جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

برقراری ارتباط با بیماری که ۱۲ سال حیات نباتی داشت

danesheroz1 مرداد ۲۳, ۱۳۹۲ ۰
برقراری ارتباط با بیماری که ۱۲ سال حیات نباتی داشت

دانش روز: دانشمندان موفق شدند با بیماری که طی ۱۲ سال گذشته زندگی نباتی داشته ارتباط برقرار کنند

به گزارش دانش روز،  محققان در کانادا با استفاده از یک اسکنر تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی یا ام اف آر آی فعالیت مغزی بیماری که پیش تر دارای عکس العمل نبود را بررسی کرده و از وی مجموعه سئوالاتی بپرسند.

درحالی که فعالیت مغزی بیمار از طریق اسکنر بررسی می شد، بیمار به چندین پرسش که پاسخ بله یا خیر داشتند پاسخ داد.

بیمار از این طریق گزارش داد که از این که در بیمارستان است مطلع بوده و نام خود را می داند.

آدرین اون محقق این پروژه گفت: این تکنیک جدید ارتباطات با برخی بیماران را که تصور می شود در حالت نباتی به سر می برند را به سطح دیگری منتقل و مشخص می کند که چه کسی هوشیار است.

محققان طی دو دیدار از بیمارستان با فاصله ۵ ماه توانستند با این بیمار ارتباط برقرار کنند و متوجه شدند که وی کاملا از محیط خود مطلع است به این معنا که می تواند انسجام افکار خود را حفظ کرده و زندگی مغزی وی در جریان است.

فعالیت مغزی بیمار در پاسخ به اینکه آیا متأهل هستید با پاسخ بله یا خیر، ردیف بالا در تصویر پاسخ خیر و ردیف پایین در تصاویر پاسخ بله را در فعالیتها عصبی بیمار نشان می دهند

لورینا ناسی محقق اصلی این پروژه در دانشگاه غربی در لندن اونتاریو گفت: برای نخستین بار ما نشان دادیم که بیماری که از نظر کلینیکی در حالت نباتی توصیف شده می تواند از توجه خود برای نشان دادن این که هوشیار است استفاده کرده و با دنیای بیرون ارتباط برقرار کند.

ناسی افزود: در حقیقت پس از یک صدمه شدید به مغز بیماران توانایی خود را برای پاسخهای فیزیکی از دست می دهند، وقتی که ما با چنین بیمارانی صحبت کنیم نمی دانیم که آیا آنها هوشیار هستند یا می توانند رخدادهای اطراف خود را درک کند یا تفکری درباره شرایط خود دارند یا خیر.

ناسی و اون در نظر دارند استفاده از این روش را برای برقراری ارتباط با بیمارانی که عکس العمل ندارند را ادامه داده تا مشخص شود که کدام بیماران به واقع در حالت نباتی هستند و کدام یک هنوز هوشیار هستند.

مشروح و جزئیات این تحقیق در مجله انجمن عصب شناسی آمریکا با عنوان ” هر واژه ای را برای بیمارانی که عکس العمل ندارند بشمارید” منتشر شده است.

تفسیر تفکر انسان از طریق فعالیت مغزی بدون اتکا به زبان یا کنش یکی از هیجان برانگیزترین و چالش برانگیزترین مرزهای عصب شناسی مدرن است.

بیمارانی که کاملا هوشیار و بیمار هستند اما به علت آسیب مغزی نمی توانند هیچ پاسخ و عکس العمل رفتاری نشان دهند در معرض محدودیتهای سیستم عصبی عضلانی و ضرورت استفاده از اشکال دیگری از ارتباطات قرار گرفته اند.

منبع:مهر

چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۸
کد خبر : 50220
بازدیدها: 358

پاسخی بگذارید »