چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

روحانی در صحن علنی مجلس:

با وزرا شرط شده است

danesheroz1 مرداد ۲۱, ۱۳۹۲ ۰
با وزرا شرط شده است

دانش روز: رئیس جمهور با بیان اینکه تعامل دولت و مجلس بسیار کارگشاست، گفت: مجلس آگاه، پویا و پیگیر می تواند سلامت و موفقیت قوه مجریه را تضمین نماید

به گزارش دانش روز، حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در سخنان خود در دفاع از کابینه پیشنهادی ضمن عرض ارادت به ریاست مجلس، اعضای هیات رئیسه، نمایندگان ملت شریف ایران از خداوند بزرگ خواست که عبادت همه ملت در این ماه صیام و قیام مورد قبول درگاه او قرار گرفته و شوالی پراز برکت برای همه ملت مقرر شود.

وی گفت: قبل از هر چیز بابت یک هفته تلاش بی وقفه نمایندگان محترم و عزیز برای بررسی برنامه های وزیران و ویژگی های آنها از شما تشکر می کنم و امیدوارم در ساعات امروز، فردا و شاید پس فردا که پیش رو داریم تا سرنوشت کابینه دولت یازدهم مشخص شود با عنایت خداوند متعال از پشتوانه اخلاص، تقوا، تفکر دقیق، دلسوزی برای منافع و تعهد به مطالبات مردم و همچنین پاسخگویی وزیران پیشنهادی به سئوالات و دغدغه های نمایندگان بهره ببریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در همه مراحلی که در این روزها پیش رو داریم مطمئن هستم که اخلاص متعالی دینی و انصاف سرلوحه همه گفتارها و کردارها خواهد بود، تاکید کرد: بارها بنده به عنوان نماینده مردم در مجلس شاهد تقاضاهای روسای جمهور گذشته در مورد کسب اعتماد برای وزرای پیشنهادی بوده ام و اکنون مفتخرم که خود در پیشگاه نمایندگان ملت ایستاده ام تا چهره های آشنا، کارآزموده و دوراندیش را در معرض قضاوت شما قرار دهم.

روحانی ادامه داد: در همین آغاز کار دیدیم که تجربه حضور وزرای پیشنهادی در کمیسیون ها و فراکسیون های مختلف نشان داد که گفتگو، همدلی و تفاهم را به دنبال دارد.

وی گفت: بسیاری از سئوالات با صراحت پرسیده شد و اطلاعات بسیاری مبادله گردید و در این بین بسیاری از سوء تفاهمات برطرف شد.

رئیس قوه مجریه با تاکید بر اینکه تعامل دولت و مجلس بسیار کارگشاست، خاطر نشان کرد: مجلس آگاه، پویا و پیگیر می تواند سلامت و موفقیت قوه مجریه را تضمین کند.

روحانی افزود: وزرای پیشنهادی در گزارش خود درباره تعامل با مجلس از نمایندگان آزادی یاد کردند که از سر خیرخواهی صلاحیت و برنامه های وزرای پیشنهادی را مورد کنکاش قرار دادند.

وی گفت: به سهم خود این دقت نظرها را ارج می نهیم و امیدواریم پس از دولت نیز همین گونه تعاملات پابرجا بماند.

رئیس جمهور عنوان کرد: اینجانب با شناخت شرایط خطیر کشور و مشورت های فراوان تصمیم ورود به عرصه رقابت های انتخاباتی گرفته ام و از ابتدا تلاش کردم که تحلیل خود را از شرایط خطیر و رویکردهایی که در جهت بهبود اوضاع در نظر داشتم به صورت شفاف و صریح با مردم در میان بگذارم.

روحانی ادامه داد: مردم نیز با رای خود نشان دادند که با این تحلیل و رویکرد موافق هستند، بنده نیز از همان لحظه اعلام نتایج همواره بر خود فرض می دانستم که به عنوان الزام رسمی رای مردم را به عنوان میثاق بین خود و مردم تلقی کرده و لوازم اجرای آن را فراهم آورم.

رئیس جمهور تصریح کرد: سوگندی که در همین جا از همین تریبون ادا کردم نیز در همین چارچوب تاکیدی الهی بر این عهد اجتماعی بود.

وی با بیان اینکه بدیهی است رای به رئیس جمهور، رای به شخص نیست، عنوان کرد: انتظار این است که میثاق مردم از طریق تشکیل دولت شکل نهادینه گرفته تا خواسته های عمومی مردم را محقق کند.

رئیس جمهور خطاب به نمایندگان مجلس گفت: شما منتخبان مردم هستید و خواسته های آنان را نمایندگی می کند لذا انتظار این است این فرآیند مهم با تفاهم به صورت موفقیت آمیز طی شود.

وی با بیان اینکه رای شما صرفا رای به افراد نیست، افزود: رای شما رای به مجموعه دولت نیز هست به همین خاطر آیین نامه های داخلی مجلس زمانی را برای تبیین برنامه های دولت بسط و پیش بینی کرده است.

روحانی ادامه داد: تلاش خواهم کرد به صورت اختصار تحلیل خود را بیان کرده و برنامه دولت را برای بهبود اوضاع تشریح کنم. همه می دانیم کشور در شرایط دشوار اقتصادی و اجتماعی قرار دارد و فشارهای بین المللی نیز بر این مشکلات افزوده است در اصل این فشارها نقطه اصلی تمرکز خود را برای آسیب به اقتصاد قرار داده است.

وی با بیان اینکه فشارهای بین المللی درصدد است مسیر ارتباطی کشور با جهان خارج را محدود و یا احیانا مسدود نماید، افزود: صحبت بر سر این نیست که تحریم ها اثرگذار بوده یا نه، بلکه سخن بر سر این است که آیا شیوه انتخاب شده از سوی کشورهای غربی برای حل مشکلات درست است یا نه؟ آیا گروگان گرفتن نیازهای یک جامعه برای حل مسئله ای که بی تردید می تواند راه حل کم هزینه ای داشته باشد شیوه منطقی، عقلانی، قابل قبول و مورد پذیرش بشریت درعصر حاضر و آینده خواهد بود؟

رئیس جمهور در ادامه به وضعیت اقتصادی داخلی کشور پرداخت و گفت: برخورداری از درآمد نفتی فراوان طی سالهای گذشته می توانست فرصتی استثنایی برای ایجاد ظرفیت های جدید در کشور به وجود آورد تا از طریق اشتغال درآمدزا، کشور از بزرگترین دغدغه هرم سنی جمعیت عبور کند.

روحانی با اشاره به اینکه طی سالهای گذشته بودجه رشدی جهشی پیدا کرده است، گفت: از این طریق تعهدات دولت با افزایش شدید روبرو شده، واردات با رشد فراوان مواجه گشته که اتکای آن نیاز به تداوم برخورداری از منابع سرشار نفتی است.

وی ادامه داد: مصارف سیستم بانکی بر منابع پیشی گرفته است و فاصله به وجود آمده با منابع بانک مرکزی پر شده در مجموع امروز با سه عدم تعادل در تراز پرداخت ها، بودجه دولت و نظام بانکی مواجهیم که باید برای حل آنها بکوشیم.

رئیس جمهور به اهمیت اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی پرداخت و گفت: از طرف دیگر دو مجموعه از اصلاحات اقتصادی مورد نیاز کشور در عرصه واگذاری اصل ۴۴ که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده و دیگری اصلاح قیمت انرژی پس از قانون هدفمندی صورت گرفته است که دولت یازدهم باید برنامه های خود را برای مراحل بعدی مشخص کند.

وی با بیان اینکه آنچه در این مرحله روشن است ضرورت آسیب شناسی جدی اقدامات انجام شده است، افزود: دولت یازدهم در اقتصاد کلان با ۵ سرفصل اقتصادی و یک سرفصل سیاست خارجی و البته سرفصل سیاست داخلی و امنیتی و سرفصلی با عنوان سیاست اجتماعی روبروست.

روحانی ادامه داد: برای تحقق هر یک از آنها نیازمند کارآمدی اعضای کابینه هستیم، کسری بودجه، کسری تراز پرداخت ها و نظام چند نرخی ارز، عدم تعادل در سیستم بانکی و بالاخره روش اجرای سیاست اصل ۴۴ قانون اساسی به عنوان ۵ سرفصل اقتصادی در کنار تحریم های بین المللی، سرفصل های اصلی را تشکیل می دهد.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت برای مواجهه با شرایط دشوار موجود برنامه های ویژه ای دارد، افزود: رسیدگی به الزامات ضروری مردم، لزوم پرداخت به حل مشکلات و یافتن راه حل اساسی و تبیین منابع مالی هدفمندی یارانه ها، تنظیم روابط مطلوب گمرکی و تسهیل فعالیت در حوزه بانکی از جمله ضروریاتی است که باید انجام شود.

روحانی اظهار داشت: تلاش برای اجرای واقع بینانه بودجه ۹۲ با توجه به عدم تحقق درآمدها از جمله موارد دیگری هستند که مجموعه وزرا و معاونین رئیس جمهور باید در اجرای آن بکوشند.

وی به دلایل زودهنگام معرفی اعضای کابینه خود اشاره کرد و گفت: در واقع دلیل معرفی زودهنگام کابینه با توجه به همین ضرورت ها و مشکلات صورت گرفت لذا اقدامات اولیه ضروری شش ماه اول دولت با همین هدف صورت خواهد گرفت تا برای برقراری ثبات و آرامش در اقتصاد کشور کمک کند.

روحانی رویکرد اساسی آینده خود را تشریح کرد و گفت: ما دو رویکرد اساسی را دنبال می کنیم از یک طرف در عرصه دیپلماسی تلاش می کنیم در چارچوب خواست استقلال طلبانه بر چالش های موجود بین المللی فائق آییم و بتوانیم روند نامطلوب موجود را متوقف کنیم، از طرف دیگر محدودیت های موجود منابع را به منزله فرصتی تلقی خواهیم کرد تا به بهره وری فعالیت ها بیفزاییم.

رئیس جمهور ادامه داد: ما باید تلاش کنیم منابع اقتصادی را افزایش و تخصیص بهینه منابع موجود را بهبود بخشیم که در این رابطه نظام بانکی نیاز به تغییرات اساسی دارد.

روحانی ادامه داد: از طرفی دیگر بازار سرمایه محل جذبی برای پس انداز گردد که اگر به عنوان مرکزی برای تامین مالی بنگاه ها به شمار آمد تسهیل مناسبی برای کارهای تولیدی صورت می گیرد. در سمت بنگاه ها به بهبود فضای کسب و کار می پردازیم تا از این طریق فعالیت تولیدی با جاذبیت ادامه پیدا کند. بازنگری شیوه اجرای اصل ۴۴قانون اساسی در همین راستا معنی پیدا می کند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اولویت دیگر دولت کاهش رشد نقدینگی است تا از این طریق شتاب تورم کاهش یابد، گفت: کاهش تورم به رشد اقتصادی و ثبات اقتصاد کلان کمک می کند که نتایج مثبت آن قابل توجه است. در همین سال مطالعات مورد نیاز برای ارزیابی چگونگی هدفمندی یارانه ها، شیوه پرداخت خانوارها و پیامد آن بر مدل کسب و کار را آغاز می کنیم. همراه با آن نظام ارزی را به سمت یکسان سازی نرخ ارز سوق می دهیم.

روحانی با تاکید بر اینکه فاز دوم باید کاراتر و با تاکید بر رفع عدم تعادل های اقتصاد کلان به اجرا درآید گفت: اولین آزمون سخت دولت تدبیر و امید در بودجه سال ۹۳ است که مطمئناً بر مبنای معیار انضباط مالی، انضباط پولی، شفافیت حداکثری منافع و منابع و افزایش کارایی مصارف تنظیم می شود.

وی تصریح کرد: شش وزیر بهداشت، آموزش و پرورش، علوم، کشور و دفاع در مدیریت هزینه و نوآوری سازی در ساز و کارهای خود بسیار تعیین کننده هستند.

رئیس جمهور با بیان اینکه از طرفی دیگر وزارتخانه هایی در حوزه های خود با بنگاه های بزرگی سر و کار دارند که نقش مهمی در بودجه دارند افزود: وزارت نفت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، نیرو، صنعت، معدن و تجارت در زمره این حوزه ها هستند. یکی از معیارها برای این حوزه ها قدرت مدیریت و برقراری ارتباط با بنگاه های بزرگ بوده است.

وی با اشاره به برنامه های دولت برای سیاست خارجی خاطرنشان کرد: در سیاست خارجی باور دولت این است که تحقق ارزش های مهم و دشوار با پیگیری مشی در سیاست اعتدال است. اعتدال به معنای توازن میان آرمان و واقعیت در مسیر جهت دادن به واقعیت ها است. گفتمان اعتدال در دولت حرکت واقع بینانه، متوازن، هوشمندانه و تعامل سازنده به منظور ارتقای جایگاه امنیت و توسعه می باشد.

روحانی گفت: در گفتمان عدالت افراط و تفریط جایی ندارد، سیاست خارجی مبتنی بر قداست، تامین منافع ملی و در خدمت توسعه همه جانبه است. فرصت سازی، تحریم زدایی در حوزه های حیاتی، ایجاد اعتماد متقابل و تعامل سازنده، منافع مشترک که از موضع برابر صورت می گیرد محور اصلی سیاست خارجی دولت است.

رئیس جمهور با بیان اینکه توجه به همه حوزه های دیپلماسی به خصوص دیپلماسی عمومی و قواعد انسانی و مادی برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی رویکرد دولت در اجرای اهداف سیاست خارجی است، گفت: احیا و ارایه چهره مطلوب از نظام جمهوری اسلامی ایران در سطح بین المللی ضرورت دارد که دستگاه سیاست خارجی چنان توانا، مدبر و هوشمند باشد که در مقابل تحولات خارجی و داخلی لحظه ای از حمایت از منافع مان غفلت نکند.  از نیروهای کارآمد در دستگاه دیپلماسی استفاده می کنم که این تلاش همان رویکرد شایسته سالاری است که بر آن پای فشرده ام.

روحانی با تاکید بر اینکه سیاست خارجی عرصه جار و جنجال های حزبی و جناحی نیست، گفت: سیاست خارجی عرصه کارهایی نظیر انضباط در کلام و گفتار، منابع منسجم، متعادل و همه جانبه و اجرای دقیق و حرفه ای است زیرا این عرصه تصمیم گیری است و تصمیم گیری در گروی وقت در فکر و عمل است. کوچکترین بی دقتی مخل امنیت ملی بوده و در مواردی موجب آسیب های غیرقابل جبران می گردد.

رئیس جمهور گفت : سیاست خارجی عرصه جار جنجال های سیاسی و حزبی و جناحی نیست ، این عرصه خطیر انضباط در کلام و گفتار و تنظیم مواظع سنجیده و همه جانبه و اجرای حرفه ای را می طلبد .

وی تاکید کرد که کوچکترین بی دقتی در سیاست خارجی مخل امنیت ملی خواهد بود.

رئیس جمهور درباره سیاست داخلی گفت: از آنجا که رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است، برنامه سیاست داخلی او نیز معطوف به اجرایی کردن کلیه اصول قانون اساسی و به ویژه فصل سوم آن است.

وی با بیان اینکه در این راستا اجرای این بخش از قانون با مشکلاتی از جمله ناکافی بودن سطح آگاهی ها از حقوق و آزادی ها، کوتاهی عمر احزاب، عدم کادرسازی در احزاب و همه عواملی که به طور مفصل در این بند برشمرده شده است، مواجه است، افزود: راه حل چنین دیده و گفته شده است که توسعه وفاق ملی و تقویت همبستگی اجتماعی، اهتمام به امر بازتولید اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی، ارتقای نشاط سیاسی، تقویت مناسبات حاکمیت و ملت، تبدیل قانونگرایی به مشی اجتماعی، ایجاد فضای آرامش برای فعالان عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، همزیستی مسالمت آمیز برای همه ادیان و تضمین وجه مردم سالارانه نظام، اهتمام نخبگان و نهادینه کردن فرهنگ سیاسی در فرهنگ عمومی کشور می تواند وجود این مشکلات را برطرف کند.

روحانی با اشاره به بخش فرهنگ و هنر و برنامه های مورد نظر در این حوزه عنوان کرد: صیانت از فرهنگ و هویت دینی ملی، تقویت توان و اقتدار ملی، کمک به ارتقای سطح فرهنگ عمومی، کمک به تحقق خواسته های اجتماعی، تضمین آزادی نیروهای فرهنگی، رونق اقتصاد فرهنگ وهنر، گسترش مبادلات جهانی فرهنگ و بهره گیری از فناوری های نوین در جهت ارتقای اهداف فرهنگی نظام از جمله اقداماتی است که باید در این حوزه در نظر گرفته شود.

رئیس قوه مجریه با اشاره به اینکه در سالیان گذشته به طرق مختلف از سختی هایی که جامعه تحمیل می کرد و از انتظارات و مطالبات مردم آگاه می شدم، تصریح کرد: از صمیم قلب باور داشتم که ایرانیان باید بهتر زندگی کنند، احساس وظیفه دارم که آبروی خویش را که از سر خدمت به نظام و ارتباط با مردم کسب کردم بدون هیچ محافظه کاری در میان گذاشته و استوار و با عزمی راسخ وارد میدان شدم، باور داشتم ورودم ادای تکلیف در برابر ملت است.

وی گفت: احساس می کردم جامعه از افراط و تفریط به تنگ آمده و اعتدال راهی است که ملت از آن استقبال خواهد کرد و در مجموع  تاکید بر همه ارکان نظام منجر به پیروزی در انتخابات شد، اکنون معتقدم می توان به مجموع مطالبات مردم در چارچوب زمانبندی معقول وهمکاری همه دلسوزان پاسخ مناسب داد.

روحانی افزود: با تدوین رئوس برنامه های دولت و تقدیم آن به مجلس و نیز انتخاب کابینه آمده ام تا به مطالبات مردم پاسخ دهم؛ خدا را شاهد می گیرم که در این زمان حساس تلاش کردم که از همه فرصت ها نهایت استفاده را کرده تا شایسته ترین افراد را برگزینم و لحظه ای اداره کشور را بدون سکان دار رها نکنم.

رئیس جمهور با اشاره به تشکیل چهار کارگروه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و سیاست خارجه برای تدوین برنامه ها و انتخاب وزرا عنوان کرد: در ذیل این چهار کارگروه ۲۰ کارگروه فرعی تشکیل شد که در آن بالغ بر ۶ هزار ساعت کار صورت گرفت تا برنامه های مختلف تدوین شود.

وی با بیان اینکه کابینه پیشنهادی حاصل خرد جمعی نخبگان کشور است، تصریح کرد: در انتخاب وزرا به هیچ عنوان سهم خواهی جناح ها، احزاب و تشکل ها در کار نبوده؛ هیچ حزب، گروه و جناحی در تصمیم گیری نسبت به وزرا به من فشار نیاورده و هیچ وزیری به عنوان سهم جناح خاص مد نظر نیست.

روحانی با بیان اینکه افکار گذشته تمام وزرای پیشنهادی محترم است، عنوان کرد: آمدن وزرای پیشنهادی به دولت صرفا به خاطر تجربه، تعهد و کارآمدی آنها در این مقطع بوده است، با آنها شرط شده که در انتخاب همکارانشان معیار جناحی را در نظر نگیرند.

وی با بیان اینکه اصل بر شایسته سالاری، اعتدال و فراجناحی بودن است، یادآور شد: مبنای من در انتخاب وزرا و نیز معاونین بر این اساس بوده است، قطعا شما هم در بحث و رایتان معیارهای اصلی انقلابی، دینی، کارآمدی و نجات کشور را بدون در نظر گرفتن وابستگی های سیاسی مد نظر قرار خواهید داد.

روحانی تصریح کرد: تمام وزرای انتخاب شده از دلسوزان نظام، مطیعان رهبر و کسانی که آماده همکاری با نظام هستند، انتخاب شده اند.

منبع:مهر

دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۰
کد خبر : 49568
بازدیدها: 266

پاسخی بگذارید »