سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

باغ‌ وحش شکسته!

danesheroz1 آبان ۹, ۱۳۹۲ ۰
باغ‌ وحش شکسته!

دانش روز: «باغ وحش شیشه ای» اولین اثر موفق تئاتری «تنسی ویلیامز» بوده است. اما بر خلاف اکثر کارهای بعدی اش، یک سلسله از برخوردهای تندی که به خشونت منجر می شود نبوده بلکه تصویری است از انسان های تنهایی که قادر به ایجاد ارتباط نیستند و از هم و از جامعه جدایند و در نهایت به نظر می رسد که تنها در جهان رها گشته اند

 به گزارش دانش روز، چیزی که داستان را به هم متصل می سازد، طرح داستان یا شخصیت نیست، بلکه خاطراتی است که تام (پسر خانواده) از اتفاقات گذشته به یادش مانده است. او به درام از طریق زبان و تصویر، نظم و ترتیبی سمبولیک می دهد.
در این اثر، نه از راه تلاش دراماتیک، بلکه از طریق قدرت اشاره ای ِ نور، موسیقی و حفظ فاصله ی قصه گو و -همان طوری که در متن اصلی آمده- استفاده از تصاویر می تواند راهی رسا تر برای فرم کلام تئاتری باشد.

باغ وحش شیشه ای ِ لورا، به خودی خود واضح ترین سمبول سازمان یافته ای است که دنیای شکننده ی لورا ( دختر خانواده ) و جستجویش برای زیبایی را مجسم می کند. این مجموعه به طور حساس تعویضات نوری را ثبت و در برابر سختی ها و نلملایمات دنیای واقعی ایستادگی می کند. بنابراین به آسانی هم می تواند در هم بشکند.

اسب تک‌ شاخ می تواند هدیه ای به جیم (که انتظار و حضورش شکل دهنده ی نمایش است) باشد. زمانی که آن یگانه نشانه ی افسانه ای (شاخ) از بین می رود، در لحظه ای، وهم و خیال در طلب ِ نزدیک شدن به واقعیت نافرجام مانده و در پایان متلاشی می شود. در اینجا، کنایه های اشارات تصویری بسط و توسعه می یابند. با توجه به تفسیر رویایی آماندا (مادر خانواده) از عشق شاعرانه و یک گذشته ی خیالی، چطور ملاقات خواستگار می تواند جز شکست چیز دیگری باشد؟!
سوسوی نور شمع در صحنه ی گفتگوی جیم با لورا برای حفظ و نگهداری آن خیال کافی نبوده و در پایان آن صحنه، این خیالات سرنگون شده و ما را در تاریکی مطلق می گذارند.

ولی «باغ وحش شیشه ای» از داستانی تند و تلخ و از خیالات باطل و ناامیدی در زندگی شخصیت های کوچکش فراتر رفته و با توجه به زمان نگارش آن (سال ۱۹۳۹ میلادی)، «ویلیامز» برای رسیدن و انگشت گذاردن بر روی مسائل اجتماعی و حتی فجایع روحی، دست از تعمق فردی بر می دارد. او تنها زندگی وهم آلود خانواده ی «وینگفیلد» را توصیف نمی کند، بلکه از جامعه ای می نویسد که بیشتر افراد آن در موقعیتی مشابه قرار دارند. خاطرات فجایع اجتماعی، چون زنجیری درام را به هم متصل کرده و زندگی افراد را در پرده های بزرگتر منقش نموده است. رمز ماندگاری اثر هم بی گمان همین است.

منبع:مفاآنلاین

پنجشنبه ۹ آبان ۱۳۹۲ - ۱۷:۵۰
کد خبر : 71055
بازدیدها: 314

پاسخی بگذارید »