پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بازگشت نخبگان افغانی برای آبادانی کشور افغانستان

danesheroz1 مهر ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
بازگشت نخبگان افغانی برای آبادانی کشور افغانستان

دانش روز: استاندار البرز با بیان اینکه اشغالگران غربی تا سال ۲۰۱۴ خاک افغانستان را ترک خواهند کرد؛ گفت: نخبگان و فرهنگیان افغانستان باید برای آبادانی افغانستان اداره امور کشورشان را در دست گیرند

به گزارش دانش روز، سیدطاهر طاهری در نشست نخبگان پناهنده ، نخبه پروری و رسالت ایشان در بازسازی افغانستان که در محل هتل گاجره دیزین استان البرز با حضور مقامات کشوری تشکیل شده بود، کشور افغانستان را نقطه تلاقی فرهنگها و در مسیر جاده ابرایشم به عنوان سرزمینی با موقعیت حساس تاریخی و ژئوپولوتیک همواره مورد طمع بیگانگان بوده و در طول تاریخ پر فراز و نشیب خود همواره مورد تاخت و تاز بیگانگان قرار داشته است و این مسئله از مردم افغانستان مردمی سخت کوش، شجاع و دلاور ساخته است به نحوی که این ملت ضرب المثل میهن دوستی و دفاع از سرزمین آباء و اجدادی خویش است.

وی رشادت های این ملت غیور در برابر ابر قدرت اتحاد جماهیر شوروی در قرن بیستم را به عنوان مصداقی از رشادت طلبی های آنان  در مقابل ارتش سرخ دانست.

نماینده عالی دولت در استان البرز ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در راستای ایفای وظیفه خطیر خویش با گشودن  مرزهای خود به روی میلیون ها آواره و پناهنده افغان وظیفه همسایگی و میهمان نوازی را به نحو احسن به جا آورد و این موضوع مورد تأیید و تصدیق همه وجدانهای بیدار و سازمانهای بین المللی ذیربط می شود.

مهندس طاهری یادآور شد: دولت و ملت  ایران در مقطعی از زمان، در حالی که خود درگیر جنگ تحمیلی و ناخواسته با رژیم بعثی صدام و انبوه حامیان منطقه ای و بین المللی بود اما به دلیل هجوم ارتش تا به دندان مسلح سرخ شوروی به سرزمین های یک کشوراسلامی و بر اساس آموزه های دینی و مشترکات تاریخی ،فرهنگی ، قومی و نژادی و زبانی و به حکم انسانیت و اسلامی خویش  سخاوتمندانه مرزهای خود را به روی امواج انسانهای بی پناه گشود و آغوش گرم ملت ایران مإمن و مإوای میلیون های افغانی هم دین ،هم زبان و هم نژاد گریخته از ظلم و ستم کمونیست ها شد.

مرزهای ایران بسیاری از درهای پیشرفت را به روی اتباع افغانی گشود

وی ادامه داد:دولت و ملت ایران در این شرایط با سخاوت و گشاده دستی فراوان آغوش خویش را به روی امواج میلیونی جمعیت های مورد ظلم و تجاوز رژیم اجنبی و کافر گشودند و به شهادت تاریخ و وجدانهای بیدار و منصف جهان با وجود مشکلات فراوان خود و انبوه سنگ اندازی های استکبار بین المللی  در مسیر انقلاب، اسکان و خدمت به انبوه این آوارگان از چیزی فروگذار نکردند تا آنجایی که صدها هزار نفر از این آوارگان همچون سایر آحاد ملت ایران از نعمت آموزش ، تعلیم و تربیت ، واکسیناسیون ، بهداشت و درمان ، مسکن، تغدیه و اشتغال بهره مند شدند و بسیاری از آنان عالی ترین مدارج دانشگاهی را نیز طی نمودند که شرکت کنندگان در این همایش نیز نمایندگانی از خیل عظیم تحصیل کردگان و نخبگان کشور افغانستان  هستند.

زمان بازگشت  نخبگان افغانی فرا رسیده است
استاندار البرز در ادامه سخنان خود رسالت امروز نخبگان افغانستان را نیز محور کلام خود قرار داد و گفت:  امروز نیز بیش از سی سال پس از آن واقعه  با شکست مفتضحانه ارتش سرخ و با پایان یافتن جنگهای داخلی و با وجود برقراری امنیت نسبی و دولتی مورد حمایت بین الملل، این جمعیت عظیم و تحصیل کردگان و نخبگان افغانی به حکم عقل سلیم، خردو  منطق می بایستی به سرزمین خود مراجعت و فعالانه در فرایند بازسازی وآبادانی آن مشارکت کنند.
سالانه ده ها هزار افغانی در ایران فارغ التحصیل می شوند
سیدطاهر طاهری عنوان کرد: واقعیت آن است که در عین بی ادعایی خلوص نیت در طی سالهای مدید جنگ با اجنبی و نیز جنگ داخلی در افغانستان هر ساله بالغ بر صدها دانش آموز افغانی از نعمت  تحصیل در مدارس ایران برخوردار بوده و دهها هزار دانشجوی افغانستانی از دانشگاه های ایران فارغ التحصیل شده اند.

وی افزود: این سرمایه عظیم انسانی امروزه باید به عنوان سنگ بنا و موتور محرکه بازسازی و پیشرفت افغانستان  قرار گیرد تا این نیروی انسانی تحصیلکرده ، نخبه و کارآمد الفبای توسعه در کشوری همچون افغانستان به حساب آید.

 ۴هزار دانشجوی افغان در مدارس و دانشگاه های ایران مشغول به تحصیل اند

استاندار البرز با ذکر آماری بیان کرد:  بر اساس آمار موجود در حال حاضر بیش از ۳۰۰ هزار دانش آموز و ۴ هزار دانشجوی افغان در مدارس و دانشگاه های ایران مشغول به تحصیل هستند و بر اساس خوش بینانه ترین برآورده ها مجموع اتباع افغانستانی مجاز و غیر مجاز ساکن در کشور ۳ میلیون نفر معادل ۹۴ درصد کل پناهندگان خارجی تخمین زده می شود.

وی افزود: این درحالی است که جمعیت در ۹۲ کشور مستقل جهان با همه نظامات اداری ، دولتی و ساختارهای گوناگون کمتر از ۳ میلیون نفر است.

روزانه بیش از ۳ هزار بیکار افغانی پناهجوی ایران می شوند

سید طاهر طاهری ادامه داد: بر اساس آمار دیگری روزانه بیش از ۳ هزار پناهجوی بیکار افغانستان در جستجوی کار و درآمد به صورت غیر قانونی از خطوط مرزی به عمق اراضی کشور راه یافته و اقامت و اشتغال می یابند.

وی افزود: گرچه حضور نیروی کار افغانی در ایران یک فرصت و نعمت محسوب می شود ولی برآوردها نشان از آن است که هم اکنون یک میلیون و هشتصد هزار فرصت شغلی در ۱۷ استان کشور در اختیار افغانی ها است به نحوی که طی سال ۲۰۱۱ میلادی این جمعیت ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار ارز از جمهوری اسلامی خارج نموده است.

استاندار البرز گفت: این رقم آنگاه معنای حقیقی پیدا می کند که بدانیم بودجه کل دولت  افغانستان در همان سال ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده است.

شایان ذکر است در این همایش معاون پژوهشی اداره کل امور اتباع ومهاجرین خارجی وزارت کشور، معاون وزیر علوم و تحقیقات و فناوری، سفیر افغانستان، معاون مرکز امور بین الملل مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش، معاون دفتر نمایندگی کمیسریای پناهندگان کشور و برخی از اساتید دانشگاه های کشور نیز حضور داشتند.

این همایش کشوری تا امروز جمعه ادامه خواهد داشت.

جمعه ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۷
کد خبر : 64407
بازدیدها: 124

پاسخی بگذارید »