یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

باید از توان علمی دانشگاه‌ها در مدیریت اجرایی کشور استفاده شود

28 danesheroz اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۲ ۰
باید از توان علمی دانشگاه‌ها در مدیریت اجرایی کشور استفاده شود

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید به صورتی برنامه‌ریزی شود که از توان علمی دانشگاه‌های کشور در مدیریت اجرایی به بهترین شکل استفاده شود

به گزارش دانش روز  از کرج ، حجت الاسلام حسن روحانی عصر امروز طی سخنانی در سلسله نشست‌های حماسه برای آگاهی که با تلاش بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرج برگزار می‌شود، اظهار داشت:  یکی از مهم‌ترین نیازهای امروز کشور بهره‌مندی از توان علمی نخبگان و دانشگاهیان است و این مهم با توسعه نظام آموزشی و ایجاد فرصت‌های مناسب برای نخبگان میسر می‌شود.

وی تصریح کرد: ما باید به سمتی برویم که دانشگاه‌ها و حوزه‌ها مدیرانی محقق، کارشناس و متخصص و متعهد تربیت کرده و در نهایت از این مدیران برای پیشبرد اهداف کشور استفاده کنیم. خوشبختانه  در حال حاضر اکثر مدیران، محققان و دانشمندان ایرانی که در دانشگاه ها و حوزه‌ها تربیت می‌شوند، آماده حضور در مدیریت کشور و خدمت به ایران هستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: طی سال‌های اخیر دانشگاه‌های ایران از لحاظ کمی رشد بسیار خوبی داشته و نشان می‌دهد که در این حوزه به ویژه دانشگاه آزاد اقدامات بسیار خوبی برای توسعه علمی کشور انجام شده است.

روحانی افزود: به طور قطع تعداد دانشگاهیان و افراد فارغ التحصیل با مدارج علمی و دانشگاهی امروز کشور هرگز قابل مقایسه با پیش از انقلاب نیست و ما باید به صورتی برنامه‌ریزی کنیم که این توانمندی در جهت مدیریت اجرایی کشور به بهترین شکل استفاده شود.

وی متذکر شد: البته فضای فعلی با وجود نشاط و پویایی که در دانشگاه‌ها وجود دارد، ایده آل نیست و نقدهایی از سوی دانشجویان و دانشگاهیان به فضای موجود وارد است، لذا باید با ایجاد زیرساخت‌های لازم و رفع برخی از نواقص موجود به سمتی برویم که فضای دانشگاه‌های کشور به حد ایده‌آل و مطلوب برسد.

*نمی‌توانیم از تجربه و دانش دیگران بی‌توجه باشیم

حسن روحانی که روز گذشته در نخستین روز از ثبت نام یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهور با حضور در وزارت کشور اقدام به نام نویسی در این رقابت سیاسی کرد، در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم استقلال کشور در همه ابعاد به ویژه حوزه علمی اشاره کرد و گفت: اینکه می‌گوییم یک کشور باید در عرصه‌های مختلف مستقل باشد به این معنی نیست که نباید از دانش دیگران استفاده کنیم. در تعالیم دینی مسلمانان نیز به ما توصیه شده است که از تجربیات دیگران بهره‌مند شده و بر این اساس نمی‌توانیم نسبت به تجربه و دانش کشورهای دیگر بی‌توجه باشیم.

وی افزود: علم و دانش حد و مرز نمی‌شناسد. اگر می‌گویم که دانشگاه‌های ما از نظر کمی پیشرفت کرده‌اند به معنی این نیست که هیچ مشکلی نداریم. ما در دانشگاه‌های خود با دو مشکل روبه رو هستیم. نخست اینکه باید کیفیت آموزش را افزایش داده و دیگر اینکه باید از محصول دانشگاه‌ها به درستی در مدیریت کشور استفاده کنیم.

* آمار بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها تاسف‌آور است

رئیس مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام داشت: وقتی می‌بینیم که با سرمایه‌های کلان کشور جوانان و نوجوانان در دانشگاه‌ها تربیت شده و در نهایت آمار فارغ التحصیلان دانشگاهی افزایش می‌یابد، یعنی اینکه در مدیریت کشور به اهداف خود نرسیده‌ایم.

روحانی افزود: بر اساس آمارهای موجود بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در کشور بیکار هستند که بیش از ۷۶۰ هزار نفر آنها دارای مدارک دانشگاهی هستند که این آمار بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها تاسف آور است. مدیران ارشد کشور باید به صورتی برنامه‌ریزی کنند که دانشگاه‌های ما به صورت مستقیم با مراکز کار و تولید و صنعت کشور ارتباط داشته و فارغ التحصیلان به صورت مستقیم وارد بازار کار شوند.

وی تاکید کرد: به طور قطع اگر موفق به تشکیل دولت شوم، این هدف را برای توسعه کمی و کیفی دانشگاه‌ها و بهره‌مند از توان علمی فارغ‌التحصیلان علمی کشور در اولویت قرار خواهم داد. در دولت حداکثر از سال سوم دانشگاه‌ها به مراکز تولیدی، صنعتی و خدماتی و اداری متصل شده و از توان علمی دانشگاهیان به بهترین شکل استفاده خواهد شد.

*تحصیل در دانشگاه‌ها باید کاربردی باشد

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: تحصیل در دانشگاه‌های کشورمان باید کاربردی باشد و دانشجویان و اساتید دانشگاه باید از امکانات لازم برای تحقیق و پژوهش بهره‌مند باشند و نمی‌توان این امکانات را در اختیار دانشگاهیان قرار نداده و از آنها توقع داشته باشیم که همراه دانش روز حرکت کنند.

روحانی تاکید کرد: از سوی دیگر یکی از اقدامات بسیار مهمی که باید در دانشگاه‌های ایران اتفاق بیافتد، رابطه دانشجویان و اساتید با نخبگان علمی کشورهای دیگر است و این کار از چند طریق از جمله ایجاد فرصت‌های مطالعاتی و همچنین بورسیه دانشجویان باید عملی شود.

وی متذکر شد: البته دانشگاهیان ما خود نیز باید همت کنند و پذیرفتنی نیست که دانشجویان و اساتید ما به زبان‌های مختلف تسلط نداشته باشند. این مشکل موجب می‌شود که ما از علم روز دنیا عقب بیافتیم و نتوانیم همراه دانش روز حرکت کنیم.

روحانی در پایان بیان داشت: محیط‌های دانشگاهی کشورمان دارای فضای بانشاط، منتقد، پرشور و فعال است و مسئولان باید به صورتی برنامه‌ریزی کنند که از این توانمندی‌ها برای رفع مشکلات کشور و مدیریت اجرایی بیشتری استفاده صورت گیرد.

چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۲۱:۰۱
کد خبر : 15992
بازدیدها: 143

پاسخی بگذارید »