پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بانوی ایرانی، جایزه ویژه انجمن ریاضی امریکا را برد

danesheroz دی ۲۶, ۱۳۹۱ ۰

خانم مریم میرزاخانی، دانش آموخته ی دانشگاه صنعتی شریف و استاد فعلی دانشگاه استنفورد آمریکا، به عنوان برنده‌ جایزه ستر (Satter Prize) انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳ معرفی شده است

این جایزه را انجمن ریاضی آمریکا هر دو سال یک بار به زنانی که دستاورد ریاضی مهمی داشته باشند اهدا می‌کند.

مریم میرزاخانی، متولد ۱۳۵۶، لیسانس خود را در سال ۱۳۷۸ از دانشکده ریاضی دانشگاه شریف و ۵ سال بعد دکتری خود را از هاروارد گرفت.

او در دانشگاه پرینستون به پژوهش مشغول شد. دانشگاه استنفورد او را از بدو استخدام و در ۳۱ سالگی به عنوان استاد تمام استخدام کرد.

در سال ۱۹۹۹ میلادی موفق به پیدا کردن راه حلی برای یک مشکل ریاضی شد که بسیاری را به دام انداخته بود: محاسبه حجم های فضایی منحنی هندسی.

در سال ۲۰۰۵ ریاضیدان ۲۹ ساله ایرانی به عنوان یکی از ده مغز برتر در چهارمین نشست «۱۰ برلیان» نشریه Popular Science در آمریکا مورد تقدیر قرار گرفت و دانشگاه«پرینستون»، به او لقب سد شکن داد. و مریم از همه کوچیکتر بود.

در سال های ۷۳ و ۷۴ از مدرسه‌ فرزانگان تهران طلای المپیاد ریاضی کشوری، و سپس در سال ۱۹۹۴ در المپیاد جهانی ریاضی هنگ کنگ با ۴۱ امتیاز از ۴۲ امتیاز مدال طلای جهانی گرفت.

سال بعد در المپیاد جهانی ریاضی کانادا با ۴۲ امتیاز از ۴۲ رتبه اول و طلای جهانی را به دست آورد.

در نخستین روزهای سال ۲۰۰۹ جایزه ی ویژه ی پیشرفت ریاضیات محض رو که هر ۴سال یک بار اعطا می شود در آخرین نشست انجمن ریاضی آمریکا بدست اورد.

جیمز کارلسون از انستیتو ریاضیات کلی (Clay Mathematics Institute) می گوید: میرزاخانی در یافتن ارتباطات جدید، عالی است. وی می تواند به سرعت از یک مثال ساده به دلیل کاملی از یک نظریه ژرف و عمیق برسد.

او از جمله بازماندگان سانحه سقوط اتوبوس حامل نخبگان ریاضی دانشگاه صنعتی شریف به دره در اسفندماه ۷۶ است.

این حادثه تاسف بار در جاده اهواز تهران اتفاق افتاد و طی آن شش تن از دانشجوی نخبه ریاضی دانشگاه صنعتی شریف شامل آرمان بهرامیان، رضا صادقی( دو مدال طلای المپیاد جهانی) ، علیرضا سایه بان و علی حیدری، فرید کابلی، دکتر مجتبی مهرآبادی و یک دانشجوی دانشگاه تهران (مرتضی رضایی) که اغلب از برگزیدگان المپیادهای ملی و بین المللی ریاضی بودند در اوج بالندگی و شکوفایی علمی ناباورانه، جان باختند. روحشان شاد.

مریم میرزاخانی و رویا بهشتی زواره، کتاب نظریه اعداد را در ایران از خود به جا گذاشته اند که در دوره ی تابستانی المپیاد ریاضی کشور تدریس می شود.

فرارو این موفقیت بزرگ را به تمامی ایرانیان تبریک می گوید و آرزو می کند ایران، به دست ایرانیان غیور داخل و خارج کشور، مسیر رشد و بالندگی همه جانبه را با سرعتی فزاینده طی کند.

سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۱ - ۱۲:۲۱
کد خبر : 4168
بازدیدها: 274

پاسخی بگذارید »