یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب از نگاه مخاطبان

sheida92 اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۲ ۰
بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب از نگاه مخاطبان

تهران – نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، به عنوان مهمترین آوردگاه و مانور فرهنگی کشور، درحالی بیست و ششمین دوره خود را امروز به پایان می رساند که روزانه هزاران دوستدار کتاب در مصلا غرفه غرفه به دنبال علاقمندی های خود می گردند و دراین میان به بیان نقاط قوت و ضعف آن می پردازند

به گزارش ایرنا، نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بستری مناسب برای تعامل و آشنایی ناشران در عرصه های داخلی و خارجی است. همچنین عرصه ای برای نویسندگان و اهالی قلم است تا از نزدیک با مخاطبان خود به گفت وگو بپردازند. این رویداد فرهنگی زمینه ای است تا در نشست های تخصصی به بررسی نقاط ضعف و قوت برخی آثار تولیدی پرداخته شود و راهکارهای چالش های نشر مورد بررسی قرار گیرد.

نمایشگاه کتاب، از همان روزهای اول شاهد مراجعه کنندگان بسیاری از اقصی نقاط میهن اسلامی بود ،حضور دانش آموزان و دانشجویان تهرانی و شهرستانی و پدران و مادرانی که دست در دست کودکان خود برای خرید به نمایشگاه آمده اند ، نشان از علاقه مندی به کتاب و کتابخوانی در تمامی اقشار جامعه است .

ˈمنصور حسینی ˈ دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی درحالی که کیسه های محتوی کتاب را در کنار خود دارد مشغول مطالعه یکی از کتاب های خریداری شده خود است ، وی نمایشگاه کتاب را فرصت خوبی برای توجه کل کشور به بحث کتاب می داند و معتقد است نمایشگاه نباید محدود به ده روز باشد بلکه باید همچون یک فروشگاه دایمی مکانی برای کتابخوانی وجود داشته باشد.

وی از نظافت نمایشگاه امسال نسبت به دوره های گذشته قدردانی کرد و افزود : هر ساله دیدن ظروف یکبار مصرف غذا و بطری های آب صحنه ای زننده در نمایشگاه ایجاد کرده بود اما امسال تعبیه سطل های بزرگ زباله در فاصله چند ده متری باعث تمیزی محوطه نمایشگاه شده است .

زهره پاک نژاد یک زن خانه دار که به همراه دو دختر خود به نمایشگاه آمده است از جدا سازی مسیرهای تردد خودرو در نمایشگاه ابراز خرسندی کرد و گفت : من به کتاب خریدن علاقه دارم و برای بار سوم است که در این ده روز به نمایشگاه می آیم ، کتاب های زیادی در زمینه رمان و شعر خریده ام ، من همیشه فرزندان خود را به همراه می آورم چرا که والدینی که کتابخوان باشند قطعا فرزندان آنها کتابخوان خواهند بود.

وی مشکل اصلی نمایشگاه کتاب را فاصله دور سالن های مختلف عنوان کرد و گفت : کاش نمایشگاه همچون فروشگاه های زنجیره ای در مجتمع های بزرگ چند طبقه بود تا دسترسی مخاطبان به کتاب آسانتر می شد.

ˈنادر تراب زاده ˈ استاد دانشگاه از شهرستان ساوه گفت : من هر سال منتظر این رویداد فرهنگی هستم و از خرید کتاب لذت می برم ، امسال کتاب های زیادی را خریداری کرده ام چرا که همواره و به هر مناسبتی به دیگران کتاب اهدا می کنم.

وی قیمت کتاب رانسبت به سال های گذشته گران عنوان کرد و در عین حال افزود : به نظرم کسی که تشنه کتاب خواندن باشد از خرید سایر موارد غیر ضروری زندگی خود داری می کند و نیاز فکر و روح خود را همچون نیاز جسم تامین می کند.

این استاد دانشگاه از مسوولان فرهنگی کشور خواست که نمایشگاه را در سطح داخلی و آن هم چند بار در سال برگزار کنند که هم کمکی به رونق صنعت نشر باشد و هم از ازدحام جمعیت در طول ده روز جلوگیری شود.

سید باقر محمدی طلبه ای از استان مشهد ، نمایشگاه امسال را به لحاظ کمی و کیفی مناسب توصیف کرد و گفت: من هر سال برای خرید کتاب و آشنایی با تازه های نشر به نمایشگاه کتاب می آیم. فکر می کنم روز جمعه یکی از شلوغ ترین روزهای نمایشگاه در مقایسه با دوره های گذشته بود.

وی از نبود دستگاه تهویه مناسب در سالن شبستان انتقاد کرد و افزود: باید برای تهویه سالن ها فکر دیگری کرد ، دستگاههای تهویه متناسب با فضای نمایشگاه و سالن ها نیست .

زهرا نظری که به همراه کودک خود در غرفه های کودک ونوجوان تردد می کند از اطلاع رسانی این بخش اظهار نارضایتی کرد و گفت : خوب است نمایشگاه کودک و نوجوان از بزرگسالان جدا شود ، آمد و شد در این جمعیت برای کودکان سخت است و جمعیت مانع از دیدن کتاب های غرفه ها می شود .

وی دلیل حضور خود در نمایشگاه را علاقه به کتاب و کتابخوانی دخترش به کتاب عنوان می کند و معتقد است: نمایشگاه باید در چند نقطه شهر برگزار شود تا هم در وقت صرفه جویی شود و هم همه دسترسی به کتاب داشته باشند.

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران علاوه بر عرضه انواع عنوان های کتاب ها، با برگزاری انواع نشست ها ، سمینارها، میزگردها و ارائه انواع نرم افزارها و برنامه های جانبی برای همه اهالی علم و فرهنگ فرصت مناسبی برای تبادل نظر و هم اندیشی فراهم کند.

بیست و ششمین نمایشگاه کتاب تهران امروز با معرفی ناشران و غرفه های برتر به کار خود پایان می دهد.

شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۴
کد خبر : 16447
بازدیدها: 165

پاسخی بگذارید »