پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بزرگترین توافق گازی خاورمیانه در ایران

danesheroz1 تیر ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
بزرگترین توافق گازی خاورمیانه در ایران

دانش روز: جمهوری اسلامی ایران و عراق فردا یکشنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۲ یکی از بزرگترین قراردادهای صادرات گاز منطقه خاورمیانه را در بغداد امضا می کنند و پیش بینی می شود امسال امکان صدور روزانه ۲۵ میلیون مترمکعب گازهای پارس جنوبی به نیروگاه‌های بغداد و منصوریه عراق فراهم شود

به گزارش دانش روز، جواد اوجی از امضای قرارداد جدید صادرات گاز طبیعی بین جمهوری اسلامی ایران و عراق تا فردا یکشنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۲ خبر داد و اعلام کرد: این قرارداد گازی بین شرکت ملی گاز ایران و وزارت نیروی عراق در بغداد امضا خواهد شد.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه سقف نهایی این قرارداد گازی صادرات روزانه ۲۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی به نیروگاه های عراق است، تصریح کرد: قرار است این گاز به نیروگاه های بغداد و المنصوریه این کشور همسایه  ارسال شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با یادآوری اینکه هم اکنون آخرین مراحل ساخت و راه اندازی خط لوله انتقال گاز در خاک ایران توسط پیمانکاران داخلی در حال انجام است، در پاسخ به مهر در خصوص زمان آغاز صادرات گاز ایران به عراق، توضیح داد: در صورت تکمیل خط لوله واردات گاز در خاک عراق محدودیتی در صدور گاز طبیعی به یان کشور همسایه وجود ندارد.

تاریخچه روند امضای قرارداد صادرات گاز ایران به عراق

به گزارش مهر، با افزایش صادرات برق ایران به عراق، شمارش معکوس به منظور آغاز صادرات گاز طبیعی و به ویژه گازهای ترش پارس جنوبی به عراق هم آغاز شده است.

بر اساس برنامه زمان بندی تعریف شده در وزارت نفت باید در تابستان سالجاری اولین قرارداد صادرات گاز طبیعی ایران از غرب کشور به بغداد با ظرفیت نهایی ۲۵ میلیون مترمکعب در روز عملیاتی شود.

در همین حال، وزارت نیرو عراق اعلام کرد: این وزارتخانه توافقنامه اولیه‌ای با ایران به منظور واردات گاز از این کشور برای تامین سوخت نیروگاه‌ها امضا کرده است.

بر اساس این توافقنامه، ایران یک خط لوله گازی در عراق احداث و گاز آن را تامین خواهد کرد که این گاز برای تامین خوراک دو نیروگاه تولید برق در بغداد استفاده خواهد شد.

عراق روزانه ٢۵ میلیون مترمکعب گاز ایران را بر اساس یک قرارداد و برمبنای قیمت‌های بین‌المللی وارد می کند که این میزان گاز برای تولید دو هزار و ۵٠٠ مگاوات برق استفاده خواهد شد.

این خط لوله از میدان گازی منصوریه در نزدیکی مرز ایران در استان دیاله عراق عبور خواهد کرد و سوخت مورد نیاز یک نیروگاه تولید برق در شهر صدر و یک نیروگاه دیگر در حوالی شمال بغداد را تامین خواهد کرد. این خط لوله ظرف ١٨ ماه تکمیل خواهد شد.

با این توافق قرار بود روزانه از مسیر خط لوله ششم سراسری و از منطقه دهلران گاز به عراق صادر شود، هم اکنون ساخت خطوط و تاسیسات صادرات گاز از این مسیر حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد پیشرفت اجرایی دارد.

گاز مورد نیاز عراق تا تابستان با تکمیل مراحل ساخت خطوط قابلیت انتقال را دارد، علاوه بر این با بهره‌برداری از ۵ فاز جدید پارس جنوبی شامل فازهای ۱۲، ۱۵ تا ۱۸ پارس جنوبی مشکلی هم در تامنی این حجم گاز طبیعی برای صادرات به عراق وجود ندارد.

بر اساس برنامه‌های شرکت ملی نفت ایران قرار بود تولید زودهنگام گاز از پنج فاز ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی تا پیش از زمستان ۱۳۹۱ آغاز شود که برنامه تولید گاز از این فازهای مشترک گازی به سال ۱۳۹۲ موکول شده است.

منبع:مهر

یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۸
کد خبر : 40390
بازدیدها: 171

پاسخی بگذارید »