اختلاف افکنی گناهی نابخشودنی است و باعث ایجاد خونریزی بین مسلمین می شود همچنانکه امروز در بسیاری از کشورهای اسلامی مسلمین به جای رو در رویی با کفار و کوتاه کردن دست آنها از ممالک اسلامی، طعمه دسیسه های تفرقه افکنان شده و به جان هم افتاده اند.

امام جمعه جوانرود در پایان گفت: تنها راه مسلمین برای مقابله با تفرقه اندازی دشمنان این است که با تقویت زمینه هایی چون امر به معروف و نهی از منکر و احیای آن، گسترش فرهنگ انس با قرآن و حدیث، در جهت تحقق وحدت کلمه گام بردارند. 

عزت مسلمانان در جمهوری اسلامی تحقق پیدا کرده است

امام جمعه اسلام آباد غرب در گفتگو با مرصاد اظهار داشت: عدم وجود وحدت سبب ایجاد تفرقه و از بین رفتن قوای جهان اسلام بدست خود مسلمانان است و این همان چیزی است که در حال حاضر در بخشی از جهان اسلام اتفاق می‌افتد.

سید شجاع الدین ابطحی با اشاره به اینکه روزانه ده‌ها نفر از مسلمانان بدست هم دین خود به خاک و خون کشیده می‌شوند گفت: دشمن در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده و افرادی را نیز برای اجرای تفرقه افکنی در بین مسلمانان به کار گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: عده‌ای به اصطلاح علمای مسلمان که بویی از علم نبرده‌اند با دشمنان جهان اسلام همراه شده و اهداف آنها را دانسته یا ندانسته پیاده می‌کنند.

امام جمعه اسلام آباد غرب افزود: اگر همه علمای جامعه اسلامی متوجه خطر عظیمی که جهان اسلام را تهدید می‌کرد، می‌شدند حال شاهد چنین وضعیتی نبودیم.

ابطحی ویژگی‌های مشترک جهان اسلام را  توحید مداری، شهادت به یگانی خداوند و رسالت نبی اکرم(ص) برشمرد و گفت: بیش از ۹۰ درصد مسائل بین اهل تسنن و تشیع  مشترک است و دلیلی ندارد که برای اختلافات جزئی دچار دو دستگی شویم و جان،  مال و ناموس یکدیگر را مباح بدانیم.

وی گفت: در اکثر کشورهای مسلمان، اهل  تشیع  و تسنن در دوران  گذشته در کنار هم بوده‌اند و هر یک به احکام خودشان عمل می‌کردند اما طرح مسائل تفرقه‌انگیز به تازگی ترویج پیدا کرده  و جهان اسلام باید متوجه باشد که چه کسانی قصد تفرقه‌ افکنی بین مسلمانان را دارند.

امام جمعه اسلام‌آباد غرب گفت: نظام جمهوری اسلامی در جهان باعث عزت اسلام شده و عزت جامعه اسلامی در جمهوری اسلامی تحقق پیدا کرده است.

ابطحی در پایان گفت: ایران اسلامی بدون وابستگی به شرق و غرب توانسته عزت خود را حفظ نماید لذا باید برای عزت و اقتدار ایران اسلامی هم شیعه و هم سنی با درک صحیح از وحدت در کنار همدیگر برای سرافرازی نظام جمهوری اسلامی تلاش کنند.

مسلمانان به نصایح رهبری در خصوص حفظ وحدت توجه کنند

امام جمعه اهل سنت شاهو در گفتگو با مرصاد اظهار داشت: وحدت و یکپارچگی میان شیعه و سنی مانع زیاده گویی های دشمنان اسلام و استکبار جهانی خواهد شد.

ملا نعمت حسینی با تاکید بر لزوم وحدت و همدلی بین مسلمانان اضافه افزود: وحدت میان مسلمانان دستوراکید قرآن است و پیامبر اسلام (ص) نیز در مورد آن توصیه های فراوانی کرده و وحدت مسلمانان را یکی از نشانه های پیشرفت اسلام عنوان کرده اند.

وی ادامه داد: بزرگنمایی شبکه های بیگانه و فضای مجازی به اختلاف افکنی بین شیعه و سنی یک فتنه است که باید با آگاهی و بصیرت وتوجه به نصایح حکیمانه مقام معظم رهبری از این فتنه دوری کنیم.

امام جمعه اهل سنت شاهو یاد آور شد: مردم و مسئولان باید در جهت تقویت میان شیعه وسنی قدم بردارند و از اختلاف افکنی دوری کنند تا شاهد وحدت روز افزونمیان مسلمانان سراسر دنیا باشیم.

حسینی در پایان گفت: اتحاد و همدلی برای مسلمانان آبرو، امنیت، پیشرفت و عزت را به همراه دارد و آبروی اسلام و مسلیمین در پیوند برادری و وحدت است.

حرکت در مسیر وحدت بر همه مسلمانان لازم است

امام جمعه اهل سنت سرپلذهاب در گفتگو با مرصاد اظهار داشت: در قرآن بر حفظ وحدت امت اسلامی تاکید شده و عامل و زمینه ساز پیروزی اسلام معرفی شده است، چرا که تفرقه باعث ذلت و خواری شده و هر مسلمانی را طعمه شیطان می کند.

ماموستا رشید ثنایی در ادامه وحدت را یکی از خواسته های علماء اسلام دانست و اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) نیز بر اهمیت این موضوع بارها تاکید فراوان داشته است.

وی یادآور شد: به فرموده امام راحل (ره) کسی که بین مسلمانان تفرقه بیندازد نه شیعه است و نه سنی بلکه یقینا از گروه کفاربوده، پس بر مسلمانان واجب است که وحدت خود را حفظ و بر خط آن حرکت کنند.

ثنایی در پایان جدایی و دوری از وحدت را دوری از رستگاری دانست و افزود: یک مسلمان واقعی باید بتواند در هر زمانی وحدت خود را حفظ کرده  تا رضایت کامل خدا و رسولش را حفظ کند و در قیامت رستگار و سعادتمند شود.

وحدت ایران نمونه ای بی نظیر از اتحاد مذاهب در کشورهای اسلامی است

امام جمعه قصر شیرین در گفتگو با مرصاد اظهار داشت: خداوند در این آیه از قرآن به وحدت میان مسلمین جهان و دوری از تفرقه تاکید و آنان را یادآور شده است که در سایه همین وحدت می توانند در برابر حیله های دشمنان بایستند و آنها را شکست دهند.

 حجت الاسلام علی ملکی افزود:  به اعتقاد تمامی علما و دانشمندان شیعه و سنی حبل متین همان پیامبر، قرآن و سنت است که موجب وحدت میان مسلمانان شده است و مومنان با چنگ زدن به آن هیچگاه به بیراهه نخواهند رفت.

وی با اشاره به آتش کشیدن قرآن و توهین به پیامبر اسلام توسط کفار و کشورهای غربی با فیلم ها و کاریکاتورهای خود افزود: دولت های غربی به جای برخورد به اسم آزادی و حقوق بشر آن را نه تنها محکوم نکردند بلکه مشوقی برای اسلام ستیزی و اسلام هراسی در کشور های جهان است اما مسلمانان باید با اتحاد در برابر این بی حرمتی ها بایستند.

امام جمعه قصرشیرین افزود: به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران و رهبری مقام معظم رهبری شاهد وحدت مثال زدنی بین شیعه و سنی در کشور هستیم که این وحدت در تمامی کشورهای اسلامی نمونه ای بی نظیر است.

ملکی تاکید کرد دولتمردان اسرائیل و آمریکا که تمام شاهرگ اقتصادی و سیاسی دنیا را در اختیار دارند امروز خود اقرار کرده اند که تنها کشوری قدرت ایستادن در برابر آنان دارد جمهوری اسلامی ایران است.

وی در پایان با اشاره به نعمت ولایت فقیه در کشور اظهار داشت: مسلمانان ایران اسلامی وظیفه دارند که حول ولایت فقیه و رهبری حلقه بزنند و این نعمت بزرگ را قدر بدانیم.

وحدت میان مسلمانان منافع دشمنان را به خطر انداخته است

امام جمعه ثلاث باباجانی در گفتگو با مرصاد اظهار داشت: اسلام بر مبنای وحدت است و به مسلمانان سفارش شده که وحدت خود را حفظ کنند.

ملا احمد شیخی با بیان اینکه اتحاد تنها دستاورد مسلمانان برای مقابله با دشمن است، تصریح کرد: خداوند واحد امت اسلامی را به ‌عنوان امت واحده محسوب کرده است.

وی گفت: مسلمان در موضوعات اساسی مانند یگانگی خدا، کتاب آسمانی، قبله، اصول و فروع با هم وحدت داشته و این به ‌معنای مشترکات اساسی در کلیات است.

شیخی با بیان اینکه اختلافات جزئی و غیر قابل جدلی وجود دارد، بیان داشت: دشمنانی که منافعشان از وحدت مسلمانان به‌ خطر افتاده، درصدد نفوذ به خاورمیانه بوده و به اختلافات قومی و مذهبی دامن می‌زنند.

امام جمعه ثلاث‌باباجانی در پایان با تأکید بر اینکه دشمنان توطئه‌های زیادی برای مسلمانان دارند، خاطرنشان کرد: علما، مسئولان، اهل قلم و صاحب‌نظران باید هوشیار بوده و به دشمن اجازه تفرقه‌افکنی و سوءاستفاده ندهند.

هفته وحدت باعث اتحاد بیشتر میان مسلمانان شده است

امام جمعه هرسین در گفتگو با مرصاد اظهار داشت: شاکله نظام اسلامی و جامعه دینی با تأسی از اسلام ناب همواره کوشیده به سمت خوبیها حرکت نماید و امام امت به عنوان رهبر این نهضت الهی جای هیچ گونه شک وشبهه ای را برای دشمنان قسم خورده  باقی نگذاشت.

حجت الاسلام روح الله باقری افزود: دشمنان اسلام همواره در تلاش بودند تا میان مسلمانان تفرقه اندازی کنند اما نامگذاری هفته وحدت توسط امام راحل (ره) باعث ایجاد هر چه بیشتر انس و الفت در میان مسلمانان شد  که این خود نشان از آگاهی کامل امام از مسائل مورد توجه اسلام داشت.

وی گفت: امروز دشمنان اسلام از هیچ تلاشی برای بر هم زدن وحدت و همدلی میان مسلمین کوتاهی نکرده و از هر طریقی به دنبال بر هم زدن این اتحاد هستند.

باقری در پایان یادآور شد: توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در جلوگیری از تفرقه اندازی دشمنان بسیار تعیین کننده است و اهل تشیع و تسنن باید با توجه به راهنمایی های ایشان در جهت تحکیم وحدت حرکت کنند.

منبع: مرصاد

یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۶
کد خبر : 88511
بازدیدها: 317

پاسخی بگذارید »