چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

برکات روزه داری از نگاه مردم کرج

danesheroz1 تیر ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
برکات روزه داری از نگاه مردم کرج

دانش روز: روزه داری، حرکتی دینی و معنوی است که از نگاه قرآن و اسلام برای نزدیکی انسان به قرب الهی و زدودن غبار گناهان بوده که تجلی آن در ماه مبارک رمضان است.

  به گزارش دانش روز، طبق فرامین و دستورات قرآنی و دینی ،روزه داری تنها به خوردن و آشامیدن ختم نمی شود بلکه پرهیز از اعمال و رفتاری که موجب گناه و دوری از قرب الهی می شود،از مهمترین اهداف این فریضه دینی است.

اما بسیاری از کسانی که توفیق روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان و سایر ماهها داشته اند، از برکات و آثار معنوی روزه می گویند.

ˈسمیه رنجبرˈ ۲۹ ساله حسن آباد کرج می گوید: اگرچه روزه داری آن هم در روزهای گرم و طولانی فصل تابستان با سختی مانند عطش و گرسنگی همراه است اما این شرایط سبب می شود تا بیشتر قدردان نعمت های خداوند باشد.

وی گفت: ما در بسیاری مواقع در مصرف آب ، مواد غذایی و دیگر امکانات حیاتی و زندگی اسراف می کنیم و باکمترین نگاه و تفکر از کنار این مسایل می گذریم که خود اثرات نامطلوبی در زندگی فردی و اجتماعی دارد.

این شهروند اظهار کرد: در بحث حیاتی و اقتصادی ،روزه داری این امکان را برای انسان به وجود می آورد که سرمایه های حیاتی و زندگی به خوبی استفاده

کند.

وی ادامه داد: در بحث اجتماعی نیز روزه داری تاثیر دیگری بر زندگی ما انسانها دارد و آن درک زندگی انسانهای نیازمند و فقیر است.

رنجبر گفت: با نگاهی به شهر و اطراف خود مشاهده می شود که بسیاری از خانواده ها امکان استفاده از غذاهای مناسب ندارند.

وی اظهار کرد: تجربه گرسنگی و تشنگی به ما این تفکر را القاء می کند که به فکر نیازمندان باشیم و خود را برای ساعاتی در زندگی آنان ببینیم .

ˈ محبوبه نعیمیان ˈ شهروند ۳۰ ساله کرجی گفت: ماه مبارک رمضان سراسر درس و عبرت آموزی است.

وی با گلایه از کسانیکه هزینه های کلان صرف افطاری ها می کنند و با اسراف کاری در این ماه، به فرهنگ دینی و معنوی خدشه وارد می نمایند،اظهار کرد: روزه داری برای درک صحیح نعمت های خداوند، توجه به امور معنوی ،پرهیز ازگناه و شاخت مشکلات نیازمندان است.

نعیمیان گفت: برخی در این ایام با سفره های افطاری به افراد صاحب نام یامسوول و در خلال آن ریخت وپاش مواد غذایی در واقع به فرهنگ معنوی و رمضان آسیب وارد می کنند.

وی اظهار کرد: این شب ها،بسیاری از مکانهای پذیرایی در شهرها در اختیار کسانی قرار دارد که هزینه های گزافی صرف افطاری به افراد غیر نیازمند

می کنند.

این شهروند گفت:ماه مبارک رمضان ،ماه نزول قرآن و ماه درک فضایل و برکات خداوند است .

وی ادامه داد: در ماه روزه داری، ما باید رفتار ، گفتار و کردارمان به گونه ای باشد که از ارزشها و شاخص های دینی فاصله چندانی نگیریم.

وی گفت: اطعام نیازمندان ،رعایت شئون دینی و اخلاقی ، پرهیز از غیبت و گناه از اعمالی است که روزه داری را معنا می بخشد.

این شهروند اظهار کرد: اگر به لحاظ مالی نمی توانیم به کسی کمک کنیم اما در عوض می توانیم مراقب رفتار، کردار و گفتار خود باشیم.

وی به برخی آثار و برکات روزه در زندگی فردی خود اشاره کرد و گفت: بارها شاهد آثار این فریضه معنوی در زندگی خود و دیگران بوده ام و امیدواریم بتوانیم بندگانی خوبی برای خداوند عظیم و بزرگ باشیم .

ˈامیر کماسیˈجوان ۲۶ ساله می گوید: هر انسانی در سن کودکی ، نوجوانی و جوانی دارای رفتارهای خاصی است.

او گفت: روزه داری ،حس مسوولیت پذیری فردی و اجتماعی را در انسان تقویت می کند.

کماسی افزود: انسان نخست در برابر رفتار و کردار خود مسوول است و اگر بتواند وظایف دینی و آنچه که برعهده او است به خوبی انجام دهد ،در زندگی موفق خواهد شد.

وی گفت: انسان برای رسیدن به اهداف متعالی دینی و زندگی باید از خداوند مدد جوید و روزه داری با نیت خالص و رعایت شئون دینی دریچه ای به سوی پروردگار است .

او ادامه داد: مالک هستی و تمام جهان خداوند است و ما باید به او متوسل شویم و تحمل سختی ها برای رضایت خداوند زمینه ساز سعادت در دنیا و آخرت است.

این جوان کرجی به خاطراتی از دوران تحصیل خود اشاره کرد و گفت: هرگاه در دوران تحصیل به مشکلی برمی خوردم با روزه داری و نماز و نیایش برای رفع مشکل به خدا پناه می بردم.

او به نوجوانان و جوانان توصیه کرد: نماز و روزه را با نیت خالص به جای آورند که

به طور قطع آثار و برکاتی در زندگی آنان خواهد داشت.

ˈمبینا سحرخیزˈیک دانشجو گفت: امروزه فرهنگ غرب تاثیر زیادی بر زندگی

ملتها گذاشته و تنها با رجوع به اصول دینی می توان از آثار مخرب این فرهنگ رهایی یافت.

وی ادامه داد: تحقیقات علمی نشان می دهد که فرایض دینی در امید به زندگی و نشاط اجتماعی تاثیر اساسی دارد.

سحرخیز افزود: نماز ،روزه و دعا و نیایش پل ارتباطی انسان و خداوند هستند

و انسان با توسل به فرایض دینی می تواند از گمراهی و لغزش نجات یابد.

وی گفت: امید به زندگی بهتر و امید به موفقیت در آینده در سایه تلاش و توسل به درگاه احدیت امکان پذیر است.

این شهروند اظهار کرد: روزه داری تمرین درست زیستن و پاک زیستن است و انسان روزه دار در یک ماه ،زندگی را با خوبی ها تجربه می کند که سعادتی

بزرگ است.

وی ادامه داد: ماه مبارک رمضان فرصتی برای زدودن گناهان و نزدیکی به خداوند است که این ماه با خوبی ها عجین شده و باید از آثار و برکات آن به خوبی استفاده کینم.

منبع:ایرنا

یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ۱۳:۰۵
کد خبر : 40686
بازدیدها: 279

پاسخی بگذارید »