شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

جایگاه بانوان در مدیریت آموزش و پرورش:

بانوان شایسته آموزش و پرورش کجا هستند؟

danesheroz1 آذر ۴, ۱۳۹۲ ۰
بانوان شایسته آموزش و پرورش کجا هستند؟

دانش روز: آیا بانوی شایسته ای در میان فرهنگیان نیست؟ آیا وقتی صحبت از شایسته سالاری می شود، باید بانوان را نادیده گرفت؟ اصلاً معیار شایسته بودن در وزارت آموزش و پرورش چیست؟

 به گزارش دانش روز، دستگاه تعلیم و تربیت کشور روزهای پرتلاطم انتصابات را می‌گذراند و پست‌های کلیدی مهمترین و زیربنایی‌ترین وزارتخانه کشور این روزها در حال سپرده‌ شدن به افراد جدید است.

اما در انتصابات وزیر آموزش و پرورش، زنان چه نقشی دارند و چقدر به حضور آنها توجه شده است؛ فرشته حشمتیان رئیس سابق سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی و خانواده آموزش و پرورش، عنوان کرده است که «قریب ۶۰ درصد جمعیت تشکیل‌دهنده فرهنگیان، زنان هستند»؛ ضمن اینکه حضور دانش‌آموزان دختر و پسر در جمعیت ۱۲ میلیونی دانش‌آموزی کشور تقریباً برابر است.

در دوره وزارت حمیدرضا حاجی بابایی، معاونت آموزش ابتدایی در سطوح مختلف به بانوان سپرده شد؛ در کنار آن رئیس سازمان استعدادهای درخشان و سازمان مدارس غیر دولتی و مشارکت‌های مردمی نیز از بانوان بودند.

* فانی: از خانم‌های شایسته حتماً در مدیریت ها استفاده می‌کنیم

علی‌اصغر فانی، در دوره سرپرستی خود در پاسخ به این پرسش که «آقای حاجی بابایی وزیر سابق آموزش و پرورش، در معاونت آموزش ابتدایی از بانوان استفاده کردند؛ آیا این رویکرد ادامه خواهد داشت؟ آیا بانوان همچنان مسئولیت آموزش ابتدایی را بر عهده‌ می‌گیرند؟»، گفت: «اگر شایستگی‌ها باشد، خانم‌ها نسبت به آقایان اولویت دارند؛ منتها نباید اینگونه برخورد کنیم که فقط خانم‌ها باشند؛ ببینیم آن کسی که می‌خواهد مسئولیت را اجرا کند آیا کفایت کار را دارد؟ به هر حال شعار آقای دکتر روحانی شایسته سالاری است؛ آنجایی که در شرایط یکسان، خانم‌ها می‌توانند آن کار را انجام دهند، اولویت دارند به خصوص در دوره ابتدایی؛ اما اینکه بگوییم حتماً از بین خانم‌ها استفاده شود، اینگونه نیست».

وی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه «یعنی ممکن است در دوره متوسطه هم از خانم‌ها استفاده شود؟»، افزود: «بله، قبلاً هم داشتیم؛ آن دوره که من در معاونت متوسطه بودم مثلاً معاون متوسطه استان آذربایجان غربی، یک خانم بود؛ خیلی هم توانمند بود فلذا مبنا را شایستگی بگذاریم نه جنسیت».

فانی در واکنش به این جمله که «پس می‌توانیم امیدوار باشیم که در رأس ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها نیز خانم‌ها حضور داشته باشند؟»، ادامه داد: «بله، از خانم‌های شایسته حتماً استفاده می‌کنیم».

* معیار شایسته بودن در وزارت آموزش و پرورش چیست؟

انتصاب یک آقا در پست معاونت آموزش ابتدایی موضوعی دور از ذهن نبود چرا که وزیر آموزش و پرورش بر این نکته که فقط بانوان در رأس معاونت آموزش ابتدایی قرار نمی گیرند، تأکید داشت اما همان زمان نیز اما و اگری وجود داشت و آن هم حضور بانوی شایسته بود.

سوال اینجاست آیا بانوی شایسته ای در میان فرهنگیان نیست؟ آیا وقتی صحبت از شایسته سالاری می شود، باید بانوان را نادیده گرفت؟ اصلاً معیار شایسته بودن در وزارت آموزش و پرورش چیست؟

زنان طی سال های گذشته در عرصه های مختلف، خود را نشان داده اند و دیگر بانوان را نمی توان در عرصه های برتر علمی، فرهنگی، سیاسی و ورزشی و … نادیده گرفت.

آنچه مسلم است در آموزش و پرورشی که بیش از نیمی از جمعیت را بانوان تشکیل می دهند، توجه به این قشر و انتخاب آنها تأثیر گسترده ای نیز در نظام تعلیم و تربیت دارد و به نظر می آید آقای وزیر می تواند در انتخاب های خود، زنان برجسته را مد نظر قرار دهد.

البته ناگفته نماند شناسایی و پیگیری برای انتخاب افراد شایسته نیازمند زمان است و از وزیر باتجربه وزارت آموزش و پرورش توقع این است که در این راستا گام بلندی را بر دارد.

منبع: فارس

دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۰
کد خبر : 75922
بازدیدها: 310

پاسخی بگذارید »