پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

محمد زارع فومنی:

باید ابعاد واقعی جنگ را منعکس کنیم

danesheroz7 مهر ۱, ۱۳۹۲ ۰
باید ابعاد واقعی جنگ را منعکس کنیم

دانش روز: زارع فومنی : گاهی صرفا به ابعادی نظیر کشته شدن ها بال و پر دادیم و به دیگر ابعاد از قبیل مهر و عطوفت و گذشت و فداکاری چندان نپرداخته ایم

به گزارش دانش روز، همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس مصاحبه ای با محمد زارع فومنی، رئیس ائتلاف اصلاح‌طلبان جوان درباره هشت سال دفاع مقدس ، ترتیب دادیم:

_آغاز هفته دفاع مقدس برای شما یادآور چیست؟

همه ما ایرانی ها با آغاز هفته دفاع مقدس به یاد حماسه ای که جوانان ایرانی افریدند و با خون خودشان ایران را بیمه نمودند میافتیم.آنها به دنیا نشان دادند ایرانی در هر کجا که باشد چه در دفاع مقدس و چه در جاهای دیگر به ایفای نقش خود به خوبی پرداخته است.
جوانان ما جانشان را فدا کردند تا امروز بتوانیم  با آسایش و امنیت در کشور زندگی کنیم که این بزرگترین دستاوردی بود که در طول تاریخ ایران زمین رقم خورده است .جوانان غیور و سلحشوری  که توانستند در دفاع از اسلام و تبعیت از رهبری و ولایت و در اره اهداف نظام ایستادگی کنند و همه ما باید رهرو این عزیزان باشیم.

_شما اقدامات  پس از جنگ در پاسداشت فداکاری ها و سلحشوری ها زا مظلوب ارزیابی میکنید؟

نسبت به این قضایا همواره دو دیدگاه وجود داشته است، اما بی شک  نتوانستیم زحماتشان را آنگونه که لیاقت دارند پاس بداریم . آن عزیزان با در دست گرفتن جان خود در مقابل تجاوز دشمن ایستادند و دفاع کردند و مردم و انقلاب و نظام را بیمه کردند.در طول انقلاب اتفاقاتی فراوانی افتاده است ، دولت های مختلف و تفکرات متفاوتی آمده اند و رفته اند اما به نظر من به آنچه که باید می رسیدم نرسیدیم.آنگونه که امام خمینی و مقام معظم رهبری نیز می خواهند باید به ان نقطه برسیم تا بتوانیم در دنیا حرفهایمان را بزنیم و اسلام ناب محمدی را ترویج بدهیم. ترویج اسلامی که مد نظر رهبر معظم انقلاب امام خمینی بوده است.
به همین دلیل من معتقدم به خوبی نتوانسته ایم حق مطلب دفاع مقدس را ادا کنیم و به نظر می رسد تلاش های صورت گرفته متمرکز نمی باشد و ارزش گمشده ای است که مورد غفلت واقع شده است.

_به نظر شما چه راهکارهای فرهنگی برای نهادینه کردن ارزشهای دفاع مقدس به عنوان انسانی ترین آرمانها در بین نسل جوان و جامعه نیاز به اجرایی شدن دارد؟

جوان امروز را اگر بخواهیم از بعد فرهنگی بسنجیم ،با این حقیقت روبه رو می شویم که کار فرهنگی خاصی صورت نداده ایم که انتظارات فرهنگی ما را براورده کرده باشد.درباره همین دفاع مقدس هرگز نتوانسته ایم ابعاد وواقعی و مختلف جنگ را منعکس کنیم. گاهی صرفا به ابعادی نظیر کشته شدن ها  پرداخته ایم و دیگر ابعاد از قبیل مهر و عطوفت و گذشت و فداکاری و نظم و انضباط و حتی در ان شرایط که سختی های فراوانی وجود داشته پاکیزگی و برنامه ریزی های معنوی و عبادی و حتی تفریحات و ورزش رزمندگان در بحبوحه جنگ نپرداخته ایم. همیشه این خلا وجود داشته و ارزشهای واقعی که در اول انقلاب و دفاع مقدس و این دوران ۱۰ ساله دفاع مقدس بوده است مغفول مانده است.
از بعدهای فرهنگی ضعف های اساسی داریم ، که جوانان ما هنوز با فرهنگ دفاع مقدس آشنایی کامل ندارند. باید در مدارس دانشگاهها و آموزشگاهها فرهنگ دفاع مقدس نهادینه شود ، با صحبت کردن صرف که نمی شود به جوان امروزی حرفی را ثابت کرد و قانع نمود لذا باید همه توان فرهنگی به خدمت گرفته شود تا به آن چه نظام در نظر دارد برسیم.

_ چگونه می توان از مسئله دفاع مقدس  در تشدید اراده جوانان  در عرصه های سیاسی و دیپلماتیک کنونی کشور بهره برد؟

وجود جوانان بسیار مستعد و آگاه موقعیت خوبی را برای ما رقم زده است ، به تعبیر مقام معظم رهبری: جوانان ما جوانانی بسیارپرشور و  با اعتقادی هستند چراغ راه مشخص است. به نظر من اگر مسئولین و دست اندرکاران عرصه های مختلف اجتماعی اعم از فرهنگی و سیاسی و اقتصادی و غیره ، به پتانسیل واقعی جوانان ما اعتماد کنند آنگونه که حضرت امام خمینی در جریان انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس نمودند بسیاری از مشکلات و معضلات حل شدنی است.

_مهم ترین راهکار چیست؟

برداشتن موانعی عدم رشد و شکوفایی استعدادهای جوانان را به همراه دارد بسیار مهم است ، الگو گیری از غرب باید جای خود را به الگوهای اسلامی بدهد.در واقع این مهم ترین مساله است که متاسفانه مسئولین ما از آن غافل شده اند.
فرصت دادن به جوانان هیشه عواقب مثبتی به همراه دارد. مسئولین امروزی با پشتوانه تجربه امروزشان همان جوانان دیروزی بودند.که به عنوان بین نماینده مجلس و حتی پست وزارت  در اوایل انقلاب حضور چشمگیری داشته اند ، هرچند به نظر       می رسد در انتقال تجربه به جوانان که آینده سازان کشور هستند کمی دچار غفلت شده اندمحمد زارع فومنی

 

_در پایان اگر مطلبی هست بفرمایید

جا دارد با آغاز هفته دفاع مقدس  از جوانانی که جانشان را فدای انقلاب کردند یاد کنیم . هرچند گاهی تاسف می خوریم برای آنهایی که فرهنگ دفاع مقدس که موجودیت اصلی آن  فداکاری و عاشورایی بودن است را از یاد برده اند.  به امید روزی که با فرهنگ سازی قوی تر در جهت ترویج فرهنگ ایستادگی و رشادت گام برداریم.

گفتگو : پرتو جغتایی

دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۹
کد خبر : 61817
بازدیدها: 537

پاسخی بگذارید »