یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

با حضور رییس‌جمهور، تونل راه‌آهن تهران – تبریز افتتاح شد

28 danesheroz خرداد ۱۸, ۱۳۹۲ ۰
با حضور رییس‌جمهور، تونل راه‌آهن تهران – تبریز افتتاح شد

دانش روز : طرح بزرگ انتقال خط آهن تهران – تبریز به زیرزمین در مناطق ۱۷ و ۱۸ تهران یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های توسعه شهری است که از سال ۱۳۸۶ آغاز شده است.

به گزارش دانش روز ، این طرح یکی از بزرگترین طرح های توسعه شهری است که با هدف بازسازی بافت فرسوده شهری در این مناطق و کاهش محدودیت های ترافیکی و همچنین جلوگیری از سوانح ناشی از برخورد عابرین و وسایل نقلیه جاده ای با وسایل نقلیه ریلی از سال ۱۳۸۶ آغاز شده است.
این طرح در راستای مصوبات سفر استانی هیات دولت به استان تهران و ساماندهی مسیر خروجی قطارهای تهران – تبریز و حومه از ایستگاه تهران به غرب و همچنین تحقق اهداف طرح در چشم اندازی ۵۰ ساله در مناطق ۱۷ و ۱۸ شهر تهران، انجام شده است.
این پروژه از پل نواب با یک رمپ یک هزار متری آغاز و وارد یک تونل به طول هشت کیلومتر می شود.
این تونل پس از عبور از مناطق ۱۷ و ۱۸ شهری و گذرگاه های غرب تهران پس از پل کن به اتمام می رسد.
از مشخصات این پروژه ۵۸۰ هزار متر مکعب بتن ریزی، ۷۰ هزار تن آرماتور بندی ، سه میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب خاک برداری، ۹ هزار حلقه شمع و متوسط عمق هر شمع ۱۷ متر و تعداد هفت هزار قطعه تیر پیش ساخته به وزن هر قطعه ۱۷ تن است که تنها بخشی از عملیات زیرسازی این پروژه بزرگ و حیاتی برای پایتخت محسوب می شود.
از دیگر مشخصات فنی و هندسی این پروژه می توان به طول تونل که هشت کیلومتر است و عرض داخلی تونل ۲۴ متر، طول رمپ ورودی ۶۰۰ متر ، طول رمپ خروجی یک کیلومتر، طول بخش دو طبقه سه و نیم کیلومتر، عرض خارجی تونل ۲۶ متر و ارتفاع گاباری تونل هفت متر و تعداد خط عبوری چهار خط، ۳۲ کیلومتر طول (دو خط در هر دهانه)، سیستم تهویه ۳۲ اکسل فن و سیستم کنترلی اسکادا اشاره کرد.
کاهش آلودگی های زیست محیطی، ایجاد امکان توسعه خط ریلی تهران – تبریز در آینده نزدیک و ارتقای کیفی خطوط راه آهن موجود، کاهش مشکلات ناشی از همجواری تراکم مسکونی با راه آهن، کاهش چشم انداز شهری در حاشیه خط آهن و کاهش تاثیرات غیرمستقیم تردد ریلی در منطقه و تبعات حاصل از آن از مهمترین مزایای اجرای این طرح است.
این پروژه با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) اجرا شده است.

 

منبع : ایسنا

شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۹
کد خبر : 24521
بازدیدها: 272

پاسخی بگذارید »