چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بودجه‌های مصوبی که بی‌ صدا بایگانی می‌شود/ گزارش

danesheroz1 تیر ۲۸, ۱۳۹۲ ۰
بودجه‌های مصوبی که بی‌ صدا بایگانی می‌شود/ گزارش

دانش روز: در حالی که عملیات ساخت کتابخانه مرکزی قم و دو کتابخانه عمومی استاندارد در دو محله پرجمعیت و محروم این شهر نیمه کاره رها شده است، درآمدهای میلیاردی برداشت شده از حساب شهرداری قم، صرف هزینه‌های غیر مرتبط با این شهر ازسوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور می‌شود

به گزارش دانش روز، “با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی‌شود”. این ضرب المثل قدیمی در بسیاری از امور ما ایرانی‌ها کاربرد دارد و گویا باید زیاد تکرارش کنیم تا یادمان نرود خیلی چیزها با حرف و شعار درست شدنی نیست؛ مرد میدان می‌خواهد و همت بلند.

فرهنگ سازی در سطح جهانی و تبدیل شدن به پایتخت فرهنگی جهان اسلام نیز از همان اهدافی است که تنها با حرف محقق نمی شود و لوازمی دارد مانند توسعه همه جانبه فرهنگ عمومی در شهر قم.

وقتی سخن از توسعه فرهنگی به میان می‌آید، کتابخوانی یکی از نخستین شاخص‌هایی است که به ما کمک می‌کند تا بدانیم در کدام نقطه ایستاده‌ایم. در این مسیر نیز عواملی مانند وجود افراد کتابخوان، گسترش فضای کتابخانه‌ای و در دسترس بودن منابع مطالعه از مهم ترین لازمه‌های توسعه کتابخوانی محسوب می‌شوند.

هر چند استان قم با وجود بیش از هزار و ۱۰۰ ناشر تخصصی و عمومی و انتشار سالانه ۱۰ هزار عنوان کتاب، رتبه دوم را در زمینه نشر کتاب در سطح کشور دارد اما به نظر می‌رسد در عرصه توسعه عمومی فرهنگ کتابخوانی در استان کم کاری‌های جدی صورت گرفته است. یکی از شواهد این موضوع، کمبود ۷۰ هزار متر زیربنای کتابخانه‌ای در شهر قم بر اساس استانداردها است.

وعده‌هایی که روی زمین مانده

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم آبان سال گذشته در جمع خبرنگاران با اشاره به تلاش برای جبران این کمبود در بخش کتابخانه‌های عمومی از افزایش فضای کتابخانه‌ای استان از ۲۸ هزار به ۴۲ هزار متر مربع خبر داده که تا امروز آنچه از این وعده به چشم می‌آید، ساختمان نیمه کاره کتابخانه‌هایی مانند کتابخانه شهدای نوبهار و شهرک فاطمیه است.

کتابخانه مرکزی قم نیز که بزرگترین وعده این نهاد به مردم قم محسوب می‌شود، در مرحله دیوارکشی متوقف شده و گویا جوانان قمی باید برای تحقق آرزوی استفاده از امکانات یک کتابخانه مرکزی، همچنان صبور باشند.

علی فریدونی  ضمن تائید کند بودن روند اجرای این طرح‌ها، کمبود بودجه را مهم‌ترین دلیل این کندی می‌داند.

به گفته وی کتابخانه شهدای نوبهار ۵۳ درصد و کتابخانه شهرک فاطمیه ۸۵ درصد پیشروی در انجام کار داشته‌اند اما هنوز تا رسیدن به وضع مطلوب در سرانه فضای کتابخانه‌ای به ویژه در مناطق محروم استان قم راه زیادی وجود دارد.

وقتی پول هم دردی را درمان نمی‌کند

در این میان اما سخنگوی شورای اسلامی شهر قم از برداشت ۲ میلیارد تومان از حساب شهرداری قم در سال گذشته طبق ماده ۶ قانون تاسیس کتابخانه‌های عمومی و بر اساس مجوز هیئت دولت خبر داده که بر اساس این قانون شهرداری‌ها باید نیم درصد از درآمد خود را به ساخت و تجهیز کتابخانه‌های عمومی شهر اختصاص دهند.

نکته اینجاست که به گفته بختیاری این مبلغ که توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برداشت شده، هیچ گاه به قم برنگشته و صرف امور جاری این نهاد در سطح کشور و بخشی از هزینه‌های غیر ضروری مانند پاداش‌ها و مسابقات فرهنگی شده است.

این در حالی است که مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم تعلل شهرداری قم در پرداخت این نیم درصد درآمدها را به طور منظم و در طول سال را موجب به وجود آمدن این مشکل می‌داند.

برداشت حدود ۴ میلیارد تومان از حساب شهرداری

به گفته حسن بختیاری سخنگوی شورای اسلامی شهر قم نهاد کتابخانه‌های عمومی تنها در سال ۹۰ برای برداشت نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها مجوز داشته و این کار در مورد درآمد شهرداری قم در سال ۹۱، غیر قانونی است.

وی با اشاره به اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تصمیم دارد حدود ۳ میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان برای سال ۹۱ از حساب شهرداری قم برداشت کند، افزود: شهرداری و شورای اسلامی شهر قم با برداشت این مبلغ مخالف نیستند اما این هزینه باید برای مردم قم و برای گسترش امکانات زیربنایی در حوزه کتابخوانی صرف شود نه جای دیگر.

سخنگوی شورای شهر قم معتقد است درآمد شهرداری‌ها نباید صرف هزینه‌های جاری دولت شود و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور باید در زمینه نحوه هزینه ۲ میلیارد تومان درآمد شهرداری قم در سال ۹۰ به مردم این شهر توضیح دهد.

آنچه مسلم است ۳ میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان می‌تواند تحول چشمگیری در زمینه ساخت کتابخانه‌های عمومی در استان قم ایجاد کند و مردم قم که این مبالغ از مالیات آنها تامین شده توقع دارند مسئولان برای صرف شدن این بودجه در راستای توسعه امکانات زیربنایی کتابخانه‌های شهر با یکدیگر تعامل داشته باشند.

زینب آخوندی منبع:مهر

جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۲
کد خبر : 39245
بازدیدها: 292

پاسخی بگذارید »