پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

برنامه‌ ایران و حضور در اجلاس «شابک» «شابم» آمریکا

danesheroz1 تیر ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
برنامه‌ ایران و حضور در اجلاس «شابک» «شابم» آمریکا

دانش روز: برنامه‌ های موسسه خانه کتاب برای حضور در اجلاس شابک (نظام شماره‌گذاری استاندارد کتاب) و شابم (نظام شماره‌گذاری موسیقی چاپی) که شهریور امسال در نیویورک و واشنگتن برگزار می‌شوند، اعلام شد

به گزارش دانش روز، داریوش مطلبی معاون فناوری و اطلاعات موسسه خانه کتاب ، با اشاره به عضویت ایران در موسسه جهانی شابک (ISBN) و شابم (ISMN) از سال ۱۳۷۲ گفت: امسال چهل و یکمین اجلاس شابک (نظام شماره گذاری استاندارد کتاب) طی روزهای ۱۱ و ۱۲ سپتامبر در کشور آمریکا و در شهر نیویورک و به فاصله دو روز از آن بیست و یکمین اجلاس شابم (نظام شماره‌گذاری موسیقی چاپی) نیز در واشنگتن برگزار و در آنها، وضعیت کشورهای عضو در این دو حوزه طی یک سال گذشته بررسی می‌شود و برای رفع مشکلات، برنامه‌ریزی خواهد شد.

وی افزود: در عموم این اجلاس‌ها از میان ۱۶۰ کشور عضو، حدود ۵۰ کشور که هم حرفی برای گفتن دارند و هم وضعیت نشر آنها نسبتاً رو به رشد است، شرکت می‌کنند. خانه کتاب به نمایندگی از ایران طی ۱۲ سال قبل تقریباً در تمام این اجلاس‌ها حضور داشته و با توجه به نقش فعالش طی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵، پیشنهادش برای میزبانی اجلاس شابک در سال ۲۰۰۵ پذیرفته شد و ما در آن سال میزبان کشورهای عضو بودیم.

این مقام مسئول در موسسه خانه کتاب درباره برنامه‌های خانه کتاب برای حضور در این اجلاس، گفت: ما طی سال گذشته تمامی فعالیت‌های مربوط به عضوگیری در شابک (ISBN) و شابم (ISMN) را مکانیزه کرده‌ایم و در حال حاضر هیچ موسسه‌ای در هیچ جای ایران وجود ندارد که برای دریافت این دو سرویس، تمدید آنها و یا تعامل با موسسه از این حیث، نیاز به حضور فیزیکی ندارد و تمامی عملیات مربوطه به صورت الکترونیکی به متقاضیان ارائه می‌شود. طبیعتاً ما در اجلاس پیش رو، علاوه بر برنامه‌های روتین، سعی می‌کنیم تغییراتی را که در نحوه عضوگیری و ارائه سرویس به اعضا داشته‌ایم، ارائه کنیم.

مطلبی همچنین از ارسال اطلاعات کل ناشران ایرانی عضو شابک به این موسسه جهانی طی هفته گذشته خبر داد و اضافه کرد: کاتالوگ مربوط به این فهرست در فهرست راهنمای ناشران جهان که به زبان انگلیسی از سوی شابک عرضه می‌شود، منتشر و میان اعضا توزیع خواهد شد.

داریوش مطلبی معاون فناوری و اطلاعات موسسه خانه کتاب درباره اینکه چه کسانی به نمایندگی از ایران در اجلاس شابک و شابم حضور می‌یابند؟ گفت: در سال‌های گذشته نماینده نظام شابک و شابم در ایران به همراه یکی از اعضای هیئت مدیره موسسه خانه کتاب و یا مدیرعامل این موسسه در اجلاس شابک و شابم حضور می‌یافتیم. برای اجلاس سال جاری هم حضور ایران قطعی است اما هنوز افراد شرکت کننده قطعی نشده‌اند. با این حال مکاتبات مرسوم انجام شده و علیرغم مشکلاتی که در اخذ ویزا از کشور آمریکا وجود داشته، امیدواریم از این نظر مشکل خاصی به وجود نیاید.

به گفته وی، تقریباً تمام ناشران دارای مجوز فعالیت که تعداد آنها بالغ بر ۷۰۰۰ موسسه است، عضو نظام شابک هستند و تنها کمتر از ۰/۵ درصد کتاب‌ها که به صورت ناشر – مولف منتشر می‌شوند، دارای شابک نیستند.

منبع:مهر

یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ۰۸:۲۸
کد خبر : 40377
بازدیدها: 300

پاسخی بگذارید »