جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بزرگترین پروژه مستند سازی تاریخ اقتصاد ایران

danesheroz1 مرداد ۲۲, ۱۳۹۲ ۰
بزرگترین پروژه مستند سازی تاریخ اقتصاد ایران

دانش روز: مدیر مرکز امور فرهنگی و نشر اتاق ایران از رونمایی بزرگ‌ترین پروژه مستندسازی تاریخ اقتصادی ایران خبر داد

به گزارش دانش روز، ایمان فرجام‌نیا در مورد چگونگی شکل‌گیری این پروژه گفت: اتاق ایران از صدور ۳ سال پیش با تأکید و پشتیبانی ویژه دکتر نهاوندیان، رئیس اتاق ایران، مسأله پیشینه پژوهشی و گردآوری اطلاعات مربوط به گذشته در موضوعات مختلف، فعالیت بخش خصوصی را، با محوریت گردآوری نحوه شکل‌گیری تعاملات، ساختار و کارکردهای نهاد اتاق ایران، در مقاطع زمانی مختلف و نیز آثار فعالیت این تشکل و روند اقتصاد کشور در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: در همین راستا مرکز امور فرهنگی و نشر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، پروژه‌ای را در چارچوب گردآوری تاریخ و گذشته اتاق ایران از نقطه شکل‌گیری در مرداد سال ۱۲۶۳ توسط حاج محمدحسن امین‌الضّرب تا مقطع پیروزی انقلاب اسلامی آغاز کرد.

مدیر مرکز امور فرهنگی و نشر اتاق ایران در خصوص فرآیند اجرایی پروژه توضیح داد: این پروژه در مرحله پژوهش و تدوین از همکاری اساتید صاحب نام در این زمینه، خانم‌ها دکتر سهیلا ترابی و دکتر منصوره اتحادیه و همراهی ۷ نفر از پژوهش‌گران کشور برای گردآوری اطلاعات بهره گرفت، که نظارت عملی آن را «دکتر ططری» و «خانم دکتر ترکچ» به ‌عهده داشتند و مدیریت اجرا و انجام و انتشار آن، با مرکز امور فرهنگی و نشر اتاق ایران بود.

فرجام‌نیا در مورد منابع و مؤسسات معین پروژه ضمن قدردانی و تشکر از همکاری‌های کتاب‌خانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و مرکز تحقیقاتی اتاق کرمان، گفت: در این اثر که در نوع خود بزرگ‌ترین اثر مستند‌سازی تاریخ اقتصاد ایران به‌شمار می‌آید از قریب به ۱۰۰ منبع در ۶ گروه آرشیو و مرکز اسناد، روزنامه، مجلات، منابع فارسی، کتب فارسی و لاتین و نظارت علمی معتبر بهره جسته است.

وی افزود: هم‌چنین در این کتاب ۸۰ قطعه عکس و سند تاریخی مربوط به پیشینه بخش خصوصی کشور ارائه گردیده است، امید آن داریم که این اقدام به فهم بخش مهمی از تاریخ اقتصاد ایران از پیش از انقلاب مشروطیت تا انقلاب اسلامی ایران کمک نماید. لازم به ذکر است که این کتاب روز یکشنبه ۲۷ مردادماه جاری، در بیست و پنجمین جلسه هیأت نمایندگان اتاق ایران رونمایی خواهد شد.

منبع:مهر

سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۵:۰۶
کد خبر : 50089
بازدیدها: 218

پاسخی بگذارید »