دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

روزهای پایانی پرداخت یکسان یارانه نقدی

بالاخره تکلیف یارانه نقدی و سبد کالایی چه خواهد بود؟

danesheroz دی ۱۵, ۱۳۹۲ ۰
بالاخره تکلیف یارانه نقدی و سبد کالایی چه خواهد بود؟

دانش روز : هنوز از یادها نرفته است که حسن روحانی در روز ارائه گزارش ۱۰۰ روزه به مردم در تلویزیون تلویحا اعلام کرد

به گزارش دانش روز ،هنوز از یادها نرفته است که حسن روحانی در روز ارائه گزارش ۱۰۰ روزه به مردم در تلویزیون تلویحا اعلام کرد به این دلیل یارانه نقدی پردرآمدها هنوز حذف نشده است که دولت راهکار مناسبی که دخالت در زندگی خصوصی مردم نباشد برای شناسایی پردرآمدها نیافته است.

حالا اما وزیر امور اقتصادی و دارایی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها خبر داده و گفته: با اجرای این فاز علاوه بر اینکه قیمت حامل‌های انرژی افزایش می‌یابد، پرداخت یارانه نقدی به همه اقشار مردم نیز مساوی نخواهد بود، ضمن اینکه نوسانات اخیر بازار ارز طبیعی است.

این در حالی است که پنجم آذر ماه رئیس‌جمهور از اختصاص دو بسته کالایی برای اقشار کم‌درآمد تا پایان امسال خبر داد ه بود و اعلام کرده بود  که کارمندان دولت نیز جزو این اقشار کم‌درآمد محسوب می‌شوند که در کنار یارانه نقدی این کمک را دریافت می‌کنند. البته وی از بیان جزئیات این سبد کالایی امتناع کرد و گفت که زمان و مقدار این دو بسته کالایی بعدا اعلام می‌شود.

سبد کالایی که حالا توجه بسیاری از اقشار نیازمند را جلب کرده و این خانوارها منتظرند تا ببینند این سبد کی به دست آنها می رسد که البته دولتی ها هنوز پاسخ روشنی به این سوال نداده اند.

همین چند روز پیش بود که وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان مجری طرح اعلام کرد، هنوز مصوبه اختصاص سبد کالایی به آنها ابلاغ نشده و نمی‌تواند درباره جزئیات آن پاسخگو باشد و از سوی دیگر محمد باقر نوبخت، سخنگوی اقتصادی دولت نیز ارائه جزئیات درباره سبد کالایی را برعهده این وزارتخانه گذاشت.

در آن روزها اما نوبخت همچنین از تأمین ریالی این سبد کالایی و همچنین ارائه آن در بهمن و اسفند ماه خبر داد و در این‌باره اظهار کرد که معاونت برنامه‌ریزی تامین‌کننده منابع مالی برای سبد کالایی است و پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده و در اختیار تهیه‌کنندگان این سبد قرار داده است.
حالا اما با از راه رسیدن زمستان و نزدیک شدن بهمن ماه، معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت از اعتبار هزار میلیارد تومانی برای دو سبد کالایی خبر داده و گفته: نحوه توزیع این کالاها به جامعه هدف براساس نظام الکترونیک هدفمندی یارانه‌هاست.

حسن یونس‌سینکی در پاسخ به این سوال که اعتبار در نظر گرفته شده برای دو سبد کالایی چقدر است، گفته: رقمی در حدود هزار میلیارد تومان برای دو سبد کالایی در نظر گرفته شده است.وی افزود: این دو سبد در بهمن‌ و اسفندماه سال جاری به کارکنان دولت، مستمری‌بگیران دولت، مستمری‌بگیران تامین اجتماعی، بازنشستگان لشکری، بازنشستگان کشوری، سازمان بهزیستی، کارگران، کمیته امداد، خبرنگاران و دانشجویان متاهل تخصیص می‌یابد.

وی افزوده: سبد اول شامل برنج، روغن، پنیر، تخم‌مرغ و مرغ و ترکیب سبد دوم ممکن است مقداری تغییر کرده یا مشابه همین سبد باشد.

وی ادامه داده : یکی از دغدغه‌های رئیس‌جمهور این است که تا پایان سال هیچ کالای اساسی گران نشود و این تکلیفی است که از سوی رئیس‌جمهور برای ما تعیین شده و ما آن را به عنوان یک سرمشق برای خود قرار داده‌ایم.

سینکی همچنین گفته: جامعه هدف دو سبد کالایی ۱۴ تا ۱۵ میلیون نفر هستند.
حالا نیز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه در حال شناسایی کارگران بدون قرارداد هستیم تا آنها هم سبد کالا بگیرند گفته: طبق آخرین بررسی‌ها در کارگروه ویژه مقرر شده که سبد کالا حتی المقدور روی کارت‌های بانکی مشمولین پرداخت شود.
علی ربیعی با اشاره به ارائه سبد کالای حمایتی از سوی دولت گفته: در حال شناسایی آن دسته از کارگرانی هستیم که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند تا از سبد کالای حمایتی دولت برخوردار شوند.

وی ادامه داده: پیرو مصوبه هیئت وزیران در راستای سیاست‌های حمایتی دولت از برخی اقشار جامعه، سبد کالایی با اقلام مشخص تعریف شده و طبق مصوبه افراد مشمول دریافت این سبد کلیه افراد شاغل و بازنشسته کشوری، لشکری، کارگران مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی، روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و هنرمندان هستند.

ربیعی همچنین بیان کرده: نحوه اعطای سبد کالای حمایتی دولت در کارگروهی با حضور نمایندگان وزارت کار و سایر وزارتخانه‌ها در حال بررسی و پیاده سازی است و طبق آخرین بررسی‌های این کارگروه مقرر شده است که این سبد حتی المقدور روی کارت‌های بانکی مشمولین طراحی شود.
به این ترتیب باید منتظر ماند و دید با متفاوت سازی یارانه ها تکلیف سبد کالایی چه خواهد بود؟

یکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۳
کد خبر : 85228
بازدیدها: 280

پاسخی بگذارید »