چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بانو خدیجه قدیمی ترین واقف زن تاریخ ایران

danesheroz1 دی ۳, ۱۳۹۲ ۰
بانو خدیجه قدیمی ترین واقف زن تاریخ ایران

دانش روز: مشاور امور بانوان سازمان اوقاف و امور خیریه کشور اعلام کرد ۲۵ درصد موقوفات کشور توسط زنان واقف ثبت شده است

 به گزارش دانش روز، معصومه فرزانه با بیان اینکه برگزاری کارگاههای تخصصی با حضور پژوهشگران حوزه های علمیه در دستور کار امور زنان اوقاف در هفته وقف است گفت: این سه کارگاه سوم دی ماه با حضور ۱۳۰ استاد حوزه و دانشگاه برگزار  و  موضوعاتی همچون توسعه و ترویج فرهنگ وقف و قوانین موجود بررسی می شود.

وی افزود: ۵ مهرماه هم جلسه هم اندیشی با اساتید حوزه و دانشگاه در هتل ارم تهران برگزار می شود که هدف از این جلسه موضوع توسعه نقش زنان در فرهنگ وقف است. البته همایش اصلی ما روز ۱۴ دیماه در تالار وحدت با هدف معرفی واقفین و مبلغین و خیرین بقعه ساز فعال زن در عرصه وقف برگزار می شود.

مشاور امور زنان با بیان اینکه امسال سومین همایش تجلیل از زنان واقف کشور برگزار می شود گفت: باید گفت که نه تنها زنان وقفهای بزرگی را داشتند بلکه در وقف هایی که مردان بنیانگذار آن بوده اند تاثیر گذار بودند برای همین کتابی با عنوان زنان نامور عرصه وقف تهیه و تدوین و منتشر شده است.

فرزانه اظهار داشت: قدیمی ترین موقوفه ای که یک زن به ثبت رسانده مربوط به خانم خدیجه خواجه بدیعی است که در سال ۵ هجری قمری یک قنات را در قزوین به ثبت رسانده که این قنات به دو محله آب رسانی می کرده است. به جرات می توان گفت که ۲۵ درصد موقوفات کشور به نام زنان ثبت شده است.

 

 

منبع: مهر

 

سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۲ - ۰۹:۲۲
کد خبر : 82156
بازدیدها: 408

پاسخی بگذارید »