پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بـا عجـایب ۷ گانه جدید جهـان رو به‌ رو شوید!

danesheroz1 فروردین ۱۱, ۱۳۹۳ ۰
بـا عجـایب ۷ گانه جدید جهـان رو به‌ رو شوید!

دانش روز: بیشتر عجایب هفت‌ گانه قدیمی، دیگر در جهان موجود نیستند و امروزه کاملا از بین رفته‌اند

به گزارش دانش روز، عجایب هفت گانه در نوع خود کاملا منحصر به فرد بوده و هستند. در سال ۲۰۰۷ پس از یک رای‌گیری در میان ۱۰۰ میلیون نفر، لیست عجایب هفت‌گانه جدید منتشر شد که از میان ۲۱ بنا که هنوز برپا هستند انتخاب شده‌اند. نگاهی داریم به این هفت اثر خاص و تاریخی معماری.

مجسمه مسیح رهایی بخش در ریو

این مجسمه که در یکی از بالاترین نقاط شهر ریو، در ارتفاع ۷۰۰ متری با ۳۰ متر بلندی ساخته شده  است. ساخت این مجسمه در سال ۱۹۲۱ آغاز شد و تا سال ۱۹۳۱ ادامه داشت، هزینه آن در آن زمان ۲۵۰ هزار دلار بود که معادل ۳.۵ میلیون دلار امروزی است. این مجسمه که بیش از هزار تن وزن دارد در روز و شب از هر نقطه ای در شهر قابل مشاهده است.
 

 


ال کاستیلو در چیچن ایتزا

در مرکز منطقه یوکاتان در مکزیک، چیچن ایتزا یک ساختمان فوق العاده قدیمی است که در سال های ۶۰۰ قبل از میلاد ساخته شده است . این بنا جمعا ۳۶۵ پله دارد، دقیقا به اندازه تعداد روزهای هر سال. این معبد در زمان حمله اسپانیا به صورت متروک رها شد و تا مدت ها به صورت متروک باقی ماند. چیچن ایتزا این روزها با طرح های باز سازی ظاهری دوباره زیبا به خود گرفته است.
 

 


ماچو پیچو در آندس، پرو

این مخروبه معروف “اینکا” در سال ۱۹۱۱ توسط یک باستان شناس کشف شد. ماچو پیچو که در میان کوه های متعددی قرار دارد در ارتفاع ۲۴۳۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این شهر شامل ۱۵۰ خانه، معبد، انبار و … است و در اطرافش به اندازه ای زمین کشاورزی دارد که می توان کل جمعیت روستا را به راحتی تامین کرد. هدف از ساخت این مکان ایجاد یک پناهگاه امن برای افراد محلی بوده است اما پس از حمله اسپانیا و ستخیر مناطق این شهر نیز به صورت کامل رها شد.
 

 


شهر تاریخی پترا در اردن

این شهر که در نوع خود بی نظیر است در تپه های قرمز رنگ پترا ساخته شده و به عنوان جواهر اردن محسوب می شود. قدمت پترا در حدود ۲۰۰۰ هزار سال تخمین زده شده است و تا سال ۱۸۱۲ از دید جهان غرب مخفی بود. پترا در حال حاضر پربازدید ترین مکان توریستی اردن استو سازمان یونسکو نیز آن را به عنوان یکی از مهم ترین آثار ساخته شده توسط بشریت معرفی کرده است.
 

 


کولوسئوم در رم

این بنا که در سال ۷۲ بعد از میلاد ساختش آغاز شد جالب ترین ساختمان بنا شده توسط امپراطوری رم است. کولوسئوم در ابتدا به منظور تماشای مسابقات میان حیوان ها ساخته شد و سپس برای نبرد میان گلادیاتورها استفاده شد. این ساختمان عظیم ظرفیت ۵۰ هزار نفر را دارد و هزینه ساخت آن به پول امروزی در حدود ۱ میلیارد دلار است.
 

 


تاج محل در هندوستان

تاج محل با ارزش ترین ساختمان ساخته شده در هند است که توسط پنجمین امپراطور مغول به یاد همسر فوت شده اش بنا شد. ساخت این بنا در سال ۱۶۴۲ آغاز شد و ۲۲ سال زمان برد. در عملیات ساخت تاج محل از بیش از ۲۰ هزار کارگر و هزار فیل استفاده شد. گفته شده که امپراطور مغول پس از پایان ساخت این بنا دستور داد تا دست معمار را قطع کنند تا دیگر هیچ وقت بنایی بهتر از این مکان نسازد. هزینه ساخت تاج محل با پول امروزی در حدود ۱ میلیارد دلار است.
 

 


دیوار بزرگ چین

یکی از بهترین بناهای ساخته شده توسط بشریت، در حدود ۲ هزار سال زمان صرف ساخت این مکان شد. جالب است که بدانید هدف از ساخت این دیوار محافظت از چین در برابر حمله مغول ها بود که در نهایت باعث ضعف بیشتر دولت چین شد. گفته شده که اگر قرار باشد چنین بنایی امروزه ساخته شود هزینه آن در حدود ۲۶۰ میلیارد دلار خواهد بود.  در ساخت دیوار چین امپراطوران مردم را به اجبار به کار می گرفتند که در نهایت باعث کشته شدن افراد بسیار در زمان ساخت دیوار شدند.
 

منبع: خرداد

 

دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۲۰:۳۳
کد خبر : 103115
بازدیدها: 223

پاسخی بگذارید »