جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

با استان البرز بیشتر آشنا شوید + نقشه و تصاویر

danesheroz1 اسفند ۲۹, ۱۳۹۲ ۰
با استان البرز بیشتر آشنا شوید + نقشه و تصاویر

دانش روز: البرز نام سی و یکمین استان کشور ایران است. مرکز آن شهر کرج است. کرج علاوه بر مرکز استان البرز، چهارمین شهر پرجمعیت ایران و یک کلانشهر است

به گزارش دانش روز، کرج علاوه بر مرکز این استان ، چهارمین شهر پرجمعیت ایران و یک کلانشهر است.

نقشه ی استان البرز همراه با آخرین تغییرات استان

alborz map 13921

البرز نام سی و یکمین استان کشور ایران است .

مرکزیت این استان شهر کرج است.

کرج علاوه بر مرکز این استان ، چهارمین شهر پرجمعیت ایران و یک کلانشهر است.

تاریخچه استان البرز:

نقشه ایران و موقعیت استان البرز

در جلسه ی دولت دهم در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۸۸ خورشیدی ، لایحه تاسیس این استان تصویب و به پارلمان ایران فرستاده شد.

در ادامه با تصویب نمایندگان پارلمان در تاریخ ۱۳۸۹/۴/۷ استان البرز بطور رسمی شکل گرفت.

همچنین رئیس دولت دهم در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۹ در نامه‌ای به وزارت کشور ، قانون تأسیس استان البرز را که در جلسه علنی دوم تیر ۱۳۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود و شورای نگهبان نیز آن را تایید کرده بود ، جهت اجرا ابلاغ کرد.

در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۸۹ با حضور وزیر کشور ، استانداری استان البرز در محل ساختمان سابق فرمانداری کرج رسماً شروع به فعالیت نمود.

مقوله ی نام گذاری : (حمایت از نام کرج)

به گفته ی تصمیم گیرندگان ، نام این استان جدید از رشته کوه ‌های البرز گرفته شده ‌است ، هر چند اکثر قسمت مسکونی این استان خارج از محدوده ی کوه های البرز بوده و اگر قرار به این نوع اسم گذاری با توجه به وجود یک رشته کوه است عملاً استان سمنان یا قزوین با توجه به وسعت برای این عنوان مستعدتر هستند.

در مورد نام گذاری این استان مخالفانی وجود دارند.

مخالفان این نام گذاری عدم وجود سابقه ی نام البرز در منطقه و ناآشنا بودن این نام در میان مردم را یکی از دلایل مخالفت های خود می دانند.

همچنین اشتباهاتی گاهاً وجود دارد که باعث ضربه دیدن نام شهر کرج شده ، از جمله اینکه تصور برخی افراد این است که نام شهر کرج به البرز تغییر کرده .

به اعتقاد مخالفان بهتر است نام این استان به استان کرج تغییر یابد ، چون معمولاً در آدرس دهی های بین مردم مرسوم نیست بگویند : هشتگرد البرز بلکه گفته می شود هشتگرد کرج یا هرگز شنیده نشده کسی بگوید اشتهارد البرز بلکه عامیانه ی آن اشتهارد کرج است .

علاوه بر این اگر جدایی اشتهارد از شهرستان کرج را با توجه به بعد فاصله معقول و طبیعی بدانیم، برخی تصمیم ها مثل تلاش برای کوچک کردن شهرستان کرج با منتزع شدن شهرستان فردیس، از آن نوع تصمیم هایست که در نهایت به سود کرج به عنوان شهر و استانی با پتانسیل بالا نخواهد بود مخصوصاً اینکه فردیس در قالب دو منطقه از شهر کرج ، قلب کرج را تشکیل داده .

حل مشکلات کرج با اهمیت دادن به این کلانشهر امکان پذیر است برای این مجموعه ی دولت باید در این خصوص به کمک شهرداری کرج آمده و تمام شهرهای اقماری کرج را به شهر کرج پیوند بزند با این کار مدیریت مرکزی شهری کرج برای ساخت یک بزرگراه نیاز به مذاکره با چندین خرده شهر اطراف کرج ندارد.

از جمله ی شهرهای اقماری کرج می توان از مشکین دشت ،محمدشهر، ماهدشت، گرمدره ، کمالشهر و البته مهدی آباد چهارباغ و شهرک ابریشم نام برد.

کرج با ۱۴ درصد رشد جمعیت ناشی از مهاجرت در بین تمام شهرهای کشور در رتبه ی اول قرار دارد ، و با توجه به آمار ، مقصد رویایی مهاجرت از تمام نقاط ایران است،

پیشینه تاریخی

آثار باقیمانده در عهد باستان و دوران حکومت هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان در منطقه کرج گواه این اهمیت است که این ناحیه در روزگاران گذشته از تمدن پیشرفته‌ای برخوردار بوده و همچنین پس از ظهور و رواج اسلام وجود مقابر، امامزاده‌ها و اماکن متبرکه متعدد در این ناحیه نشان دیگری از اهمیت و آبادی آن می‌باشد

کرج مدتی جزء مازندران و زمانی بخشی از ری بوده‌است و گاهی از روستاهای طالقان یا شهرستانک محسوب می‌شده‌است. تا پیش از حمله مغول رفت و آمد کاروان‌ها بیشتر از راهی بوده که از طریق سگزآباد و شهریار به ری می‌رفته‌است. از این دوره به بعد راه قزوین – کرج – ری اهمیت بیشتری یافت ولی اهمیت کرج در دوره صفوی به دلیل قرار گرفتن بر سر راه قزوین به تهران و تبریز بیشتر شده و کاروانسراها، پلها و قلعه‌های ایجاد شده در حاشیه این جاده به آن هویت بخشیده‌است.

مقدسی در سده چهارم هجری قمری از کرج به عنوان یکی از روستاهای ری نام برده‌است. در آغاز سده هفتم هجری قمری یاقوت حموی نیز کرج را تابع ری دانسته‌است.
حمدالله مستوفی در سده هشتم هجری قمری در کتاب مشهور خود (نزهه القلوب) کن و کرج را از ولایات تابع طالقان برشمرده و در ذکر رودخانه‌های عراق عجم از کوهرود نام می‌برد که ویژگی‌های آن به طور دقیق قابل تطبیق بر روی رودخانه کرج است.

در سده‌های میانه اسلام و پس از آن به ویژه در عهد آخرین پادشاهان صفوی که تهران مقر حکومتی دربار می‌شود، مسیر قزوین – کرج – تهران مورد توجه قرار می‌گیرد و به احتمال فراوان کاروانسرای صفوی کرج قابل انتساب به همین دوره‌است.

دوره قاجاریه به ویژه عصر فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه کرج به علت همجواری با پایتخت و قرار گرفتن بر سر راه ارتباطی سلطانیه و تبریز مورد توجه سلیمان میرزا قرار گرفت و کاخ سلیمانیه را در انجا ساخت.[۶]در همین دوران سپاهیان زیادی از منطقه عبور کرده و یادداشتهایی از خود بر جای نهاده‌اند.[۵] در این دوره کرج به عنوان قسمتی از راه اصلی تهران-قزوین شناخته می‌شد. در بیشتر سفرنامه‌های غربی و فارسی به گستردگی از این مکان یاد نشده‌است.

در سال ۱۳۱۲ هجری شمسی با احداث جاده آسفالته تهران – کرج به سواحل دریای خزر (چالوس) و همچنین احداث جاده‌های غرب کشور (قزوین – همدان – تبریز – زنجان و…)، شهر کرج به یک گلوگاه مهم ارتباطی تبدیل گردید. در دوران پهلوی احداث کارخانجات و تاسیسات صنعتی فراوان حد فاصل تهران – کرج – قزوین و اطراف آن باعث شکوفایی و گسترش روز افزون شهر گردید. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بر سرعت گسترش این کلانشهر هر روزه افزوده می‌گردید تا امروزه که چهره یک شهر به نام و مشهور با کلیه پیشرفت‌های صنعتی، آموزشی، علمی، بهداشتی، تفریحی و… را به خود گرفته، به حدی که چهره چند دهه گذشته آن با چهره کرج امروز غیر قابل مقایسه می‌باشد.

تصویر کرج – پل آزادگان – شمال شرقی شهر

NYX

تصویر: ۴۵ متری گلشهرکرج

45 متری

کرج – میدان سپاه به سمت شمال

میدان سپاه

تصویر:
کرج – عظیمیه – میدان اسبی

میدان اسبی

کرج – بلوار طالقانی شمالی

بلوار طالقانی

کرج – بازار پارسیان – سردر مجموعه

NYX

پل آزادگان
ازادگان

کرج – شورای اسلامی شهر کرج
NYX

تصویری از چها راه طالقانی

NYX

خیابان دکتر بهشتی (قزوین) ورودی میدان کرج
NYX
فاصله مرکز استان البرز (کرج) تا تهران:

این مرکز استان در بیست کیلومتری شمال غربی شهر تهران واقع شده که فاصله ی دو مرکز استان بسیار کم و در بین مراکز استان کشور بسیار نادر است.

شاید اگر فاصله ی حریم شهری و شهرک های پیرامون غرب تهران تا شرق کرج محاسبه شود ، فاصله ی دو شهر از هم به ده کیلومتر هم نرسد.

زبان مردم استان البرز:

زبان اصلی مردم استان البرز فارسی است .

شهرهای تشکیل دهنده ی استان البرز:

شهرستان کرج به مرکزیت شهر کرج شامل بخش‌ های مرکزی، آسارا .
شهرستان ساوجبلاغ به مرکزیت شهر هشتگرد شامل بخش‌ های مرکزی، چندار، چهارباغ .
شهرستان نظرآباد به مرکزیت شهر نظرآباد شامل بخش ‌های مرکزی و تنکمان .

و به تازگی دو شهرستان جدید با نام های “شهرستان طالقان” به مرکزیت شهر طالقان و “شهرستان اشتهارد” به مرکزیت شهر اشتهارد تاسیس شده .

پیش از این طالقان جزئی از شهرستان ساوجبلاغ و اشتهارد جزئی از شهرستان کرج محسوب می شده .

همچنین علاوه بر دو شهرستان ذکر شده دولت دهم در آخرین روزهای خود تصمیم به ایجاد شهرستان جدیدی در پیکره ی شهری کرج گرفت که نیاز به بحث کارشناسانه و تجدید نظر دارد ، این تصمیم ممکن است مشکلاتی برای مدیریت شهری کرج مخصوصاً مناطق ۱۰ و ۳ شهرداری کرج ایجاد کند ، شهردار کرج نیز چندی پیش به این موضوعات اشاره کرد :

ردیف نام شهرستان مرکز شهرستان
۱ شهرستان کرج شهرکرج – همچنین مرکز استان البرز
۲ شهرستان ساوجبلاغ شهر قدیم هشتگرد
۳ شهرستان نظرآباد شهر نظرآباد
۴ شهرستان طالقان شهر طالقان
۵ شهرستان اشتهارد شهر اشتهارد

+
۶ شهرستان فردیس شهر کرج (فردیس) منطقه ۳ شهرداری کرج

جمعیت استان البرز:

جمعیت این استان در سال ۱۳۸۵ : ۲٬۲۸۹٬۳۷۵ نفر بوده است.

محدوده استان البرز:

استان البرز از شمال با استان مازندران

از غرب به استان قزوین

از شرق و جنوب شرقی به استان تهران منتهی می شود.

همچنین از جنوب غربی به استان مرکزی پیوسته است.

اماکن و جاهای دیدنی کرج کدامند؟
. باغ گلهای کرج

· پارک پرندگان چهار باغ

. پیست اسکی خور
· پیست اسکی دیزین
· محور گردشگری کرج – چالوس
· کاروانسرای شاه عباسی
· محوطه باز ازبکی
· امامزاده زیداشتهارد
· امامزاده رحمان اشتهارد
· برج آرامگاهی روستای کردان
· آبشار سیرود
. روستای آتشگاه کرج
. دهکده واریان
. آتشکده تخت رستم
. کاخ سلیمانیه واقع در دانشکده کشاورزی
. باغ لاله گچسر
. روستای نشترود
. آرامگاه شاهزاده سلیمان
. دره ارنگه
. روستای برغان
. دریاچه سد طالقان
. باغات طالقان
. روستای آغشت
. رودخانه کرج
. غار یخ‌مراد
. دره پل خواب
. روستای وینه
. آبشار آدران
. دهکده آبی پارس
. موزه تاریخ طبیعی کرج
. پارک خانواده کرج با امکانات ورزشی و تفریحی
. پارک تنیس
. باغات جهانشهر
. کوه باغستان کرج
. پیست موتور کراس حصارک

موقعیت راههای استان

از سمت(شرق) تهران به کرج سه راه منتهی می‌شود که:

بزرگراه شهید لشگری
آزادراه تهران کرج
بزرگراه شهید همت (بزرگراه شهید خرازی)در دست ساخت.

از سمت(غرب) قزوین یک راه که:

آزادراه کرج قزوین

از سمت شمال که:

جاده چالوس

منبع: تیتر۱

پنجشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۳:۱۶
کد خبر : 99602
بازدیدها: 1,021

پاسخی بگذارید »