چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

برای سفرهای نوروزی مسیرهای کوتاه‌ تری را انتخاب کنید

danesheroz1 فروردین ۴, ۱۳۹۳ ۰
برای سفرهای نوروزی مسیرهای کوتاه‌ تری را انتخاب کنید

دانش روز: یک فعال محیط زیست کشور با اشاره به افزایش میزان تخریب‌ محیط زیست در ایام نوروز، گفت: به مردم توصیه می‌کنیم که با این وضع موجود اصلا به سفر نروند.

به گزارش دانش روز، عباس محمدی با بیان اینکه سفرهای مردمی در مقیاس کلان باعث تخریب مجموعه محیط زیست، منابع طبیعی و آثار تاریخی کشور می‌شود، افزود: به عنوان مثال جلوه‌های افزایش سفرهای نوروزی در جنگل‌های کشور همچون انباشته شدن زباله‌ها، آلودگی سواحل، کوبیده شدن خاک و از بین رفتن زادآوری آن مشاهده می‌شود.

مدیر تشکل دیده‌بان کوهستان افزود: متاسفانه در حالی که بسیاری از مردم جاذبه‌های دیدنی شهر یا روستای اطراف خود را ندیده‌اند، به دلیل فرهنگی که در مورد سفرهای نوروزی جا افتاده، گمان می‌کنند که باید حتما به نقاط دوردست سفر کنند اما اگر بخواهیم از لحاظ منطقی برای سفر ارزش ذاتی قائل شویم،‌ این دیدگاه غیرقابل قبول است و این سفرها نه تنها صرفه اقتصادی ندارد بلکه باعث صدمات و خسارات بسیار نیز خواهد شد.

حداقل سفرهایتان را کوتاه کنید

این فعال محیط زیست از مردم خواست تا در صورت رفتن به سفرهای نوروزی، مسیرهای کوتاه‌تری را انتخاب کنند و یا اینکه در ایام نوروز و فصل همراهی با طبیعت، سفرهای مسؤلانه‌ای به عرصه‌های طبیعی کشور داشته باشند.

مدیر دیده‌بان کوهستان ادامه داد: از مردم می‌خواهیم که اگر وارد منطقه حفاظت شده مانند منطقه شکار ممنوع یا ماهیگیری ممنوع و … شدند، ابتدا قوانین منطقه را شناخته و مطابق با آن رفتار کنند.

وی با بیان اینکه در کشور کمترین توجهی به مقررات، قوانین و لازمه‌های اخلاقی در قبال محیط زیست نمی‌شود، افزود: متاسفانه مردم در قبال طبیعت بی‌پروا رفتار می‌کنند؛ در حالی که حتی قدم زدن در کنار رودخانه‌ها، جنگل‌ها و درختان کهنسال باید حساب و کتاب داشته باشد تا آن محیط نابود نشود.

محمدی اضافه کرد: اگر در نظر بگیریم که روزانه هزاران نفر در جنگل‌های کشور حضور پیدا کنند، فقط گام برداشتن آنها در منطقه، باعث کوبیده شدن خاک و از بین رفتن زادآوری آن خواهد شد؛ و در این صورت فقط درختان قدیمی باقی مانده و پس از مدتی به کلی شاهد نابودی جنگل‌ها خواهیم بود.

وی ضمن گلایه از نقص اقدامات دولتی در خصوص ترویج اکوتوریسم مسؤلانه، اظهار کرد: متاسفانه در نقاطی از کشور که پارک‌های جنگلی ایجاد شده‌اند، مکانی برای کمپین و روشن کردن آتش توسط مردم مشخص نشده است که این ضعف به مدیران سازمان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی بازمی‌گردد.

از روشن کردن آتش در طبیعت خودداری کنید

مدیر دیده‌بان کوهستان با بیان اینکه ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌ها و مراتع کشور منشاء انسانی دارد، اظهار کرد: متاسفانه مردم عادت دارند، به محض ورود به طبیعت، برای درست کردن چای و غذا، آتش روشن کنند در حالی که می‌توان با استفاده از چراغ گاز، از آتش‌سوزی‌های احتمالی و تخریب طبیعت جلوگیری کرد.

منبع: ایسنا

دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۹:۴۶
کد خبر : 100591
بازدیدها: 233

پاسخی بگذارید »