پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بسکتبال: ایران در غرب آسیا رکورد دار است

danesheroz1 مرداد ۸, ۱۳۹۲ ۰
بسکتبال: ایران در غرب آسیا رکورد دار است

دانش روز: مسابقات بسکتبال قهرمانی مردان آسیا در حالی در آستانه برگزاری بیست و هفتمین دوره قرار گرفته که کشورهای منطقه شرق آسیا به لحاظ میزبانی، مدال آوری، تعداد ادوار حضور و … پیشتاز دیگر تیم‌های قاره کهن هستند. در این میان تیم ملی بسکتبال ایران با بردهایی که در فینال دو دوره این رقابت‌ها کسب کرد، تیمی رکوررددار در میان دیگر تیم‌های منطقه غرب آسیا محسوب می‌شود

به گزارش دانش روز، مسابقات بسکتبال قهرمانی مردان آسیا امسال وارد بیست و هفتمین دوره خود می‌شود. نخستین دوره این رقابت‌ها ۵۳ سال پیش یعنی سال ۱۹۶۰ در مانیل فیلیپین برگزار شد. دومین دوره جام ملت‌های آسیا سه سال بعد برگزار شد اما پس از آن این رقابت‎ها به طور منظم هر دو سال یک بار پیگیری شد.

نخستین میزبان جام ملت‌های بسکتبال آسیا یعنی فیلیپین امسال برای سومین‎بار این رقابت‌ها را برگزار می‌کند. اما کشورهایی هستند که بیش از این عهده‌دار میزبانی بوده‌اند. چین و کره‌جنوبی به ترتیب با ۵ و ۴ میزبانی بیشترین سهم را در برگزاری مسابقات داشته‌اند. مالزی، تایلند و ژاپن هم هر یک سه بار برگزار کننده مسابقات بوده‌اند. جام ملت‎های بسکتبال آسیا در کشورهایی مانند چین‌تایپه، هند، هنگ‌کنگ، اندونزی، عربستان و قطر هم یک بار برگزار شده است.

در مجموع جام ملت‎های بسکتبال آسیا که در شرق آسیا متولد شد، به جز دو دوره، در دیگر ادوار هم در همین منطقه برگزار شد. سال ۱۹۹۷ یعنی ۳۷ سال پس از شکل گیری جام ملت‌های آسیا، برای نخستین‌بار غرب آسیا شاهد برگزاری این مسابقات بود. عربستان نخستین میزبان مسابقات قهرمانی مردان آسیا در منطقه غرب بود. بعد از آن قطری‌ها هم سال ۲۰۰۵ میزبانی مسابقات را بر عهده گرفتند. اما به جز این دو کشور، جام ملت‌های آسیا هیچ میزبان دیگری در غرب آسیا نداشت.

علاوه بر میزبانی، از حیث مدال آوری و قهرمانی هم شرقی‌ها در جام ملت‌های بسکتبال آسیا پیشتاز هستند. طوریکه از مجموع ۱۱ کشور مدال آور در این رویداد، تنها ایران، اردن، لبنان، قطر و عربستان از غرب آسیا در جدول توزیع مدال‌ها جای دارند و ۶ کشور دیگر از شرق قاره هستند. همچنین سهم کشورهای غرب آسیا از مجموع ۷۸ مدالی که در بیست و هفت دوره پیشین مسابقات قهرمانی آسیا توزیع شده است، تنها ۱۰ مدال بوده و سایر مدال‌ها از آن شرقی‌ها شده است.

در واقع تا پیش از مسابقات ۱۹۹۹ ژاپن، مدال‌های جام ملت‎های بسکتبال آسیا میان تیم‌های شرقی توزیع می‌شد تا اینکه در این رقابت‌ها، عربستان به عنوان اولین تیم از غرب قاره مدال آور شد. عربستان با شکست دادن چین تایپه در دیدار رده‎بندی به مدال برنز دست یافت. سال ۲۰۰۱ هم برای نخستین‎بار یک تیم از غرب آسیا فینالیست مسابقات جام ملت‌ها شد. لبنان یکی از فینالیست‌های این دوره بود که در نهایت برابر چین شکست خورد و مدال نقره گرفت.

در مجموع اینکه تا پیش از مسابقات ۲۰۰۵ قطر، کشورهای غرب آسیا یا جایی روی سکو نداشتند یا فقط یکی از آنها از این حیث موفق عمل می‌کرد تا اینکه در این رقابت‌ها برای نخستین‌بار دو تیم از منطقه غرب آسیا صاحب مدال شدند و طی آن لبنان و قطر به مدال نقره و برنز رسیدند. این اتفاقی بود که سال ۲۰۰۷ برای دومین بار تکرار شد اما با مدال آوری ایران (طلا) و اردن (برنز).

ایران نخستین و تنها کشور منطقه غرب آسیاست که به موفق به حضور در فینال مسابقات بسکتبال جام ملت‌های آسیا همراه با پیروزی در این دیدار شده و از این بابت تیمی رکورددار در میان تیم های منطقه غرب محسوب می‌شود.. تیم کشورمان طی سال‌های ۲۰۰۷  و ۲۰۰۹ موفق به کسب قهرمانی شد و به این واسطه در صدر کشورهای آسیایی در جدول مدال آوران است.

پیشتازی شرقی‌ها و پنجمی ایران در جدول توزیع مدال‌ها
در ادوار مختلف مسابقات بسکتبال جام ملت‌های آسیا، کشورهای زیادی شرکت داشتند اما کره‌جنوبی تنها کشوری است که در هر ۲۶ دوره پیشین این رقابت‌ها شرکت داشته و امسال هم بیست و هفتمین حضور متوالی را تجربه می‌کند. ژاپنی‌ها به جز یک دوره، در ۲۶ دوره دیگر این رقابت ها حاضر بوده اند. فیلیپین (۲۵ دوره)، هنگ کنگ (۲۴ دوره)، مالزی (۲۲ دوره)، تایلند و چین (۱۹ دوره) و سنگاپور (۱۶ دوره) از کشورهایی هستند که بیشتر حضور را طی بیست و شش دوره پیشین جام ملت‌های بسکتبال آسیا داشته‌اند که همگی از شرق آسیا بوده‌اند.

در این میان و از آنجا که کشورهای شرق آسیا در بیشتر ادوار مسابقات بسکتبال جام ملت‌های آسیا مدال آور بوده‌اند، چهار رده نخست جدول مدال آوران این رقابت‌ها را هم به خود اختصاص داده‎اند. در این جدول چین که در ۸ دوره ابتدایی مسابقات جام ملت‌های آسیا غیبت داشت اما از سال ۱۹۷۵ حضور متوالی در این رقابت‌ها را آغاز کرد با اختلاف زیاد نسبت به دیگر رقیبانش صدرنشین است و فیلیپین، کره‌جنوبی و ژاپن هم رده‌های دوم تا چهارم را به خود اختصاص داده‌اند.

ایران هم نخستین کشور آسیایی در این جدول به حساب می‌آید که تنها با ۲ مدال طلا رده چهارم را به خود اختصاص داده است.

ردیف کشور طلا نقره برنز  مجموع مدال‌ها
۱ چین ۱۵ ۱ ۲ ۱۸
۲ فیلیپین ۵ ۲ ۱ ۸
۳ کره جنوبی ۲ ۱۱ ۱۰ ۲۳
۴ ژاپن ۲ ۵ ۷ ۱۴
۵ ایران ۲ ۲
۶ لبنان ۳ ۳
۷ چین تایپه ۲ ۲ ۴
۸ اردن ۱ ۱ ۲
۹ کره شمالی ۱ ۱
۱۰ قطر ۲ ۲
۱۱ عربستان ۱ ۱
۲۶ ۲۶ ۲۶ ۷۸

  بسکتبال ایران در حالی صدرنشین دیگر تیم های غرب آسیا در جدول توزیع مدال های مسابقات قهرمانی آسیاست که در صورت قهرمانی در بیست و هفتمین دوره این رقابت ها می تواند تا رده سوم صعود کند.

منبع:مهر

سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۴
کد خبر : 44254
بازدیدها: 315

پاسخی بگذارید »