شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

براق‌کننده‌های لب، فلزات سمی دارند

danesheroz اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۲ ۰

بر اساس تحقیق جدید دانشمندان در کالیفرنیا، رژلب و براق‌کننده‌های لب حاوی سرب، کادمیم، کروم، آلومینیوم و پنج فلز سمی دیگر هستند

این تیم تحقیقاتی، ۳۲ رژلب و براق کننده لب مختلف فروخته شده در داروخانه‌ها و لوازم آرایشی را مورد آزمایش قرار دادند. نتایج نشان داد برخی مواد موجود در این محصولات موجب افزایش نگرانی در مورد سلامت این محصولات شده است.

“کاترین هاموند”، استاد علوم محیط زیست در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی اظهار کرد: رژلب و براق کننده لب اغلب حاوی مقداری فلزات سمی است.

در این تحقیق، ۲۴ مورد از ۳۲ مورد آزمایش غلظت پایین‌تری نسبت به مقدار مجاز روزانه داشتند، اما توصیه می‌شود زنان استفاده از این مواد را کاهش دهند.

این نخستین تحقیق در این مورد نیست. در سال ۲۰۰۷ نیز ۳۳ رژ لب مورد آزمایش قرار گرفت که ۶۱ درصد حاوی سرب بودند، بطوری‌که مقدار بالای سرب در این مواد نگران کننده بود و تحقیق جدید میزان سرب و هشت ماده دیگر را مورد بررسی قرار داده است.

محققان، تحقیق خود را بر روی رژلب و براق‌کننده‌های لب انجام دادند به این دلیل که کم کم جذب و خورده می‌شوند. مصرف بالای رژلب و براق کننده لب، خوردن ۸۷ میلی گرم از این مواد است و مقدار متوسط ۲۴ میلی گرم در روز است. مصرف کروم، منجر به تومورهای معده و مصرف بیش از حد منیزیم موجب مشکلات سیستم عصبی می‌شود.

محققان با تاکید بر نتایج این تحقیق اظهار کردند: افراد خاص از جمله زنان باردار و نوجوانان در مورد استفاده از رژلب و براق کننده لب احتیاط بیشتری داشته باشند، چون جنین و رشد مغزی در نوجوانی بسیار حساس است.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده فهرست محصولات حاوی سرب را در وب سایت خود منتشر کرده است.

دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۶:۴۱
کد خبر : 15285
بازدیدها: 234

پاسخی بگذارید »