جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بی بی سی: نفوذ اسلام در انگلیس، فوتبال جزیره را متحول کرده است

danesheroz2 تیر ۱۶, ۱۳۹۲ ۰
بی بی سی: نفوذ اسلام در انگلیس، فوتبال جزیره را متحول کرده است

دانش روز: پایگاه خبری بی بی سی انگلیس در گزارشی به تأثیرات مثبت قابل توجه و روز افزون اسلام در فرهنگ فوتبال این کشور اذعان کرده است

به گزارش دانش روز، و به نقل از خبرگزاری بی بی سی به دنبال افزایش روز افزون تعداد مسلمانان جهان و انسان هایی که بینش و مطالعات گسترده به دین مبین روی می آورند برای رسانه های غربی چاره ای جز اذعان به محسنات و اصالت فرهنگ اسلام نمانده است.

سایت بی بی سی انگلیس در گزارش چین نوشته است: چه طور اسلام فرهنگ فوتبال لیگ انگلیس را تغییر داده است.

زمانی که لیگ برتر در سال ۱۹۹۲ آغاز به کار کرد تنها یک بازیکن مسلمان در جمع بازیکنان این لیگ حضور داشت و حالا با گذشت ۲۰ سال از این موضوع تعداد مسلمانان در این لیگ به ۴۰ رسیده است.

تأثیر این افزایش از زمانی که نعیم هافبک اسپانیایی تاتنهام تنها مسلمان لیگ بود تا حالا که آنها به طور گسترده ای افزایش پیدا کرده اند به شکل قابل توجهی در فرهنگ محبوب فوتبال انگلیس محسوب است. ۳۰ دقیقه پس از شروع بازی، دمبابا برای تیم خود در خانه گلزنی کرد. او به سرعت به سمت کرنر دوید و دوست سنگالی او سسیه نیز به همراه وی دوید و هر دو در آن نقطه به سجده رفتند و خدا را شکر کردند.

ف

به نظر می رسد جهانی شدن فوتبال نقش پررنگی در آمیختن فرهنگ اسلام با فرهنگ فوتبال انگلیس داشته باشد حالا که تحلیل گران تیم ها برای جذب استعدادهای نهفته تورهای خود را گسترده کرده اند فرهنگ فوتبال لیگ برتر جایگاه اقوام مختلفی شده است، افرادی با دین ها و عقاید مختلف و متفاوت که با هم می آمیزند و همکاری آنها را به ستاره های دنیای فوتبال تبدیل می کند.

فوتبالیست های زیادی هم هستند که قدرت، شهرت و ثروت فراوانی از فوتبال انگلیس به دست آورده اند اما همچنان به سختی به آنچه ریشه در فرهنگشان دارند مقید و پایبندند. عقیده ای دینی که آنها را در طول شرایط سخت یاری می کند.

زمانی که بازیکنانی با قدرت و توانایی های بالا مثل دمبابا که سال گذشته از نیوکاسل به چلسی پیوست با پافشاری می گوید که در ارتباط با عقاید دینی خود بسیار محکم و راسخ است تیم های بزرگ نمی توانند روی آن حرفی بزنند.

البته می توان گفت تمایل بسیار زیادی بین عمده مربیان برای پذیرش عقاید بازیکنان مسلمانشان وجود دارد. آنها انتخاب می کنند که عقاید دینی بازیکنانشان را بپذیرند و آنها را ارج نهند.

در حال حاضر فوتبالیست های مسلمان در اردوها و دیگر مراسم با غذاهای حلال پذیرایی می شوند و به آنها و احترام گذاشته می شود و جا و مکان برای انجام فرایض دینی شان داده می شود.

تا همین چند وقت قبل، تمام بازیکنانی که فوتبالیست برتر زمین شناخته می شدند، مشروبات الکلی به عنوان جایزه دریافت می کردند.

ف1

زمانی که هافبک منچستر سیتی  یحیی توره با احترام کامل از دریافت آن خودداری کرد باعث شد تا مسئولان روی پا بایستدند و حواسشان را جمع کنند. حالا مدتی است که به دنبال اقدامات انجام شده، دیگر بازیکنان برتر نیز مشروبات الکی دریافت نمی کنند بلکه به آنها هدیه ای دیگر داده می شود. این خود تغییری بزرگ در جهت حفظ احترام بازیکنان بزرگ و مسلمان است که در لیگ برتر حضور دارند.

برخی بازیکنان تمایل دارند تمام روزها را روزه بگیرند در حالی که برخی دیگر روزهای تمرین را به روزه و روزهای بازی را به صورت عادی برگزار می کنند.

ابودپابی، هافبک آرسنال در این رابطه می گوید: آرسنال ترجیح می دهد من روزه نگیرم، اما آنها متوجه اند که این زمان دورانی حساس برای من است و آنها سعی می کنند شرایطی را برای من فراهم کنند که بتوانم آنچه را  که دینم از من می خواهد انجام دهم.

دمبا با ۲۸ ساله البته معتقد است که تا به حال چندین بار با این موضوع به مشکل برخورده است.

وی در این ارتباط گفت: هر بار یک مربی به من می گفت که از این موضوع ناراضی است من می گفتم گوش کن، من روزه می گیرم، اگر عملکردم خوب بود  بازی می کنم، اگر نبود مرا روی نیمکت بنشان، تمام! البته ماه رمضان امسال ۱۰ روز قبل از شروع لیگ برتر پایان می یابد.

البته برخی قرار دادهای حمایت مالی از تیم ها، مثل قرارداد هائی که با شرکت های شرط بندی بسته می شود مشکلاتی را برای بازیکنان مسلمان به وجود می آورد که آنها معتقدند کاری در این مورد از دستشان بر نمی آید.

نکته ی قابل توجه دیر روی آوردن فوتبال دوستان به فرهنگ اسلام است، زمانی که آلن پاردیو در شروع فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۲  گفت دمبا با به علت روزه گرفتن عملکرد خوبی نداشته است هواداران بسیار عصبانی شدند تا حدی که سرودی ترتیب دادند و آن را با صدای بلند در ورزشگاه خواندند و در آن به گل هائی که “با” از شروع رمضان به ثمر رسانده بود اشاره کردند.

کودکان فوتبال دوست نیز در پارک های نیوکاسل دیده می شوند که پس از گل زنی روی زمین سجده می روند و دعا می کنند، شاید  آنها به درستی از حقیقت کاری که می کنند آگاه نباشند اما این عمل به طور قطع تعظیم فرهنگ فوتبال انگلیس به اسلام و اعتقادات مرتبط با آن است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ۱۵:۰۳
کد خبر : 35462
بازدیدها: 134

پاسخی بگذارید »