دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

به جای تحریم به ایران امتیاز بدهید

28 danesheroz خرداد ۵, ۱۳۹۲ ۰
به جای تحریم به ایران امتیاز بدهید

دیپلمات سابق آمریکایی دیپلماسی غرب در مواجهه با برنامه هسته ای ایران را اشتباه توصیف کرد و خواستار امتیاز دهی به ایران به جای اعمال تحریم های بیشتر علیه این کشور شد

به گزارش دانش روز به نقل از لس آنجلس تایمز ، رایان کروکر سفیر سابق آمریکا در عراق و افغانستان که از سوی بوش به عنوان «لارنس آمریکا در عربستان» تحسین شده است، دیپلماسی غربی را در مواجهه با آنچه تهدید آمیز ترین دغدغه آمریکا در خاورمیانه یعنی برنامه هسته ای ایران برمی شمارد،‌ اشتباه توصیف می کند.

وی که همچنین سفیر آمریکا در لبنان، سوریه و کویت نیز بوده است، اعمال تحریم های شدیدتر برای توقف فعالیت هسته ای ایران بویژه غنی سازی اورانیوم را ناکارآمد دانسته و خواستار امتیاز دهی اوباما به ایران شده است.

این دیپلمات آمریکایی می  گوید: اعمال تحریم ها کار بسیار ساده ای است و ما به راحتی می توانیم بگوییم ایران را درگیر این تحریم ها کرده ایم اما به عقیده من هرچه به ایران فشار بیشتری وارد شود انگیزه آنها را برای  ادامه این روند بیشتر می کند.

کروکر یکی از ۳۵ دیپلمات عالی رتبه آمریکایی است که با تجربه اداره امور در خاورمیانه، کاخ سفید و کنگره را برای تغییر رویکردها نسبت به برنامه هسته ای ایران تحت فشار قرار داده است.

وی به همراه ریچارد لاگر، سناتور سابق، مایکل هیدن، مدیر سابق سیا، توماس پیکرینگ، سفیر سابق آمریکا در روسیه و جیمز دوبینز، دیپلمات آمریکایی که اخیرا به عنوان نماینده ویژه اوباما در افغانستان و پاکستان گروهی برای اعمال فشار به اوباما در این خصوص تشکیل داده اند.

اعضای این گروه معتقدند تندروی و سخت گیری نتیجه بخش نیست و اگرچه خواستار لغو سریع تحریم ها نیستند، مانع تراشی در مسیر تجارت فنی آوری های کلیدی ایران را راهی برای کاهش سرعت برنامه هسته ای ایران و پیشرفتهای نظامی آن می دانند.

با وجود اعمال تحریم ها در حوزه های مختلف نفتی و مالی علیه ایران و توقف روند دیپلماسی بین المللی برخی از مقامات دولت آمریکا خود را برای ارائه جایگزین های ساده تر برای از سرگیری مذاکرات آماده می کنند.

در آخرین دور از مذاکرات ایران و ۱+۵ در قزاقستان، در ازای توقف تولید اورانیوم غنی شده، پیشنهاد امتیازاتی از جمله لغو تحریم ها در حوزه تجارت طلا و فلزات گرانبها و کاهش برخی محدودیتها در حوزه صادرات پتروشیمی به ایران داده شد؛ اما ایران این پیشنهادات را نپذیرفت.

مایکل سینگ، مشاور سابق کاخ سفید معتقد است باید امتیازات بیشتری به ایران داده شود.

این در حالی است که در صورت امتیاز دهی به ایران، دولت آمریکا ممکن است با چالشی جدی با کنگره این کشور و اسرائیل مواجه شود؛ چراکه تندروهای آمریکایی و اسرائیلی بارها ایران و تاسیسات نفتی و هسته ای آن را تهدید به بمباران کرده اند.

اما کروکر ۶۳ ساله این تندروی ها را بی اثر می داند. به نظر وی  بازخوانی تاریخ نشان می دهد تهران در این صورت به کمتر از جنگ تمام عیار نظیر آنچه در دهه ۱۹۸۰ رخ داد قانع نمی شود و مسئولین ایرانی اگرمصالحه را به مصلحت خود ببینند حتما بدان روی خواهند آورد.

در گزارشی که گروه همکاران کروکر موسوم به «طرح ایران» ماه گذشته منتشر کرد، اعمال تحریم ها عامل سرکوب و فشار بیشتر از سوی دولت و افزایش شتاب روند برنامه هسته ای ایران ارزیابی شده است.

در این گزارش آمده است هرگونه افزایش فشار به ایران ممکن است به توسعه بخشی از فعالیتهای ایران بیانجامد.

یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۱:۲۰
کد خبر : 20954
بازدیدها: 158

پاسخی بگذارید »