سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بی توجهی به هنری سخت افزاری/برگزاری جشنواره ای بدون موضوع

danesheroz دی ۲۸, ۱۳۹۱ ۰

جشنواره عکاسی ما می توانیم

ثبت لحظه ها در دوران تاریخ بشر از اهمیت خاصی برخوردار بوده و این فعالیت همیشه به عنوان هنر و فن مطرح بوده است چرا که نگاه هنری بدون استفاده درست از دوربین نمی تواند هنر عکاسی را به وجود آورد به همین دلیل این هنر سخت افزاری مورد توجه انسان و گذشته اش بوده است.

عکاسی با پیشرفت تکنولوژی، رشد چشمگیری داشته تا حدی که ساخت دوربین با امکانات بالا استفاده از این هنر را آسان کرده است ولی همچنان ثبت لحظه های حساس نیاز به نگاهی با زاویه دیدی خاص دارد تا بتواند عکس هایی متفاوت را به وجود آورد.

هر ساله در دهه فجر جشنواره های مختلف برای ارزیابی بر عملکرد یکساله بخش های مختلف برگزار می شود و در این میان بخش های هنری مانند فیلم، موسیقی، تئاتر، شعر و تجسمی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

در همین راستا خانه عکاسان ایران از پنج سال گذشته برای نشان دادن هنر عکاسی به کشورهای مختلف جهان جشنواره ای با عنوان ما می توانیم برگزار می کند و عکاسان از سراسر کشور هنر خود را هر سال بهمن ماه به جهانیان نشان دهند.

امسال ششمین جشنواره عکاسی ما می توانیم برگزار می شود ولی نکته ای که در نشست خبری این دوره توجه خبرنگاران را به خود جلب کرد قیاس همه عکس ها در کنار هم است.

رسول اولیازاده مدیر خانه عکاسان ایران در پاسخ به سوال پانا مبنی بر اینکه موضوعات این جشنواره چیست گفت: این جشنواره با یک موضوع پیشرفت ها و فعالیت های کشور برگزار می شود و تمام عکس ها در یک رده مورد داوری قرار می گیرند و ۳۳ عکس به عنوان برگزیده انتخاب می شود.

این پاسخ اولیازاده نشان می دهد عکس های ورزشی در کنار عکس های صنعتی ایران مورد ارزیابی قرار می گیرد.

حال این سوال پیش می آید که این داوری و قیاس از نگاه حرفه عکاسی درست است یا نه؟ و آیا بخش بندی کردن جشنواره تا این حد سخت است که برگزار کنندگان آن از انجام آن سرباز زدند؟

رضا عزیزی کارشناس عکاسی در این باره می گوید: عکاسی در هر حال ویژگی های خاص خود را دارد به طور مثال عکس خبری با عکس هنری متفاوت است.

وی ادامه داد: در جایی که عکس ورزشی با عکس صنعتی در یک جایگاه داوری می شود ویژگی های هیچ کدام مورد توجه قرار نمی گیرد چرا که عکاس هنگام ثبت لحظه ورزش با سوژه ای در حال حرکت مواجه است که در مورد عکس صنعتی یا طبیعت این موضوع صدق نمی کند و مقایسه انواع عکاسی در یک بخش اشتباه است.

می توان گفت که توجه به فن عکاسی به عنوان یک هنر آنطور که شایسته آن است مورد توجه قرار نگرفته و تنها برگزار کردن جشنواره ای با عنوان عکاسی تنها مسئولیت را در مقابل این هنر همیشگی کم کرده است.

پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۱ - ۰۶:۱۰
کد خبر : 4381
بازدیدها: 262

پاسخی بگذارید »