شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تأثیرگذاری آموزش مطالعه صحیح به دانش‌ آموزان بر رشد تحصیلی آنها

danesheroz1 اسفند ۲, ۱۳۹۲ ۰
تأثیرگذاری آموزش مطالعه صحیح به دانش‌ آموزان بر رشد تحصیلی آنها

دانش روز: معاون پرورشی و فرهنگی اداره آموزش و پرورش شهرستان بروجرد گفت: آموزش مطالعه صحیح به دانش‌آموزان می‌تواند در رشد تحصیلی آنها تأثیرگذار باشد

به گزارش دانش روز، محمد کاوند با اشاره به نقش مهم خانواده، روش تربیتی و آموزش والدین در انس فرزندان با کتاب، اظهار کرد: مدرسه دومین جایگاه تربیتی انسان است که کودک اصول و قواعد خواندن و نوشتن را در آنجا فرا می‌گیرد و می‌آموزد بدون کمک والدین و معلمان، مطالب کتاب را بخواند و بفهمد.

وی افزود: مهم‌ترین وظیفه مدرسه، طراحی و پیاده کردن برنامه‌های آموزشی و پرورشی مدون و متناسب با هر مقطع سنی و پایه درسی است، تا دانش‌آموزان به دنبال علایق خود در کتاب‌های غیردرسی نیز برود.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره آموزش و پرورش شهرستان بروجرد گفت: کتابخوانی برآیندی از مجموعه عوامل است که این عوامل به طور عمده شامل خانواده، فرد، مدرسه و محیط آموزشی است.

آموزش مطالعه صحیح به دانش‌ آموزان

این مسئول اضافه کرد: اگر نظام آموزشی دانش‌آموز محور باشد و کتاب درسی نقطه شروع فعالیت آموزشی معلم و دانش‌آموز تلقی شود و اگر به جای روش‌های مکانیکی متکی بر حافظه، از روش‌های بینشی مبتنی بر تجزیه و تحلیل استفاده شده و ملاک ارزشیابی، پیشرفت‌های فردی دانش‌آموزان باشد، کتابخانه قلب آموزش و پرورش تلقی می‌شود، به این ترتیب همه فعالیت‌های جاری در مدرسه در کتابخانه آن سازماندهی می‌شود.

وی با بیان اینکه در این نظام، یادگیری مبتنی بر منابع اطلاعاتی واقعی، دوسویه و مشارکتی و روزآمد خواهد بود، ادامه داد: نداشتن روش درست و اصولی برای آموزش مطالعه صحیح به دانش‌آموزان، اثر منفی داشته و سبب افت تحصیلی دانش‌آموزان می‌شود.

برگزاری نمایشگاه‌ های کتاب در مدارس

معاون پرورشی و فرهنگی اداره آموزش و پرورش بروجرد با اشاره به اینکه این اداره در سال‌های گذشته اقدامات خوبی در زمینه ارتقای فرهنگ کتابخوانی در بین دانش‌آموزان و معلمان انجام داده است، افزود: در سال جاری نیز همزمان با هفته کتابخوانی، شانزدهمین دوره سراسری ۵۰ هزار نمایشگاه کتاب در ۵۰ هزار مدرسه کشور با شعار کتاب آیینه فرهنگ و فرزانگی در مدارس سراسر کشور از جمله مدارس بروجرد برگزار شد.

وی اضافه کرد: در راستای اجرای این طرح نیز در ۱۹ آموزشگاه شهرستان بروجرد، نمایشگاه کتاب برگزار شده و کتاب‌های جدید تاًلیف با موضوعات مختلف در اختیار آموزشگاه‌ها قرار گرفت.

این مسئول عنوان کرد: اقداماتی که از طرف این اداره همکاری با اداره کتابخانه‌های عمومی بروجرد در راستای تقویت فرهنگ مطالعه انجام شده است، در قالب برگزاری مسابقات بین دانش‌آموزان و معلمان انجام شد.

استفاده از ظرفیت مدارس

معاون پرورشی و فرهنگی اداره آموزش و پرورش بروجرد، کتابخوانی را از نشانه‌های پیشرفت فرهنگی هر جامعه برشمرد و افزود: هر اندازه استقبال مردم از مطالعه بیشتر باشد، سطح فرهنگ عمومی افزایش می‌یابد و یکی از راهکارهای ارتقاء این فرهنگ در جامعه، استفاده از ظرفیت مدارس است.

محمد کاوند ادامه داد: در شهرستان بروجرد با توجه به پیشینه فرهنگی غنی آن، استفاده از اهرم‌های مشوق بهتر می‌تواند نتیجه بخش باشد.

منبع: فارس

جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۶:۵۵
کد خبر : 94652
بازدیدها: 212

پاسخی بگذارید »