یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بهترین عکس‌های سال ۲۰۱۲ به انتخاب گاردین

danesheroz دی ۲۲, ۱۳۹۱ ۰

بهترین عکس‌های سال ۲۰۱۲ به انتخاب روزنامه گاردین

روزنامه گاردین در یکی از آخرین شماره‌هایش در سال ۲۰۱۲ به عادت هرساله، مجموعه‌یی از بهترین عکس‌های خبری سال گذشته میلادی را منتشر کرد. طبیعتا عکس‌های برگزیده گاردین بیش از آنکه در حوزه عکس به عنوان شاخه‌یی از هنرهای زیبا باشد، در حوزه عکس‌های خبری و عکس‌های مستند می‌گنجد و در عین حال مروری است اجمالی بر مهم‌ترین اخبار سال ۲۰۱۲. در نتیجه عکس‌ها طیفی از وقایع سیاسی، اجتماعی و ورزشی سال گذشته را دربرمی‌گیرد: از توفان سندی در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا گرفته تا ناآرامی‌های سوریه، از بحران اقتصادی اروپا تا المپیک ۲۰۱۲ لندن، از جنگ غزه تا فاجعه انسانی در دارفور که انگار هرساله ادامه دارد. یا خبری جالب همچون شکست رکورد جهانی سقوط آزاد. مجموعه عکس‌های برگزیده روزنامه گاردین را با یادداشتی کوتاه از هر عکاس که «اعتماد» آن را منتشر کرده است در ادامه می‌بینید:

 

خاموشی منهتن| عکس از ایوان بان

بعد از توفان در منهتن، این عکس را از هلیکوپتر گرفتم. شهر برای دو روز تعطیل شد، تونل‌ها و پل‌ها بسته شده بودند و حمل و نقل در شهر ناممکن بود. هلیکوپتر سواری ما سه ساعت در سرما طول کشید؛ به همین خاطر به محض اینکه این عکس را گرفتم، به خلبان علامت دادم تا برگردد. آب باعث تعطیلی شهر شده بود، پس تصمیم گرفتم که این عکس را بگیرم، داشتم فکر می‌کردم که چقدر در مقابل طبیعت ضعیفیم.

 

پس از توفان گاندیا| عکس از پدرو آرمستره

روز ۲۹ سپتامبر اخبار اعلام کرد که توفان شرق اسپانیا را درنوردیده است. وقتی که مقدار خرابی را دیدم، تصمیم گرفتم به آنجا سفر کنم. گاندیا از مادرید شهری که در آن زندگی می‌کنم ۴۰۰ کیلومتر فاصله دارد. آن زمان فصل فستیوال بود و شهر باید پر از نور، خنده و شور می‌بود. ولی امسال اوضاع کاملا فرق می‌کرد: سازه‌های فلزی جیرجیر می‌کردند. در شهر توفان‌زده همه جا تعطیل بود. همه‌چیز به نظر دلگیر می‌آمد؛ تنها چند کلمه با مردی که در عکس می‌بینید، رد و بدل کردم، او گفت که همه‌چیزش را از دست داده است.

 

یک قدم کوتاه| عکس از ردبول استراتوس

۱۴ اکتبر، چترباز اتریشی، فلیکس بامگارتنر بعد از پرش از بالونی بر لبه جو در کتاب رکوردهای گینس ثبت شد. این چترباز ۴۳ ساله ۲۴ مایل (۳۸ کیلومتر) را با بالون طی کرد در حالی که لباس مخصوصی بر تن کرده بود. این عکس لحظاتی پس از پرش او از کپسولش توسط دوربین نصب شده در بالای کپسول گرفته شد. چند ثانیه پیش از پرش بامگارتنر گفت: «گاه باید خیلی بالا بروی تا بفهمی چقدر کوچک هستی.» در هنگام سقوط، او دیوار صوتی را شکست و سرعتش به ۸۳۳ مایل در ساعت (۱۳۴۲ کیلومتر در ساعت) رسید.

 

روز پرچم‌ها در آتن| عکس از آریس مسینیس

این عکس از آخرین سخنرانی آنتونیس ساماراس، دبیرکل حزب محافظه‌کار پیش از انتخابات است. انتخاباتی که با پیروزی او در ماه ژوئن همراه بود. در این عکس می‌توانید شور و شعف هوادارانش را ببینید که چگونه پرچم‌ها را در هوا به اهتزاز درآورده‌اند. نور عالی بود و می‌شد عکسی زیبا گرفت. ولی وقتی عکس را دیدم چیزی دیگر نظرم را جلب کرد. دیدم که مردم یونان هنوز از شیوه کهنه سیاست‌ورزی در یونان حمایت می‌کنند، درست در زمانی که ما به نگاهی نو احتیاج داریم. بیشتر مردم بنا به منافع شخصی‌شان رای دادند، نه بر اساس نیاز کشورشان. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند ما سال‌های سال پیشرفتی نخواهیم کرد.

 

سلاطین سرعت جاماییکا| عکس از اولیویه مورین

یوسین بولت، یوهان بلیک و وارن وایر (که مدال‌های طلا، ‌نقره و برنز المپیک را بردند.) در این عکس هرسه روی سکوی قهرمانی ۲۰۰ متر ایستاده‌اند. پیش از آنکه از سکو پایین بیایند تنها برای یک لحظه این ژست را گرفتند و من این عکس را از آنها گرفتم. این عکس را دوست دارم چون داستان این سه ورزشکار است. در این عکس می‌توانید ببینید که چگونه بعد از تلاشی طولانی، آرامش در صورت‌هایشان دیده می‌شود؛ به نظرم این عکس روی احساساتی ورزش است.

 

کمپ پناهندگان ییدا در سودان جنوبی| عکس از جان استان‌مایر

در کمپ پناهندگان ییدا در جنوب سودان ۶۰ هزار بی‌خانمان اقامت دارند و سوءتغذیه بیداد می‌کند، روزانه سه تا پنج کودک در این کمپ می‌میرند. من یک هفته در این کمپ اقامت داشتم و با خانواده حسن ملاقات کردم که همان شب اول بر اثر مالاریا در کمپ مرد. من نصف روز در کنار آنها بودم، زمانی که آنها آیین‌های اسلامی تشییع جنازه را اجرا کردند، جنازه را شستند و آن را در گورستان کمپ دفن کردند. این عکس برای من چیزی فراتر از یک عکس است. تمام خانواده در تدفین این عضو خانواده حضور داشتند. این عکس به من یادآوری می‌کند که ما همه از خاکیم و به خاک برمی‌گردیم.

 

اسبی در میان آتش| عکس از جاسپر جونیون

هر سال در ماه ژانویه، مطابق با روز آنتونیوی قدیس، جشن حیوانات برگزار می‌شود. در این مراسم، اسب‌ها را از میان آتش می‌گذرانند تا پلیدی را از وجودشان پاک کنند. این جشن در شهر کوچک سن بارتولومئو دو پینارس برگزار می‌شود، شهری کوچک در مرکز اسپانیا در میان کوه‌ها. اسب‌ها نمی‌ترسند یا لااقل ترس‌شان را نشان نمی‌دهند. بدن‌شان را خیس می‌کنند تا از آتش گزندی نبینند. وقتی داشتم عکاسی می‌کردم، دیدم که اسبی به میان آتش زد. دیدم که الان موقع عکس گرفتن است. آن اسب واقعا سر نترسی داشت.

 

سیل در هوبوکن| عکس از برندان سمیالوسکی

درباره تاکسی‌ها شنیده بودم و این عکس خرابی حاصل از توفان سندی در نیویورک را نشان می‌دهد چون تاکسی‌های زرد نمادی از نیویورک‌اند. این عکس را از فراز پل بتنی در هوبوکن، نیوجرسی دو روز بعد از توفان گرفتم. سطح آب پایین آمده بود. بر آب انعکاس آسمان را می‌بینید. به نظرم عکس زیبایی است. تاکسی‌های زردِ نوی دست‌نخورده و انعکاس آسمان در آب. تضاد رنگی آشکار و عیان است و من در میانه ویرانی و خرابی، این صحنه زیبا را پیدا کردم.

 

پارکور در غزه| عکس از علی علی

این عکس را در خان یونس در جنوب نوار غزه در یک گورستان گرفتم. جوانان پارکورکار توجهم را جلب کردند چون در این منطقه تعداد این جوانان کم است و مردم چندان با آن آشنایی ندارند. این بچه‌ها عضو تنها تیم پارکور در شهر هستند. چیزی که در این عکس نظرم را جلب کرد، شور و شوق این بچه‌ها در هنگام پارکور است و اینکه در مکان مرگ، در یک گورستان، پارکور می‌کنند. به همین خاطر این عکس را بسیار دوست دارم؛ لحظه زیبایی بود.

 

موبوت| عکس از مارک بلینچ

این عکس را در یکشنبه بزرگ گرفتم، روزی که بریتانیا سه مدال طلا گرفت. جو واقعا حیرت‌انگیز بود و وقتی مو فاراح در فینال ۱۰ هزار متر مردان برنده مدال طلا شد، جو پرشورتر هم شد. مردم سر و زیادی به پا کرده بودند. بعد سرود ملی پخش شد و همه با آن همراهی کردند، لرزه بر اندامم افتاد. خیلی خوشحال به نظر می‌رسید، خسته ولی خوشحال. عکس گرفتن از ورزشکاران تجربه خوبی است، چون همه قواعدش را می‌دانند و می‌دانند که چه رویداد بزرگی است.

 

زنی ملبس به برقع لیزری| عکس از سیموس مورفی

این عکس را در فوریه ۲۰۱۲ گرفتم. داشتم روی پروژه‌یی با موضوع شعر زنان افغان کار می‌کردم و می‌خواستیم عکسی بگیریم که برخلاف عکس‌های مرسوم، تصویری غم‌انگیز از زن افغان نشان ندهد. زیرگذری در شهر پیدا کردم، محله‌یی تاریک و مغازه‌یی که این لیزرها را پخش می‌کرد، با خودم فکر کردم که اگر زنی با برقع از زیر این نورها رد شود چه جلوه‌یی خواهد داشت. به نظرم این عکس موفق است چون تصویری متفاوت از زن افغان را نشان می‌دهد. این عکس تنها تصویر برقع را واژگونه نشان نمی‌دهد بلکه جلوه آن را نشان می‌دهد. چون من از کلیشه‌هایی که درباره‌اش سر زبان‌هاست، خسته شده‌ام.

 

اعتراضات شیری| عکس از ایو هرمان

این عکس را در ماه نوامبر گرفتم. نزدیک دو هزار کشاورز به بروکسل آمده بودند و بطری‌های شیر را به سمت پارلمان اروپا پرتاب می‌کردند. آنها می‌خواستند هزار تراکتور هم بیاورند ولی تراکتورها در میدان جا نشدند. ولی ۵۰ تراکتور را با خود آوردند که صحنه را به اندازه کافی جالب می‌کرد. ساختمان را نیروهای پلیس ضد شورش محاصره کرده بودند، به همین دلیل کشاورزان از شلنگ‌های بلند برای پاشیدن هزاران لیتر شیر بر سر و صورت پلیس‌ها استفاده می‌کردند. همه جا بوی شیر گرفته بود. کشاورزها برای خراب‌کاری نیامده بودند بلکه فقط می‌خواستند مردم آنها را ببینند. ولی حقیقت پشت عکس به اندازه خود عکس بامزه نبود. اما دیدن پلیس‌هایی که از شیر خیس شده‌اند واقعا بانمک بود.

منبع: نامه

جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۱ - ۲۰:۳۵
کد خبر : 3564
بازدیدها: 317

پاسخی بگذارید »