چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بان کی مون با رییس گروه تحقیق درباره استفاده ازسلاح شیمیایی درسوریه دیدار کرد

danesheroz اردیبهشت ۹, ۱۳۹۲ ۰
بان کی مون با رییس گروه تحقیق درباره استفاده ازسلاح شیمیایی درسوریه دیدار کرد

نیویورک – بان کی مون دبیرکل سازمان ملل با آکه سلستورم رییس گروه تحقیق سازمان ملل که قرار است برای بررسی گزارش احتمال استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه به آن کشور سفر کند، دیدار و خاطر نشان کرد این گروه تحقیق مستقل بوده و آماده سفر به سوریه می باشد

به گزارش ایرنا بان کی مون پیش از این دیدار که صبح دوشنبه به وقت محلی درمقر سازمان ملل برگزار شد، گفت: من به استقلال و حرفه ای بودن دکتر سلستورم و تیمش اطمینان دارم.

دبیرکل سازمان ملل با اشاره به استقرار گروه تحقیق این سازمان در قبرس اظهار داشت هر چند اعضای این گروه منتظر اعزام به سوریه هستند اما جمع آوری اطلاعات لازم و در دسترس را آغاز کرده اند.

بان کی مون که در جمع خبرنگاران سخن می گفت، تصریح کرد، تلاش می کنیم در این شریط حساس زمانی گروه تحقیق را به منطقه اعزام کنیم.

دبیرکل سازمان ملل با اشاره به اینکه گروه تحقیق سازمان ملل می تواند ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت به سوریه برود، گفت: از مقام های سوری می خواهم که بدون تاخیر و هرگونه پیش شرطی مجوز سفر گروه تحقیق را صادر کنند.

این درخواست در حالی مطرح می شود که ماه گذشته پس از انتشار گزارش هایی درباره کاربرد جنگ افزار شیمیایی در استان حلب سوریه، دمشق رسما از سازمان ملل خواست که وارد عمل شده و یک گروه تحقیق بین المللی به آن کشور بفرستد.

به دنبال این درخواست رسمی، دبیرکل سازمان ملل تصمیم گرفت که هیاتی کارشناسی برای بررسی کاربرد جنگ افزار شیمیایی در حومه حلب تشکیل داده و برای انجام تحقیق و کشف حقیقت روانه آن کشور کند.

ریاست این گروه بر عهده آکه سلستورم دانشمند سوئدی قرار گرفته که در گذشته مشاور آنسکام و کمیسیون خلع سلاح عراق بوده است.

با وجود تشکیل این گروه تحقیق، به دنبال دخالت فرانسه و انگلیس، اعلام شد که این گروه تحقیق باید به مناطق دیگر سوریه نیز اعزام شده تا درباره گزارش هایی درباره کاربرد جنگ افزار شیمیایی تحقیق کند.

دولت سوریه گفته است گروه تحقیق سازمان ملل می تواند در چارچوب معینی به مناطقی که کاربرد جنگ افزار شیمیایی در آن گزارش شده است سفر کرده و دسترسی نامحدود آن برخلاف حاکمیت دولت سوریه می باشد.

دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۵:۳۳
کد خبر : 13596
بازدیدها: 258

پاسخی بگذارید »