پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بالون‌های اینترنتی

danesheroz تیر ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
بالون‌های اینترنتی

دانش روز : گوگل پروژه ی جدیدی در دست دارد و آن این است که با بالون ها، نسل جدیدی از اینترنت را به وجود بیاورد. این پروژه در رده ی پروژه های محرمانه Google X قرار داشت!

به گزارش دانش روز ، اتفاقات زیادی در Geraldine نمی افتد، یک جامعه کوچک کشاورزی در قلب جزیره جنوبی نیوزیلند، تقریبا ۸۵ مایل دورتر از Christchurch. بنابراین وقتی هایدن مک کنزی، کشاورز نسل چهارمی آنجا روز سه شنبه تلفن را برداشت و به همکاری در یک پروژه سری دعوت شد – پروژه ای که حتی تا زمان امضای تعهد سکوت و رازداری هم چیزی از آن نمی دانست – او و همسرش آنا متوجه شدند که اتفاقات بزرگی در حال رخ دادن هستند. بعدازظهر همان روز دو مرد وارد خانه رعیتی گرم و صمیمی آنها شدند و یک دیوایس عجیب قرمز رنگ که تا حدودی شبیه به یک چراغ روشنایی بود را روی پشت بام خانه آنها نصب کردند و رفتند.

 

این تنها خود همان مردان بودند که وقتی روز بعد به آن خانه بازگشتند فاش کردند که ماجرا از چه قرار است. درون آن توپ قرمز رنگ یک آنتن قرار داشت که اینترنت را در دسترس مک کنزی ها قرار می داد. این آنتن به صورت سفارشی طوری طراحی شده بود که با آنتن دیگری ارتباط برقرار کند که در حدود ۶۰ هزار پا بالاتر از سطح دریا و در استراتوسفر در حال پرواز بود. آنتنی در یک بالن نیرو گرفته از انرژی خورشیدی.

 

بالون‌های اینترنتی

 

ضمنا این مردان برای گوگل کار می کردند.

 

این ایده واقعا هم عجیب به نظر می رسد، حتی برای خود گوگل – به همین خاطر است که اسم این پروژه را Loon گذاشته اند که به معنی آدم کودن و ابله است. اما با این حال اگر این ایده به واقعیت تبدیل شود، صدها و شاید هزاران بالون در اطراف کره زمین می توانند حدود ۵ میلیارد انسان ناآشنا با اینترنت را به این شبکه متصل کنند و آنها را به دانش و فناوری روز تجهیز کنند و زندگی آنها را ساده تر کنند.

 

گوگل در Christchurch این پروژه را برای عموم شرح داد و علاوه بر آن قرار بر آن شد که ۵۰ نفر در Christchurch در فاصله ۱۲ مایلی از بالون ها این فناوری را تست کنند و بررسی کنند که آیا می توانند به اینترنت متصل شوند یا خیر. مک کنزی ها امیدوار بودند جزو اولین افرادی باشند که این پروژه را آزمایش می کنند.

 

 

پروژه Google Loon حدود دو سال پیش و به موازات پروژه بزرگ گوگل یعنی Google X آفریده شد. Rich DeVaul، متخصص فناوری های پوشیدنی که پایان نامه اش در دانشگاه MIT در مورد عینک های حافظه ای یا Memory Glasses بود اخیرا از حرفه ای سری در شرکت اپل به گوگل پیوسته تا به یک « ارزیاب سریع » تبدیل شود. طبق قرارداد وظیفه او پیدا کردن ایده های عجیبی است که ممکن است عملی شوند و یافتن دلایلی که ممکن است باعث شوند آن ایده های عجیب عملی نشوند. Astro Teller، کسی که در کنار یکی از موسسان شرکت گوگل یعنی Sergey Brin آزمایشگاه های گوگل را مدیریت می کند می گوید « وظیفه ما در Google X این است که با تمام سرعت ممکن یک پروژه را با شکست رو به رو کنیم .»

 

در ابتدا، برقراری ارتباط اینترنتی با استفاده بالون های در حال پرواز ایده ای به نظر می رسید که خیلی راحت می توان آن را غیرممکن دانست و فراموشش کرد. مشکلات واضح و زیادی بر سر راه این پروژه قرار داشت از جمله محدودیت های موجود برای بالون ها. هیچ کس نمی توانست نیرو و کنترلی که گوگل در پرواز های بلند مدت بالون هایش نیاز داشت را فراهم کند.

 

بالون‌های اینترنتی

 

DeVaul ایده ای بر مبنای «رانش متغیر» داشت – هدایت بالون ها با افزایش ارتفاع برای یافتن بادهایی که در جهت صحیح و مورد نظر می وزیدند. گوگل که در امر محاسبات مهارت خوبی دارد می توانست از حجم عظیم اطلاعات هواشناسی استفاده کند تا جریانات باد در استراتوسفر را محاسبه کند. بعد از هفته ها سعی و تلاش ناموفق DeVaul هنوز هم نا امید نشده بود و به ایده عجیب خودش فکر می کرد.

 

در آگوست سال ۲۰۱۱، DeVaul و همکارانش در دره مرکزی کالیفرنیا آزمایشاتی بر مبنای این پروژه انجام دادند. آنها یک بالون دست ساز را به همراه یک کامپیوتر لینوکس به هوا می فرستادند و سپس  سوار بر خودروی سوباروی خود DeVaul در جاده ها می راندند تا پیش از اینکه بالون از مسیر منحرف شد یا به زمین بخورد، سیگنال ها را دریافت و ذخیره کنند. اکثر آزمایشات شکست خوردند اما DeVaul به هیچ وجه حاضر نبود این ایده را رها کند. همکارانش نیز به این موضوع اعتراف کردند که او بسیار سخت کوش بود و با شکست ناامید نمی شد.

 

در اوایل سال ۲۰۱۲ این پروژه شکل جدی تری به خود گرفت و یک مدیر جدید هم پیدا کرد. DeVaul ترجیح داد به جای مدیریت به مسائل فنی بپردازد و کمک کرد تا این پروژه مدیریت جدیدی داشته باشد، یعنی Mike Cassidy، یک مهندس جست و جو که پیش از پیوستن به گوگل چندین شرکت را تاسیس کرده بود. Cassidy تیم خودش را با مهندسان شبکه، دانشمندان نقشه کشی، متخصصان انرژی و نیرو و همین طور چند مامور نظامی سابق که پیش از این در مناطق بیابانی توانایی های خود را به نمایش گذاشته بودند تشکیل داد (گفته می شود این ماموران برای پیدا کردن بالون ها پس از سقوط در بیابان ها به کار گرفته شدند.

 

بالون‌های اینترنتی

 

هر چند وقتی بالون به زمین برخورد می کرد اگر یک فرد محلی آن را پیدا می کرد و متعجبانه آن را بررسی می کرد یک پیام را می یافت که نوشته شده بود «آزمایش بی خطر علمی». او سپس می توانست با تماس با شماره ای که در این پیام ذکر شده بود بالون را پس دهد و جایزه ای دریافت کند).

 

وقتی کم کم روشن شد که گوگل به بالون های بیشتری احتیاج دارد و بالون های دست ساز نه کافی هست و نه به صرفه، Cassidy تصمیم گرفت با Revan Aerostar همکاری کند، شرکتی که برای ناسا بالون های هواشناسی می سازد.

 

اکنون که بسیاری از شرکت های رقیب گوگل به دنبال رقابت با محصولات گوگل هستند، گوگل اما به فکر ایده های بزرگتری مثل گوگل گلس و ماشین های بدون نیاز به راننده و پروژه لون هست تا دنیای فناوری را از جنبه های مختلف متحول کند. گوگل ایده های بزرگی در ذهنش دارد که البته باید دید بالاخره با موفقیت عملی می شوند یا خیر.

پنجشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۶
کد خبر : 34394
بازدیدها: 229

پاسخی بگذارید »