سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بازی تخته نرد و آسیب هایی که متوجه جامعه و شخص می شود

danesheroz1 دی ۱۵, ۱۳۹۲ ۰
بازی تخته نرد و آسیب هایی که متوجه جامعه و شخص می شود

دانش روز: بازی نرد از جمله بازیهایی است که در سالهای گذشته در کشور بسیار رایج شده، در حالیکه این بازی می تواند آسیب های زیادی برای جامعه به همراه داشته باشد

به گزارش دانش روز، به طور کلی بازى با هر چیزى که مکلّف تشخیص دهد از آلات قمار است و یا در آن شرط بندى شود به هیچ وجه جایز نیست.

از دلایل حرام بودن آلات قمار این است که وقتی کسی با ابزار قمار مأنوس شد، کم‏ کم حریم ها شکسته می‏ شود، نفس انسان موجود عجیب، پیچیده و سرکشی است و ابتلا به این گونه مسائل، آدمی را در ورطه هولناک انحراف می‏ اندازد.

قرآن کریم می فرماید: «وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبین؛ از گام های شیطان پیروی نکنید همانا او برای شما دشمن آشکاری است». شیطان به تدریج انسان را به گناه می کشاند و گام به گام به سوی معصیت و گناه پیش می برد.

شیطان در مرحله اول انسان را وادار به دیدن آلات قمار می کند، سپس نفس و شیطان انسان را وادار به برداشتن گام های بعدی برای انجام گناه کرده، یعنی فرد وارد بازی با قمار شده و قبح گناه قمار در نظر او از بین می رود.

از این رو، سرگرمی با آلات قمار به تدریج انسان را به قمار می کشاند، برای این که انسان از آلودگی به گناه قمار دور بماند و آثار نامطلوب در روحش پیدا نشود، فرموده اند که از سرگرمی به آلات قمار هم پرهیز کنید.

مراجع تقلید نیز جملگی بازی با آلات قمار را حرام برشمرده و به هیچ وجه آن را جایز نمی دانند که در مورد تخته نرد نیز فتاوای آنها به همین ترتیب است.

متأسفانه مدتی است که این پدیده در میان مردم و اصولا در بین بعضی از مغازه داران رایج شده است، و شاید به عنوان یک بازی و سرگرمی و در میان جوانترها به عنوان یک کلاس وفرهنگ به آن نگاه می شود چیزی که از فرهنگ مذهبی و سنتی جامعه به دور است.

این قضیه شاید در ظاهرمسئله بی اهمیتی به نظر برسد اما این قبیل مسائل به مرور زمان اثر خود را نشان می دهد.

متأسفانه مسئولین از کنار این قضا به راحتی عبور می کنند و بحث امر به معرف و نهی از منکر در جامعه کم رنگ شده که بعضأ مشاهده می شود داخل مغازه ها و حتی پیاده رو بسیاری از افراد به این بازی مشغول هستند.

یادآوری این نکته در اینجا ضروری است  که انجام یک فعل حرام و تظاهر به آن در جامعه و حریم اجتماعی مردم جرم محسوب شده و قانونگذار برای این مورد مجازات تعیین کرده و انتظار می رود که مسئولین، بخصوص نیروی انتظامی، اصناف و حتی مسئولین فرهنگی برای حل این مشکل کاری انجام دهند.

منبع: دانا

یکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۲ - ۱۵:۴۱
کد خبر : 85279
بازدیدها: 355

پاسخی بگذارید »