یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بازگشت «اسفندیار» روی «بنر»‌ها /نگاهی به روزنامه ها

danesheroz2 خرداد ۱۹, ۱۳۹۲ ۰

مشایی که برای انتخابات ریاست‌جمهوری از سایه بیرون آمده بود و هر روز چند مراسم سخنرانی و دیدار داشت، با عدم احراز صلاحیتش، باز به سایه برگشته است؛ حال آن که احمدی‌نژاد در پی عدم احراز صلاحیت مشایی اعلام کرده بود، به رایزنی با رهبری خوشبین است و از حامیانش خواسته بود ‌صبر پیشه کنند!

به گزارش گروه سیاسی دانش روز، کم‌کم به روزهای پایانی و البته داغ تبلیغات انتخاباتی نزدیک می‌شویم و روزنامه‌ها هم به واسطه همین امر به پوشش نشست‌های تبلیغاتی پرداخته‌اند. صفحات روزنامه‌ها می‌گویند که دیروز، روزِ محسن رضایی و اصلاح طلبان بوده، چنانکه صفحه نخست روزنامه تابناک و روزنامه‌های اصلاح طلب گزارش می‌دهند، استقبال پر شور مردم خوزستان از محسن رضایی در کنار سخنرانی روحانی در تهران و عارف در مشهد، سوژه صفحه نخست روزنامه‌‎های نزدیک به این افراد بوده است.

روزنامه تابناک در گزارش امروز خود از سفر روز گذشته محسن رضایی به خوزستان می‌نویسد: «من افتخار می‌کنم فرزند مسجد سلیمان و ایل بختیاری هستم و همان‌ طور که در گذشته افتخارات بزرگ را رقم زدید در شرایط کنونی نیز بر فقر، گرانی و عقب‌ماندگی غلبه می‌کنید.

وی افزود: خود را برای پیروزی‌های بزرگ در سال‌های آینده آماده کنید، چرا که من با دست پر و برنامه آمدم و اهل شعار دادن نیستم و به قول بختیاری‌ها مرد است و حرفش. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: یکی از سایت‌ها گفته بود رضایی دست‌های عشایری بزرگی دارد. همین ‌طور است دستان من به بلندای زردکوه بزرگ است.

رضایی در ادامه تصریح ‌کرد: عشایر ایران آنهایی هستند که نزدیک سهند، سبلان، البرز، دنا و زردکوه زندگی می‌کنند و عشایر غیرتمند ایران در زمان جنگ صدام و رویاهایش را در این ایران دفن کردند‌».

اما در سوی دیگر انتخابات به نظر می‌رسد اخبار ائتلاف کمی تا قسمتی قدرت بیشتری گرفته و روزنامه‌های اصلاح طلب از قطعی شدن ائتلاف نیروهای اصلاح طلب و تمرکز روی یک گزینه خبر می‌دهند.

روزنامه اعتماد در حالی که تصویر نخست خود را به اجتماع روز گذشته هواداران روحانی در ورزشگاه شیرودی اختصاص داده بود، در گزارشی از نتیجه دادن ائتلاف اصلاح‌طلبان گفته و می‌نویسد: «احمد پورنجاتی، عضو شورای مشورتی بزرگان اصلاحات و یکی از اعضای منتخب آنها برای حضور در جلسات تعیین کاندیدای نهایی، روز گذشته در گفت‌وگو با «اعتماد» ضمن اشاره به گفت‌وگویی که در سالنامه این روزنامه داشت، گفت: ما پیش بینی می‌کردیم که کاندیدای حداکثری اصلاحات در انتخابات حاضر نشود و حتی احتمال عدم احراز صلاحیت آیت‌الله‌ هاشمی را هم در نظر داشتیم. از سال گذشته بنده گفتم که آقای روحانی نه به عنوان کاندیدای اصلاح‌طلب که به عنوان فردی که می‌توان با او مرحله گذار از سرمای منفی ۱۰درجه موجود را پشت‌ سر گذاشت، مطرح خواهد شد.

وی افزود: آقای خاتمی هم در این دوره اعلام کرد که حامی تصمیم خرد جمعی اصلاح‌طلبان می‌شود و تابع نظر اجماعی تمامی تشکل‌های اصلاح‌طلب، مناطق و استان‌ها خواهد بود. در این راستا یک گروه مسئول برگزاری یک نظرسنجی علمی و دقیق شد که به صورت میدانی در سراسر کشور میزان اقبال به آقایان روحانی و عارف را بررسی کند.

اعضای این گروه با نظر اصلاح‌طلبان از یک جریان فکری انتخاب نشدند و افرادی از اصولگرایان نزدیک به اصلاحات که در جریان انتخابات سال ۸۸ هم فعال بودند نیز در این گروه حاضر بودند. پورنجاتی با تأکید بر اینکه نتیجه نظرسنجی‌ها نهایی شده است، گفت: گروه دومی هم تعیین شد که مأموریت داشت با آقایان‌ هاشمی، خاتمی، یک روحانی نزدیک به اصلاحات و یک روحانی بلند پایه اصولگرا مذاکره کنند تا نظر آنها را نیز درباره ائتلاف و گزینه نهایی به شورای مشورتی ارائه دهند‌».

این روزنامه در پایان می‌نویسد: «روز گذشته محمدعلی نجفی در حاشیه دیدار اعضای شورای سیاست‌گذاری ستاد شوراها و نامزدهای ائتلاف اصلاح‌طلبان با حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمد خاتمی، گفت: تلاش‌هایی که در طول هفته گذشته برای ائتلاف آقایان روحانی و عارف داشته ایم به نتیجه رسیده است و این دو بزرگوار ائتلاف را پذیرفته‌اند. وی افزود: نتیجه بررسی‌ها و نظرسنجی‌های ما تا فردا عصر معلوم می‌شود و امیدواریم بتوانیم به جمع بندی برسیم و با ماندن یکی از این دو نامزد در انتخابات ریاست‌جمهوری شاهد موفقیت جریان اعتدال و اصلاح در کشور باشیم. حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی نیز تلاش‌های صورت گرفته و عملکرد آقایان عارف و روحانی را نشانه تدبیر و عقلانیت در جریان اصلاحات دانست و اظهار داشت: امیدوار هستیم با حضور یکی از این دو بزرگوار در انتخابات ریاست‌جمهوری و پرهیز از تفرقه بتوانیم از همین روزنه کوچک نیز برای پیروزی استفاده کنیم. هر کدام از این دو بزرگوار که در صحنه بمانند، با استفاده از دیگری و به طور کلی نیروهای کارآمد و متخصص بدنه اصلاح‌طلبی توان تغییر وضع موجود و خارج کردن وضعیت کشور از حالت فعلی را خواهد داشت‌».

اما روزنامه شرق هم علاوه بر پوشش گسترده برنامه روز گذشته روحانی در صفحه دو خود خبر عجیبی از مشاهده بنرهایی در سطح شهر با شعار زنده باد بهار و تصویر اسفندیار رحیم مشایی می‌دهد. این روزنامه در گزارش «بازگشت «اسفندیار» روی «بنر»‌ها‌ می‌نویسد: «‌احمدی‌نژاد در توصیف بهار باز هم روز جمعه در مراسم اختتامیه سی‌امین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم که در سالن اجلاس سران برگزار شده بود، گفت: نسیمی وزیدن گرفته و بهار در راه است. او گفت: این وعده خداوند است و او خواهد آمد و همه بهار را در پس یک زمستان طولانی به بشریت تقدیم می‌کند. همزمان بنرهای تبلیغاتی در سطح شهر نصب شده که شعار زنده‌باد بهار روی آن نقش بسته بود. در یک سوی «بنر» تصویری از احمدی‌نژاد و مشایی قرار داشت و سمت راست هم تصویری از مقام معظم رهبری و امام راحل به چشم می‌خورد. روی این بنر به جز شعار «زنده‌باد بهار» نوشته شده است: «انتخابات شورای شهر تهران‌». اما نه تصویری از گزینه دولتی‌ها در انتخابات شورای شهر داشت و نه توضیحی که مشخص کند این بنرها با چه هدفی در سطح شهر نصب شده‌اند. خبرهایی هم از همایش امروز احمدی‌نژاد و مشایی در کاخ نیاوران منتشر شده اما هنوز مشخص نیست در صورت صحت این خبر، این همایش را چه کسانی و با چه هدفی برگزار خواهند کرد‌».

این روزنامه البته در ستونی دیگر گفت‌وگویی را با «عبدالرضا داوری» مدیرمسوول روزنامه «شهروند» و مسوول کمیته رسانه‌ای دفتر هماهنگی ستادهای تعطیل‌شده مردمی «مشایی» انجام داده که در ان داوری آغاز به کار ستادهای مشایی را تکذیب کرد و در خصوص خبر تایید صلاحیت مشایی هم گفت: «بحث تایید صلاحیت ایشان را هم در حد شایعات شنیده‌ام ولی فکر نمی‌کنم اقدام خاصی صورت گرفته باشد‌».

روزنامه ایران هم که در گرماگرم انتخابات روزهای آرامی را می‌گذراند، در صفحه سه شماره امروز خود به بررسی سرانجام ائتلاف سه‌گانه پرداخته و در مطلبی با تیتر «وقتــی که پــرده‌ها فــرو می‌افتـد!» می‌نویسد: «در این جلسه سه نفر از دوستان که ائتلاف کردند، نشان دادند که اختلاف‌نظر جدی دارند. سؤال من این است پس ائتلافی که کردید، چه بوده است؟!»

این سؤال همراه با علامت تعجب بزرگی بود که محسن رضایی دو بار در مناظره‌های روز جمعه خطاب به اعضای ائتلاف سه نفره (آقایان حداد عادل، ولایتی و قالیباف) مطرح کرد و در هر دو بار، جز سکوت پاسخی ‌برای شنیدن دریافت نکرد!

هرچند پیشتر و در سلسله گزارش‌هایی خاطرنشان کرده بودیم، برای ائتلاف‌هایی که با هدف سهم‌خواهی و تقسیم قدرت بین مدعیان شکل می‌گیرد، نمی‌توان سرگذشتی جز انحلال و شکست پیش‌بینی کرد، ‌مناظره‌های روز جمعه، آن روی دیگر سکه را هم نمایان ساخت. کسانی که مدعی بودند طی فرآیندی در کنار یکدیگر و برای اعتلای نام اصولگرایی و رسیدن به وحدت ائتلاف کرده‌اند و حاضرند به خاطر خدا و انقلاب پای از میدان رقابت بیرون کشند، چنان پنجه در پنجه یکدیگر انداختند که حتی صدای هم‌مسلکان خود را هم درآورده‌اند! امروز تأکید می‌کنند که به هیچ روی قصد کناره‌گیری از میدان رقابت را ندارند!‌».

منبع: تابناک

یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۹
کد خبر : 24781
بازدیدها: 337

پاسخی بگذارید »