جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بعد از اعلام نتایج صلاحیت‎ها چگونه رفتار کنیم؟

danesheroz اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۲ ۰

روز گذشته آخرین روز از زمان بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری بود. با نزدیک شدن به فضای انتخابات و پایان زمان تایید صلاحیت‌ها، بحث لزوم تمکین به قانون از سوی همه افرادی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در انتخابات حضور دارند اهمیت دوچندان پیدا کرده است

این مسئله نه تنها در سال‎های اخیر بلکه از ابتدای انقلاب مورد توجه بزرگان قرار گرفته و تذکراتی در این باره داده شده است.امام خمینی(ره) در بخشی از سخنان خود درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی بیان می‌کنند: «… چنانچه مشاهده می‌شود پس از انتخابات مرحله اول از دوره دوم مجلس شورای اسلامی، افرادی که نظریه شورای محترم نگهبان در ابطال یا تایید بعضی حوزه‌ها موافق میل‌شان نبوده است دست به شایعه افکنی زده و اعضای محترم شورای نگهبان – ایدهم الله تعالی – را که حافظ مصالح اسلام و مسلمین هستند، تضعیف یا خدای ناکرده توهین می‌کنند و به پخش اعلامیه و خطابه در مطبوعات و محافل دست زده‌اند غافل از آنکه پیامد چنین اعمال و جوسازی‌ها آن هم در دوره دوم مجلس و نگذشتن سالی چند ازانقلاب چه خواهد بود. امید است چنین اعمالی، بی‌توجه به نتایج ناروا و اسفبار آن باشد. معلوم نیست در صدر مشروطیت در دوره اول با فقهای ناظر به قوانین این نحو عمل شده باشد. در آن زمان به‌تدریج فقها را از مجلس بیرون راندند و به سر این ملت آن آوردند که دیدیم.»

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود درباره اهمیت شورای نگهبان عنوان می‌کنند: «من به این آقایان هشدار می‌دهم که تضعیف و توهین به فقهای شورای نگهبان امری خطرناک برای کشور و اسلام است. همیشه انحرافات به‌تدریج در یک رژیم واردمی‌شود و در آخر، رژیمی را ساقط می‌نمایدلازم است همه به‌طور اکید به مصالح اسلام و مسلمین توجه کنیم و به قوانین، هرچند مخالف نظر و سلیقه شخصی‌مان باشد احترام بگذاریم و به این جمهوری نوپا که مورد هجوم قدرت‌ها و ابرقدرت‌هاست، وفادار باشیم.»

لزوم توجه به قانون‌اساسی و نظر شورای نگهبان در انتخابات تا آنجا اهمیت دارد که در ابتدای سال جاری مقام معظم رهبری در جمع زائران و مجاوران حرم مطهر حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) درباره لزوم تمکین به قانون عنوان می‌کنند: «تمکین همه در برابر قانون لازم است. حوادث سال ۸۸ از آنجا آغاز شد که عده‌ای نخواستند به قانون و رای مردم تمکین کنند و در مقابل، مردم را به شورش‌های خیابانی دعوت کردند که یکی از خطاهای جبران‌ناپذیر بود. خوشبختانه سازوکارهای قانونی برای رفع هرگونه شبهه‌ای وجود دارد؛ بنابراین همه باید به انتخاب اکثریت مردم، تمکین کنند.»

در هر حال، آنچه مسلم است، برگزاری انتخابات آن هم در ابعاد ریاست جهموری همیشه حساسیت‌های خاص خود را داشته است، بر همین اساس نمایندگان دوره نهم مجلس شورای اسلامی برای کاهش حساسیت‌ها و کمک به انتخاب صحیح‌تر از سوی مردم، سال گذشته قانون انتخابات ریاست‌جمهوری را دست خوش تغییراتی قرار دادند.

بر اساس تغییرات اعمال شده در قانون انتخابات، مقرر شد تا افرادی تایید صلاحیت را از شورای نگهبان دریافت کنند که طبق ماده ۳۵ قانون اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری از رجال مذهبی، سیاسی باشد.

همچنین ایرانی الاصل بودن، داشتن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران، مدیر و مدبر بودن، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی و مومن و معتقد به مبانی جمهوری‌ اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور از دیگر مواردی است که کاندیدای ریاست‌جمهوری باید برای احراز صلاحیت دارا باشد.

با این وجود عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان روز گذشته درباره وضعیت جسمی یا سن نامزد ریاست‌جمهوری، گفته است در قانون تصریح نشده که رئیس‌جمهوری چه توانایی‌هایی داشته باشد، یا اینکه اگر سلامت کامل جسمی دارد یا ندارد درباره آن اظهارنظر کنیم؛ اما شرایط مندرج در اصل ۱۱۵ کلی تلقی می‌شود خصوصا برای اشخاصی که از یک مرحله عبور کردند و در گردونه رجال مذهبی و سیاسی قرار گرفتند، این افراد طبیعتا اشخاصی هستند که باید توانایی‌های جسمی لازم را داشته باشند.

لازم به یادآوری است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در طرح اولیه برای اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری در ماده ۳۵ این طرح تاکید داشتند که فردی از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شود که سنی بین ۴۵ تا ۷۵ سال را داشته باشد.

حالا باید منتظر ماند و دید نتیجه اعلام صلاحیت ها چه خواهد بود و در نهایت نامزدهای انتخاباتی چه واکنشی به آن نشان خواهند داد.

 

مرجع : جوان آنلاین

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۸:۴۰
کد خبر : 19169
بازدیدها: 248

پاسخی بگذارید »