یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بمباران سوریه برای حفظ اسد بود

danesheroz بهمن ۱۵, ۱۳۹۱ ۰

یک اندیشکده صهیونستی مدعی شد: اسرائیل با این بمباران، نشان داد که ترجیح می‌دهد کنترل انبارهای اسلحه در دست رژیم اسد باشد تا اینکه به دست شورشیان بیافتد

موسسه «گیت استون» در مقاله‌ای به قلم «استفن برین» و «شوشانا برین» می‌نویسد: جت‌های اسرائیل،‌ سه‌شنبه شب، به یک چیزی حمله کردند؛ ۲۰ سوالی روز چهارشنبه این بود که اسرائیل به چه چیزی حمله کرده است.


* اسرائیل واقعا به چه چیزی حمله کرده است
؟

طبق نخستین گزارشات سرویس‌های خبری غرب، نیروی هوایی اسرائیل، به یک کاروان تسلیحاتی که از سوریه به سمت غرب و یا حتی لبنان در حرکت بود، حمله کرد. به گفته یک منبع نظامی در لبنان، چیزی در آنجا مورد اصابت قرار نگرفته است و یک منبع نه چندان موثق گفت که این اصلا یک کاروان نبوده و یک انبار اسلحه در نزدیکی موسسه «جماریه» است که به گمان برخی از مردم، در آنجا روی سلاح‌های نامتعارف کار می‌کنند.

* اسرائیل مقامات عالی رتبه دولتی و نظامی خود را به روسیه و آمریکا اعزام کرد

ارتش سوریه نیز در بیانیه‌ای گفت که اسرائیل، به «جماریه» حمله کرده است. مقامات آمریکایی هم می‌گویند، این یک کاروان تسلیحاتی بود. دست کم یک گزارش غربی نیز حاکی از این است که این کاروان با خود اورانیوم حمل می‌کرد. در هر صورت، اسرائیل به سرعت مقامات عالی رتبه دولتی و نظامی خود را به روسیه و آمریکا اعزام کرد تا اطلاعات بیشتری را در اختیارشان قرار دهند و شاید هم به این دولت‌ها در خصوص تهدیدات بیشتر، هشدار دهند. سوال‌های بعدی این است که چه کسی اسرائیل را داخل باتلاقی می‌کشد که سوریه و لبنان نیز در آن قرار دارند و چرا؟»

بسیار بعید به نظر می‌رسد که در حال حاضر، بشار اسد تمایل داشته باشد تا دشمن نظامی دیگری پیدا کند. گروه‌های گوناگون و بی‌شمار شورشیان و همچنین ترکیه، به اندازه کافی رژیم وی را تحت فشار قرار داده‌اند. بنابراین، به احتمال زیاد، ایران از حزب الله می‌خواهد تا مانع اسرائیل شده و از مداخله غرب در یاری رسانی به شورشیان، جلوگیری کند. احتمال دیگر این است که ایران در حقیقت به این نتیجه رسیده که رژیم اسد دوام نخواهد آورد و به همین خاطر می‌خواهد دارایی‌های خود را به «مکان امن‌تری»، یعنی لبنان، انتقال دهد.

* اسرائیل به خاطر عبورش از مرزها معروف است

اسرائیل به خاطر عبورش از مرزها، به هنگام مواجهه با یک وضعیت امنیتی توجیه ناپذیر، معروف است. برای نمونه، عراق در سال ۱۹۸۱ و سوریه در سال ۲۰۰۷ را می‌توان نام برد. درصورتی که این وضعیت امنیتی تا آن حد افزایش پیدا کند، نیروهای دفاعی اسرائیل، به احتمال زیاد در حرکت بعدی خود، دست به واکنشی مشابه و یا شدیدتر خواهد زد. درنتیجه، ایرانی‌ها باید نگران باشند.

* مرزهای سوریه همچنان متلاطم است

در این میان، مرزهای سوریه نیز همچنان متلاطم است و گزارشات حاکی از مبارزه ترکیه با کردها از طریق نمایندگانش است که با اعزام تانک‌ها و سایر تجهیزات به آن سوی مرزها، گروه‌های جهادی شورشی در سوریه را به مبارزه با کردها و همچنین رژیم بشار اسد، ترغیب می‌کند. از آنجایی که آمریکا به شدت از ترکیه پشتیبانی می‌کند، تصور می‌شود که در حملات ترکیه به کردها نیز همکاری داشته است.

خطر احتمالی در سوریه، این است که دولت در این هرج و مرج روزافزون و تغییر جهت متحدان، در برابر دشمنان خود، از سلاح‌های شیمیایی استفاده کند و یا اینکه کنترل انبارهای خود را از دست بدهد. در برخی مناطق گزارش شده است که نیروهای شورشی تا دردست گیری کنترل برخی از این سلاح‌ها، فاصله چندانی ندارند. اسرائیل با این اقدام تهدیدآمیز، نشان داد که ترجیح می‌دهد کنترل این انبارها در دست رژیم اسد باشد تا اینکه به دست حزب الله یا دیگر شورشیان بیافتد.

* احتمال گسترش معضل «کوره راه هوشی مین»

اگر از نظر اسرائیل، این کاروان با خود، گاز سمی (و شاید موشک) برای حزب الله حمل می‌کرد، یا اینکه قرار بود سلاح‌های شیمیایی موسسه «جماریه» منتقل شوند و یا در دست شورشیان بیفتند، می‌توان تصور کرد که این اقدامات بسیار تحریک آمیز بوده‌اند و چنانچه «خط قرمزهای» اسرائیل زیر پا گذاشته می‌شد، این احتمال وجود داشت که شاهد آغاز گسترش سریع معضل «کوره راه هوشی مین» بود؛ راه سرپوشیده پیچیده‌ای که از طریق آن، ویتنام شمالی، تدارکات مورد نیاز نیروهایش را برای عملیات نظامی علیه ویتنام جنوبی و آمریکا، مهیا می‌کرد. آمریکا سالها، هزاران ساعت کاری و میلیون‌ها بمب را صرف متوقف ساختن این تدارکات کرد. هنگامی که در نهایت، معلوم شد که بمباران منطقه و ضدحمله‌ها تاثیری در این کار ندارد، آمریکا تصمیم گرفت منبع این تدارکات، یعنی ویتنام شمالی را بمباران کند.

* موقعیت انبارهای تسلیحاتی سوریه شناخته شده‌ است

همین قضیه در مورد سوریه نیز صدق می‌کند اما اسرائیل به اندازه آمریکا زمان در اختیار ندارد تا صرف این معضل کند. موقعیت انبارها‌ی سلاح‌های شیمیایی سوریه، امکانات تولیدی، پایگاه‌های موشکی و انبارهای تدارکات، به خوبی شناخته شده‌اند. تصور این که اسرائیل قادر است تمامی آنها و همین طور نیروی هوایی سوریه را نابود کند، غیر منطقی به نظر نمی‌رسد. اگر سیاست ایران این باشد که دارایی‌های خود را به لبنان منتقل کرده و در کنترل حزب الله قرار دهد، با این کار اسرائیل را ترغیب می‌کند تا قابلیت جنگی سوریه را از بین برده و به نابودی اسد و حزب الله سرعت ببخشد

خبرگزاری فارس

یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۴:۳۶
کد خبر : 5786
بازدیدها: 226

پاسخی بگذارید »