پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تأمین نظر شورای نگهبان در لایحه حمایت از کودکان بی سرپرست

atena92 اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۲ ۰

نمایندگان مجلس شورای اسلامی نظرات شورای نگهبان را در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست تأمین کردند.

به نقل از واحد مرکزی خبر؛  این لایحه که در قالب ۲۷ ماده تنظیم شده است با ایراداتی از سوی شورای نگهبان مواجه شده بود که وکلای ملت با اصلاحاتی اشکالات وارد شده را برطرف کردند.
بر همین اساس در شرایط سرپرستی این دسته از کودکان و نوجوانان، اعتقاد به یکی از ادیان مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اضافه شد که البته پیش از این نداشتن محکومیت جزایی ، تمکن مالی ، عدم حجر ، سلامت جسمی و روانی ، اعتیاد نداشتن به مواد مخدر ، صلاحیت اخلاقی ، مبتلا نبودن به بیماری های واگیر یا صعب العلاج و تقید به ادای واجبات و ترک محرمات از دیگر شرایط درخواست کنندگان برای سرپرستی این دسته از کودکان و نوجوانان بود.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین مقرر کردند چنانچه پدر یا مادر یا جد پدری کودک یا نوجوان و وصی منصوب از سوی ولی قهری مراجعه کنند دادگاه در صورتی که آنان واجد صلاحیت لازم و لو با ضم امین یا ناظر تشخیص دهد و مفسده مهمی نیز کودک یا نوجوانان را تهدید نکند با اخذ نظر سازمان با رعایت حق حضانت مادر و تقدم آن نسبت به استرداد آنان حکم صادر می کند و در غیر این صورت حکم سرپرستی ابقا می شود.
با اصلاح این لایحه مقرر شد در قسمت توضیحات شناسنامه ضمن ذکر مشخصات واقعی کودک و نوجوان ، قید شود که این شناسنامه به موجب حکم دادگاه موضوعیت فرزندخواندگی که کودک یا نوجوان مذکور را فرزند زوجین (نام و نام خانوادگی زوجین) محسوب می نماید صادر شده است و علاوه بر آن در توضیحات قسمت شناسنامه زوجین سرپرست نیز نام و نام خانوادگی کودک یا نوجوانان تحت سرپرستی و فرزند خوانده بودن وی نیز قید می شود.

چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۶
کد خبر : 15775
بازدیدها: 179

پاسخی بگذارید »