دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بیماری های مرگ آفرین کدامند؟

danesheroz1 شهریور ۸, ۱۳۹۲ ۰
بیماری های مرگ آفرین کدامند؟

دانش روز: سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرد: بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، آمار مرگ و میرها را در جهان افزایش داده اند

به گزارش دانش روز، بر اساس اعلام WHO، بیماری های قلبی، سکته مغزی، عفونت دستگاه تنفسی تحتانی، بیماری ریوی انسدادی مزمن، اسهال و ایدز هنوز مهمترین عوامل مرگ و میر در سراسر جهان طی یک دهه گذشته بوده اند. در سال ۲۰۱۱ حدود ۵۵ میلیون نفر در سراسر جهان جان باختند.

بیماری های غیر مسری عامل دو سوم تمامی مرگ و میرها در سراسر جهان در سال ۲۰۱۱ بوده اند که این میزان نسبت به سال ۲۰۰۰ ، ۶۰ درصد افزایش داشته است. چهار بیماری غیر مسری اصلی بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، دیابت و بیماری های ریوی مزمن اعلام شده اند.

بر اساس اعلام WHO، بیماری های مسری، مادرزادی، بیماری های ژنتیکی و تغذیه ای روی هم رفته عامل یک چهارم از مرگ و میرهای سراسر جهان هستند. حوادث جاده ای نیز ۹ درصد تمام مرگ و میرها را تشکیل می دهند.

بیماری های قلبی و عروقی در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۷ میلیون نفر را از پا درآورد یعنی از هر ۱۰ مرگ سه نفر بر اثر بیماری های قلبی درگذشتند. هفت میلیون نفر نیز بر اثر بیماری های قلبی ایسکمیک و ۶.۲ میلیون نفر نیز بر اثر سکته مغزی جان خود را از دست دادند.

بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت و تصادف های جاده ای از سال ۲۰۰۰ تاکنون روند افزایشی داشته اند. عفونت دستگاه تنفسی تحتانی، اسهال، تولد پیش از موعد و سل که در سال ۲۰۰۰ شیوع بیشتری داشتند اما روند شیوع آن تا سال ۲۰۱۱ کاهش یافت؛ در حالی که روند بیماری ریوی انسدادی مزمن و ایدز همچنان در طول این دوره مطالعه حفظ شده است.

سرطان های ریه و نای و نایژه عامل ۱.۵ میلیون مرگ در سال ۲۰۱۱ بوده است که این میزان نسبت به سال ۲۰۰۰ ، ۱.۲ میلیون نفر افزایش یافته است. به طور مشابه دیابت ۱.۴ میلیون نفر را در سال ۲۰۱۱ به کام مرگ کشید که این میزان نیز نسبت به سال ۲۰۰۰، یک میلیون نفر افزایش یافته است.

منبع:مهر

جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۸
کد خبر : 55530
بازدیدها: 214

پاسخی بگذارید »