شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

برگزاری دوره‌های آموزشی خبر نویسی قرآنی

danesheroz اسفند ۲۱, ۱۳۹۱ ۰
برگزاری دوره‌های آموزشی خبر نویسی قرآنی

پس از اتمام داوری به این جمع بندی دست یافتیم که از جمله نقاط قوت اکثر آثار، سوژه پردازی است ولی در عین حال که سوژه های رسانه های عمومی نظیر برنامه های رادیویی و تلویزیونی رسانه ملی و روزنامه های ایران و همشهری و خبرگزاری مهر نو و جدید بود اما ادبیات تخصصی خبرنویسی قرآنی در آن رعایت نمی شد. به همین دلیل در صدد برگزاری دوره‌های آموزشی خبر نویسی قرآنی هستیم

معاون فرهنگی مطبوعاتی و اطلاع‌ رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران از رشد۱۰برابری آثار دریافت شده در جشنواره قرآنی آیات نسبت به سال گذشته خبر داد.

محمد صادق افراسیابی  درخصوص تفاوت کمی و کیفی جشنواره قرآنی آیات نسبت به سال گذشته افزود: دومین جشنواره قرآنی آیات با دوره نخست آن از دو دیدگاه کمی و کیفی قابل ارزیابی است. از نظر کمی و با دیدگاه آمار محور، در دومین جشنواره قرآنی آیات شاهد رشد حداقل   ۱۰برابری آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره بودیم که اتفاق مبارکی است.

وی افزود: درعرصه مقاله۱۸۶۴اثر، دربخش شعر ۳۸ اثر، عکس۱۰۵۴۴قطعه، درحوزه داستان ۲۲۱ اثر، دربخش اخبارقرآنی ۲۰۷۴۳ خبر ودر بخش گزارش خبری ۲۹۱ گزارش و در بخش برنامه‌های رادیویی وتلویزیونی ۹۲۰ اثر که در مجموع ۳۴۶۱۲اثر به دبیرخانه ارسال شد که این رقم ۱۰برابر آثار واصله سال گذشته است. لازم به ذکر است که این آمار مربوط به آثاری است که مورد داوری قرار گرفته است و آثار غیر مرتبط از فرآیند داوری خارج شده است.

افراسیابی درخصوص تفاوت کیفی این دوره از جشنواره افزود: امسال شرایط حضور در جشنواره محدود به نشریات قرآنی و یا شبکه های تخصصی قرآنی رادیو و تلویزیون نبود و برای همه رسانه‌ها اعم از خبرگزاری ها، سایت‌ها و نشریات دعوت نامه ارسال شد و سعی بر این بود تمامی رسانه‌ها در این فضای رقابتی وارد شوند.

او درخصوص نحوه داوری آثار افزود: به تبع افزایش آثار دریافتی، تمهیداتی در خصوص ارتقاء کیفی داوری آثار، اندیشیده شد به این صورت که در تمامی زمینه‌ها داوران متخصصی انتخاب شدند که آثار را مورد ارزیابی اولیه قرار دادند و سپس رأی گیری نهایی توسط هئیت داوران نهایی متشکل از دکتر عاملی، دکتر بشیر و استاد بیژن نوباه صورت گرفت. بنابراین هیچگونه اعمال سلیقه‌ای صورت نگرفت و کیفیت داوری به کیفیت بالایی رسید.

وی با متفاوت خواندن جوایز این جشنواره خاطرنشان ساخت: در این جشنواره جوایز ارزنده و قابل توجهی در نظر گرفته شد که در مقایسه با جشنواره‌های قرآنی مشابه و یا جشنواره‌های رسانه‌ای مشابه کاملا از سطح بالاتری برخوردار بود. به عنوان مثال در بخش مقالات به نفر اول یک میلیون و۸۰۰هزار تومان و کمک هزینه سفر مکه و به نفرات دوم و سوم کمک هزینه سفر به عتبات عالیات و مشهد مقدس علاوه بر جوایز نقدی اهدا شد. از دیگر نکات قابل ذکر این است که در این جشنواره جوایز به صورت کارت هدیه در مراسم اختتامیه به برندگان اهدا شد.

افراسیابی گفت: درنحوه برگزاری مراسم اختتامیه سعی شد مراسم با موازین قرآنی همسو باشد. به همین منظور مراسم با نماز جماعت شروع شد، به این صورت که حضار پس از بازدید از نمایشگاه جانبی جشنواره و برگزاری نمازجماعت وارد سالن شدند.

وی در پایان افزود: پس از اتمام داوری به این جمع بندی دست یافتیم که از جمله نقاط قوت اکثر آثار، سوژه پردازی است ولی در عین حال که سوژه های رسانه های عمومی نظیر برنامه های رادیویی و تلویزیونی رسانه ملی و روزنامه های ایران و همشهری و خبرگزاری مهر نو و جدید بود اما ادبیات تخصصی خبرنویسی قرآنی در آن رعایت نمی شد. به همین دلیل در صدد برگزاری دوره‌های آموزشی خبر نویسی قرآنی هستیم.

دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۵:۲۱
کد خبر : 9513
بازدیدها: 402

پاسخی بگذارید »