پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

به درخت‌هایمان سر بزنیم

danesheroz اسفند ۱۵, ۱۳۹۱ ۰
به درخت‌هایمان سر بزنیم

رامبد جوان با اشاره به اینکه فرهنگ حفظ محیط زیست باید در میان مردم ما جا بیفتد عنوان کرد حداقل به جرم نادیده گرفتن طبیعت سالی یک درخت بکاریم

رامبد جوان هنرمند تئاتر، سینما و تلویزیون که در جشنواره سی و یکم فیلم فجر موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای بازی در فیلم سینمایی”گناهکاران” شده است از جمله هنرمندانی است که به حفظ محیط زیست اهمیت زیادی می‌دهد. به تازگی نیز صدای جوان را روی تیزر تلویزیونی جشن رویش با شعار “هر ایرانی یک نهال هدیه به فردای ایران” که از تلویزیون پخش می‌شود، می‌شنویم. به بهانه روز درختکاری با این بازیگر و مجری فعال گفتگویی انجام دادیم.

*شما به عنوان هنرمندی که به حفاظت از محیط زیست اهمیت می‌دهید چه پیشنهادی برای جا افتادن فرهنگ درختکاری بین مردم ایران دارید؟ به نظر شما این درست است که ما سالی یکبار و در روز درختکاری یک نهال بکاریم و پس از اینکه این کار نمادین را انجام دادیم بقیه سال را به تخریب محیط زیست بپردازیم. یا اینکه باید این فرهنگ جا بیفتد که باید در طول سال هم از محیط زیست و حتی نهال‌هایی که می کاریم محافظت کنیم.

– این مساله کاملا درست است که باید از درختان و کلا محیط زیست نیز در طول سال مراقبت شود. اما ماجرا این شکلی است که ما ایرانی ها اصولا به شدت اهل تخریب محیط زیست شهری و طبیعی هستیم. بنابراین این فرهنگ باید جا بیفتد که به تعداد تخریب‌هایی که در طول یکسال می‌کنیم و طبیعت را نادیده می‌گیریم حداقل سالی یک درخت بکاریم. این اتفاق خودش خیلی موثر است. چون قطعا وقتی آدم به سازندگی بپردازد و چیزی را خلق کند و یا به جهان اضافه کند به راحتی هم دلش نمی آید چیزهای دیگر را تخریب کند.

بنابراین اگر فرهنگ درخت کاری در بین مردم ما جا بیفتد از این پس کمتر به تخریب دست می زنند چون انسان وقتی چیزی را از دست می دهد بیشتر قدرش را می داند. اگر بتوانیم به این مساله که باید محیط زیست را دوست داشته باشیم و زباله تولید نکنیم و به خاک، درختان، گیاهان و حتی حیوانات آسیب نرسانیم توجه کنیم، از این پس یاد می‌گیریم که انسان‌های بهتری باشیم و زندگی سالم‌تری را تجربه کنیم.

*فردا روز ۱۵ اسفند روز درختکاری است شما به عنوان هنرمندی که دغدغه محیط زیست هم دارید چه پیشنهادی برای مردم دارید؟ و اینکه آیا مساله کاشت درخت در این روز کافی است یا ما باید در طول سال نیز از این نهاد مراقبت کنیم و به فکر کاشت درختان بیشتری هم باشیم؟

– قطعا باید دنبال این جریان را بگیریم. زمانی که ما یک نهال می‌کاریم طبیعت می‌تواند از آن مراقبت کند اما حتما باید محلی را برای کاشت انتخاب کنیم که این درخت جوان بتواند زندگی بهتری داشته باشد و سال آینده هم حتما در کنار کاشت نهالی تازه به درخت قدیمی سری بزنیم.

*برنامه‌ای هم از طرف رادیو جوان برای روز درخت کاری دارید؟

– بله. در راستای همان تبلیغاتی که با شعار “هر ایرانی یک نهال هدیه به فردای ایران” پخش می‌شود، قرارست فردا صبح در روز درختکاری در میدان سرو سعادت آباد دور یکدیگر جمع شویم و ۱۱ نهال را در این میدان بکاریم. این برنامه به همت رادیو جوان انجام شده و شهرداری هم کمک های فراوانی در این زمینه کرده است. تا جایی که شنیده ام ۶/۵ میلیون نهال قرار است فردا از طرف شهرداری تهران در کل کشور توزیع و در اختیار مردم قرار داده شود. این ۶/۵ میلیون، عدد بسیار جذابی است و امیدوارم همه ما بتوانیم فردا سهم کوچکی در حفظ محیط زیست کشورمان داشته باشیم.

*شما پیش از این نیز علاقه خود را به محیط زیست و درختکاری در برنامه ” گپ” نشان داده بودید. سرنوشت برنامه “گپ” به کجا انجامید. آیا مکانی که به کاشت نهال توسط هنرمندان اختصاص داده بودید همچنان موجود است یا به دست فراموشی سپرده شده است؟

– قرار بود برنامه” گپ” ادامه پیدا کند اما متاسفانه به خاطر کمبود بودجه سرنوشت خوبی پیدا نکرد و من دیگر نمی توانستم در آن پروژه باشم در نتیجه کار متوقف شد. اما شنیده ام که قرار است این برنامه به شیوه دیگری ادامه پیدا کند؛ به این شکل که مثلا هر دو قسمت را یک بازیگر اجرا کند. این اتفاق خوبی است که امیدوارم عملی شود چون این برنامه جای کار بسیاری دارد. متاسفانه از سری قبل دو قسمت که مربوط به پیمان قاسم خانی و ویشکا آسایش بود پخش نشد.

*گویا قرار است به زودی برنامه ای در ارتباط با تاکسیرانی تولید کنید؟

– بله. قرار است به سفارش سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برنامه ای درباره فرهنگ استفاده از تاکسی بسازم. هنوز نامی برای این برنامه انتخاب نکرده‌ام اما قرار است این برنامه در ۱۵ قسمت ۵ دقیقه‌ای احتمالا برای پخش از شبکه سوم سیما تولید شود. از هفته آینده تولید این برنامه را آغاز خواهیم کرد. طراحی کار نیز از لحاظ بصری و مضمونی بسیار جذاب است و امیدوارم در شکل‌گیری فرهنگ درست استفاده از تاکسی موثر واقع شود. چون ما به تولید چنین برنامه‌هایی نیازمندیم. خود من به عنوان راوی جلو دوربین حضور دارم اما در بخش نمایشی که مدت زمان زیادی از این ۵ دقیقه را به خود اختصاص می‌دهد بازیگران توانای تئاتر حضور دارند. از هفته دوم یا سوم فروردین پخش این برنامه شروع خواهد شد.

سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۶:۰۲
کد خبر : 8686
بازدیدها: 246

پاسخی بگذارید »