چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

تأثیرات منفی بازی های رایانه ای، نادیده گرفته نشود

danesheroz1 آذر ۱۷, ۱۳۹۲ ۰
تأثیرات منفی بازی های رایانه ای، نادیده گرفته نشود

دانش روز: کارشناس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: والدین به نحوه استفاده فرزندان از اینترنت نظارت صحیح و نامحسوس داشته باشند

 به گزارش دانش روز، به نقل از همشاگردیها با توجه به دسترسی آسان به اینترنت، باید فرهنگ صحیح استفاده از این ابزار دو لبه در خانواده نهادینه شود. برای این کار هر چند رسانه ها و مراکز آموزشی می توانند تأثیر زیادی در فرهنگ سازی داشته باشند، اما والدین نقش کلیدی در این زمینه دارند و آنان باید به نحوه استفاده فرزندان خود از اینترنت و بازی های رایانه ای نظارت صحیح و نامحسوس داشته باشند.

مهندس ندا رحمانی کارشناس رایانه واحد آمار و فن آوری اطلاعات و ارتباطات این دانشگاه با بیان مطلب فوق گفت: امروزه جست وجو در اینترنت و استفاده از بازی های رایانه ای، یکی از تفریحات کودکان و نوجوانان شده است.

وی در توضیح تأثیرات مثبت و منفی این موضوع گفت: بهتر است والدین با کامپیوتر آشنا بوده و دوره های آموزشی را در این زمینه گذرانده باشند و ادامه داد: باید به فرزندان خود تأکید کنند در انتخاب دوستان اینترنتی با والدین مشورت کنند، چرا که دوستان برخط(آنلاین) معمولاً افرادی که ادعا می کنند، نیستند.

این کارشناس با اشاره به اینکه حتماً به فرزندان تأکید شود، هرگز آدرس و شماره تلفن منزل و سایر اطلاعات شخصی نظیر نام و آدرس مدرسه خود را روی اینترنت اعلام نکنند، اظهار داشت: فرزندان باید بدانند که، شاید هر چیزی را که در اینترنت مطالعه و یا مشاهده می کنند، درست نباشد.

مهندس رحمانی با بیان اینکه فراموش نشود، هنگام استفاده از موتورهای جستجو، والدین حتماً در کنار فرزندان حضور داشته باشند، تصریح کرد: امکان دارد کلمات یافت شده در موتورهای جستجو مربوط به سایت های نامناسب باشد.

کارشناس رایانه واحد آمار و فن آوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه علوم پزشکی قزوین، در بحث بازی هایی رایانه ای، با بیان اینکه این بازی ها در عین حالی که وسیله ای برای پُر کردن اوقات فراغت بوده و باعث سهولت در یادگیری علمی، مهارت حل مساله و افزایش دقت دیداری و تفکّر خلاق می شود، تأکید کرد: کندی رشد جسمانی، ضعف بینایی و خستگی چشم، تقویت حس پرخاشگری، انزوا طلبی، تنبلی جسم و ذهن، بروز چاقی و تیک های عصبی، منزوی شدن فرزندان، اُفت تحصیلی و کاهش تعاملات و مهارت اجتماعی فرزندان، تأثیرات منفی بازی های رایانه ای بر سلامت جسم و روان می باشد.

مهندس رحمانی به والدین توصیه کرد: بهتر است رایانه در محلی که بتوان فعالیت های کودک را تحت نظر داشت – مثلا در گوشه ای از اتاق پذیرایی – قرار گیرد و اضافه کرد: در طول سال تحصیلی بهتر است از بازی های رایانه ای در روزهای تعطیل و فقط روزی نیم ساعت استفاده شود و در ایام تابستان حداکثر روزی دو ساعت آن هم به صورت چهار نیم ساعت باشد.

یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۲ - ۱۸:۳۱
کد خبر : 78740
بازدیدها: 395

پاسخی بگذارید »